Kapat
İnternetin Güvenlik Problemleri ve Çözümleri
İnternet 162 views 0

İnternetin Güvenlik Problemleri ve Çözümleri

İnternetin Güvenlik Problemleri ve Çözümleri

 Hayatımızda önemli bir yer kaplayan internetin güvenlik problemleri ve çözümleri son derece önemli bir konu olarak insanların uğraştığı bir mesele. Hemen hemen bütün bilgilerimizin bulunduğu internet ortamı son derece ciddi riskler barındıran bir ortam aynı zamanda. Bu nedenle insanlar çeşitli önlemler alarak bilgilerini korumak ve birçok tehditten uzak durmak istiyorlar.

Özellikle sanal ticaretin geliştiği ve insanların internet üzerinden banka hesap bilgilerini kullanarak yaptıkları alışverişlerin artmasından dolayı kötü niyetli birçok yazılım ve program kullanıcıların banka bilgilerini alıp kendi çıkarları için kullanıyorlar. Bunun dışında çocuk istismarı ve özel hayatın gizliliği gibi konularda da internette ciddi tehditler mevcut. Bu tehditlerin biçimi ve yöntemi çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Yüzlerce virüs ve casus yazılım çeşitli yöntemlerle bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza bulaştırılabilir. Bu nedenle internette gezinirken en önemlisi de bir şeyler indirecekken son derece dikkatli olunmalı ve özel bilgiler kesinlikle paylaşılmamalı.


Antivirüs Programları Avast – Avira

İnternetin Güvenlik Problemleri ve Çözümleri

Kişisel olarak alacağınız önlemler önemli bir güvenlik önemi olsa da bunun dışında farklı yazılımlar ve programlarla güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Özellikle ebeveyn kontrolü uygulayan programlar çocukların internette güvenle gezinmesi için son derece faydalı uygulamalardır. Avast’ın geliştirdiği ücretsiz anti-virüs programları zararlı virüs yazılımlarından bilgisayarınızı ve sizi korur. Bu şekilde internetin güvenlik açıklarından faydalanıp sizlere zarar vermek isteyen yazılımları uzakta tutabilirsiniz.

İnternetin Güvenlik Problemleri ve Çözümleri

Birçok anti-virüs uygulaması bilgisayarınızı korusa da kullanma zorluğu ve sık sık reklamlar çıkarması gibi özellikleri ile kullanıcıları zorlayıp bu koruyucu programları silmek zorunda bırakıyor. Bu nedenle yeni nesil programlarda bu unsurlara da dikkat ediliyor. Avira geliştirdiği ücretsiz anti-virüs programı ile kesinlikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Avira, geliştirdiği koruyucu program ile bilgisayarınızı korumanın yanında aynı zamanda internetinizi de güvence altına alarak kötü niyetli internet sitelerini engeller.

İnternet güvenliğinden en önemli unsur bilinçli bir kullanıcı olmaktan geçiyor. Bu nedenle internette gezinirken mutlaka ne yaptığınızı bilmeniz en temel güvenlik önlemi. Kendinizi ve çevrenizi özellikle çocuk yaştakileri özellikle korumak ve onlara doğru internet kullanımı konusunda bilgilendirmeniz son derece önemli ve en temel güvenlik yöntemlerinden birisidir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.