Blog

İnternete Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme

Bilgisayarınızda modem internetinize bağlanan cihazları görme ve bu cihazları engelleme işlemleri, interneti yavaşlayan veya başkalarının da bağlandığını düşünen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Wi-Fi ağlarına şifre ile bağlanılır ve sizin ağınızın şifresini bilen herkes sorgusuz bir şekilde internete bağlanabilir. Çok fazla kişinin internete bağlanması hem internet hızınızı yavaşlatır hem de olası sızma faaliyetlerinin önünü açar. Bu yüzden düzenli aralıklarla internete bağlanan cihazları görüntülemeniz ve engellemeniz gerekmektedir. Bizler de bu içeriğimizde internete bağlanan cihazları görme ve engelleme işleminin nasıl yapılacağını sizlere aktaracağız.

İnternete Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme İşlemi

Özellikle komşular, çevrede yaşayan kişiler ve size zarar vermek isteyen kişiler tarafından çalınan veya başka yöntemlerle alınan Wi-Fi şifreleri sayesinde, herkes internetinize erişebilmektedir. Bu yüzden uzmanlar düzenli olarak ağınızı kontrol etmenizi ve kablosuz bağlantı şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederler. Biraz uğraş gerektiren bir işlem olsa da güvenliğiniz ve alacağınız performans açısından büyük önem taşıdığı için mutlaka internete bağlanan kişileri görme, engelleme ve şifre değiştirme gibi işlemleri öğrenmeniz gerekmektedir.

İnternete bağlı olan tüm cihazları görüntülemek mümkündür. Böylece istenmeyen kişilerin bilgilerini görebilir ve bağlantılarını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında internetinizin hızını korurken olası olumsuz durumların da önüne geçmiş olursunuz. Ancak internete bağlı cihazları öğrenebilmek için bilmeniz gereken bazı detaylar bulunmaktadır. İnternet ağları hakkında çok fazla bilginiz bulunmuyorsa bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

İnternete Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme İşlemi
İnternete Bağlanan Cihazları Görme ve Engelleme İşlemi

Modem Arayüzüne Erişim

İnternetinize bağlı olan cihazları görüntüleyebilmek için öncelikle mevcut ağ bağlantınızın modem arayüzüne erişmeniz gerekmektedir. Sayı kombinasyonundan oluşan bir adres üzerinden ulaşabildiğiniz modem arayüzünün bilgilerine modeminiz veya sözleşmeniz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada mevcut ağa bağlı olan bir cihazınız üzerinden internet tarayıcısına girerek arayüz adresini girmeniz gerekmektedir. Bu adres aşağıdakilerden biri olabilir:

 • 192.168.1.1
 • 192.168.0.1
 • 192.168.255.255
 • 192.168.2.1
 • 192.168.0.0
 • 192.168.255.1

Eğer adresinizi bilmiyorsanız, Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar üzerinden internet ağına bağlanarak CMD ekranına girerek “ipconfig” aramasını yapabilir ve adresinizi öğrenebilirsiniz. Arayüz sayfasına girecek adresi bulduktan sonra ise karşınıza bir giriş ekranı gelecektir. Buraya modeminizin varsayılan bilgilerini (manuel olarak değiştirilmediyse) girmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler de genellikle modemin arka veya alt yüzünde yazmaktadır. Kullanıcı adı ve şifre bilgileri modemin markası ile servis sağlayıcıya göre değişkenlik gösterse de genellikle aşağıdaki örneklerdeki gibidir:

 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: admin
 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: turktelekom
 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: superonline
 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: vodafone
 • Kullanıcı adı: admin – Şifre: root
 • Kullanıcı adı: root – Şifre: root

Bunlara benzer bir kullanıcı adı ile şifreye erişmeyi başarırsanız, modem arayüzü kullanıcı girişi sayfasına bilgileri yazarak erişim sağlayabilirsiniz. Doğru bilgileri girmeniz halinde modem arayüzü sayfası tamamıyla açılacak ve tüm kontrol sizin elinizde olacaktır. Bundan sonrasında bağlı cihazları görüntüleme, engelleme, şifre değiştirme, ağ adı değiştirme, reset atma gibi işlemlerin tamamını yapabilirsiniz.

Arayüz Üzerinden Bağlı Cihazları Görme

Modeminizin marka ve modeline göre arayüz tasarımı değişkenlik gösterebilir. Ancak içerisinde barındırdıkları özellikler karşılaştırıldığında tüm modemler neredeyse aynı mantığa sahiptir. Bu yüzden modeminizin modeli fark etmeksizin internete bağlı cihazları görüntüleyebilirsiniz. Bunun için menüde bağlı cihazları görüntüleme sayfasını bulmanız gerekmektedir. Bu sayfanın ismi genellikle şunlar olabilmektedir:

 • İstemci Listesi
 • Bağlı Wi-Fi Cihazları
 • Kablosuz Cihazlar
 • Bağlı İstemciler

Bu sayfalardan herhangi birini menü üzerinde gördüyseniz hemen tıklayarak bağlı cihazları görüntüleyebilirsiniz. Açılacak olan sayfada hangi cihazların bağlı olduğunu, kaç saattir aktif olduklarını, IP numaralarını ve MAC adreslerini görüntüleyebilirsiniz. Kendi cihazlarınızı eledikten sonra izinsiz kişilerin bağlanıp bağlanamadığını anlayabilirsiniz.

Arayüz Üzerinden Bağlı Cihazları Görme
Arayüz Üzerinden Bağlı Cihazları Görme

Bağlı Cihazları Engelleme

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yaparak internete bağlı olan cihazları görüntüleyebilmeyi başardıysanız, kolaylıkla istediğiniz cihazları engelleyebilirsiniz demektir. Bunun için görüntüleme sayfası üzerinde bulunan istenmeyen cihazların MAC adresini kopyalayabilir ve modem menüsünden “Mac adresi engelleme” hizmetine girerek bağlantıların kesilmesini sağlayabilirsiniz. Mac adresini engellediğiniz cihazlar, internete bağlı olduklarını sansalar da hiçbir internet sitesine erişemeyecek ve internetinizin hiçbir özelliğini kullanamayacaktır. Siz sayfa üzerinden engellemeyi kaldırana kadar da tüm bu süreçler devam edecektir.

Tüm bunların yanında modem Arayüzünden Wi-Fi ağınızın şifresini ve adını da değiştirebilmeniz mümkündür. Ayrıca internetinizi yeniden başlatabilir, reset atabilir, hız değerlerini kontrol edebilir ve kendinize öncelik verebilirsiniz. Umarız burada edindiğiniz bilgiler sayesinde internete bağlanan cihazları görme ve engelleme nasıl yapılır sorunuza da cevap bulabilmişsinizdir. Güvenli bir internet kullanımı için sürekli kontrolleri yapmayı ve şifrenizi değiştirmeyi unutmayın. Evdeki Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir? başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu