Blog

IOS 11 ve Android Oreo Arasındaki Farklar

Apple IOS 11’de iPad’i birinci ve öncelikli olarak yapılandırıldılar. Yeni bölünmüş ekran ve uygulamalar arası geçiş özellikleri büyük oranda yenilenmiştir. Masaüstü uygulamalar arasındaki geçik daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.Eğer kullandığınız cihazınız iPhone ise, üretkenliğe dönük pek fazla özellik bulamayacaksınız. Yeni bir dosyalar uygulaması, bazı güzel işaretleme araçları ve ‘Not’,’Mail’ gibi mevcut uygulamalar üzerinde güzel görüntü oluşturulmuştur. iPad üzerinde söz konusu olan geliştirilmiş uygulama ve görsel güzellikleri iPhone üzerinde gerçekleştiremiyorsunuz. Android Oreo, çoklu görevlendirme bağlamında pek bir şey ortaya koymamaktadır. Android geçtiğimiz yıl yayınladığı güncellemesi ile bölünmüş ekran çoklu  görevlendirme özelliğini tüm cihazlara getirmişti.

Resim İçerisinde Resim

Android Oreo çoklu görevlendirme kısmında resim içerisinde resim özelliğini tüm uygulamalarında bulundurmaktadır. Daha önce bu özellik sadece Android’de, Youtube ile sınırlanıyordu. Şimdiki yıllarda telefonlarda ve tabletlerde rahatlıkla çalışmaktadır. Apple ise resim içerisinde resim özelliğini iPad’lere IOS 9 güncellemesi ile getirmişti zaten. Ancak bu özellik halen iPhone’larda bulunmamaktadır. Üstelik sadece yeni olan iPad’lerde çalışıyor. IOS 9’a uygun dördüncü nesil bir tabletiniz olsa bile resim içerisinden resim özelliğini kullanma hakkına sahip olamıyorsunuz.

IOS 11 – Android Oreo Arasındaki Emoji Farkları

Biçimsiz ve görünmeyen emojiler yerine Android kullanıcılarına artık milenyum çağa uygun gibi görünen bir emoji setine kavuşturuyor. Android Oreo tamamıyla yeni 56 adet karakteri de beraberinde getirmektedir. Apple son yıllarda büyük bir emoji güncellemesi yapacağını bildirmişti. IOS 11 ile birlikte emoji bölümünde büyük değişiklikler yapmıştır.

Android Oreo – IOS 11 Bildirimler

Her iki firmada bildirimler konusunda önemli güncelleştirmeler yapmaktadırlar. Özellikle Android yeni Oreo işletim sistemi ile binlerce yeni yöntem uyguluyor.Aslında bildirimler yeni özelliklerini IOS’tan almaktadırlar. Bu konuyu örnek verilirse eğer  uygulamalar üzerindeki yeni bildirim göstergeleri veya uygulama simgesinin üzerine basılı tutulduğunda bildirim özetini okuyabilmek gibi özellikler IOS’tan alınmış gibi duruyor.

Otomatik Doldurma ve Klavye

Google insanların çok ihtiyaç duyduğu otomatik doldurma özelliğini ekleyerek şifrelerinizi tam olarak girme zahmetinden kurtarıyor kullanıcılarını. Bu IOS’ta birkaç yıldır var olan bir özelliktir. Ancak şifrelerin daha kolay olarak yönetilmesi bir kazanç nihayetindedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.