Blog

İnternet Geçmişi Temizleme Nasıl Yapılır?

İnternette gezinirken girdiğimiz sitelere ait veriler, şifreler ve çerezler chrome gibi internet tarayıcıları tarafından otomatik olarak kaydedilir. Bu kaydedilen bilgilere daha sonra ulaşılabilir veya internet siteleri ile çerezlerimiz paylaşılabilir. Eğer internet geçmişiniz sizi rahatsız ediyorsa veya geçmişinizi başkalarının görmesini istemiyorsanız internet geçmişi silme işlemini yapmalısınız. İnternet geçmişinizi temizlemek için her tarayıcıda farklı yöntemler bulunmakla birlikte internet geçmişini silmeniz için hazırlanmış uygulamalarda bulunmaktadır. Şimdi sizlerle  İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir adli yazımızı paylaşıyoruz.

Google Chrome İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir

Google Chrome’da internet geçmişi silme için Chrome Menüsüne girmeniz gerekmektedir. Chrome menüsü sağ üstte alt altta 3 noktalı kısımdır.

Ardından geçmiş seçeneğini seçmelisiniz. Yada Chrome tarayıcısını açtıktan sonra CTRL+ H kombinasyonu ile geçmişimize ulaşabiliriz.

İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir

Ardından tarama verilerini temizle seçeneğini seçerek internet geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Google Chrome da internet geçmişini temizlemek için bir diğer yöntem ise CTRL + Shift+ Delete Tuşlarını kullanarak tarama verilerini temizleyeceğimiz menüye ulaşabiliriz.

İnternet Explorer İnternet Geçmişini Temizleme

İnternet Explorer tarayıcısında internet geçmişi temizleme için sağ üst köşede bulunan araçlar bölümünü açmalıyız.

İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir

Karşımıza gelen menüden güvenlik seçeneğini seçmeliyiz ve ardından internet geçmişini temizle seçeneğini kullanmalıyız. İnternet Explorerda internet geçmişini temizlemek için bir diğer yöntem ise CTRL + Shift+ Delete Tuşlarını kullanarak tarama verilerini temizleyeceğimiz menüye ulaşabiliriz.

İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir

Ayrıca bu menüden tarayıcıyı her kapattığımızda internet geçmişinin temizlenmesini ayarlayabilirsiniz.

Cleaner Programı İle İnternet Geçmişini Temizleme

İnternet geçmişini temizleme için geliştirilmiş pek çok uygulama vardır. Bu uygulamalardan en fazla kullanılanlarından biri cleaner uygulamasıdır. Cleaner programı basit bir arayüz içeren ve kullanımı kolay bir temizlik uygulamasıdır. Cleaner programını açtıktan sonra sağ altta bulunan analiz et butonuna basarak bilgisayarınızda bulunan temizlenebilecek dosyaların listesini görebilirsiniz. Ardından temizliğe başla butonu ile internet geçmişimizi temizleyebilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı