Blog

iPhone Bildirim Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone bildirim gizleme işlemi özellikle kilit ekranında mesajların gözükmesini istemeyen iPhone kullanıcıları tarafından araştırılan konuların başında gelmektedir. Telefonunuza Whatsapp veya SMS gibi platformlardan gelecek olan mesajların içeriği genelde kilit ekranında görüntülenebilmektedir. Bunun görünmesini istemeyen kişiler ise bildirim gizleme işlemini yapmalıdır. Eğer sizler de benzer bir durum ile karşı karşıyaysanız içeriğimizi okumaya devam ederek iPhone bildirim gizleme nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

iPhone Bildirim Gizleme Nasıl Yapılır?

Bildirimler, akıllı telefonlarımızda kullanabildiğimiz oldukça etkili bir özellik olarak bilinmektedir. Ancak bu bildirimler bazı zamanlarda özel bilgilerimizi başkalarının görmesine yol açabilir. Bu yüzden özellikle kilit ekranında bildirimlerin içeriğinin gözükmemesini isteyebilirsiniz. Bunun için birden fazla bildirim ayarını değiştirebilmeniz mümkündür. Böylece dışarıdaki insanlar size gelen bildirimleri siz göstermediğiniz sürece görmeyeceklerdir.

iPhone cihazların neredeyse hepsinde ayrı olarak bildirimler paneli bulunmaktadır ve her uygulama bu konuda özelleştirilebilmektedir. Dolayısıyla tüm bildirimleri kapatmak yerine yalnızca birkaç tanesini kapatabilir veya aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki başlıklarımızı inceleyebilir kendinize uygun olan bildirim gizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

iPhone Bildirim Gizleme Nasıl Yapılır?
iPhone Bildirim Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone Mesajların İçeriğini Gizleme İşlemi

iPhone bildirim gizleme işleminde genel bir gizleme işlemi yapmak istiyorsanız, mesajların gizlenme işleminin nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Ayarlar içerisinde yer alan bildirimler sekmesi içerisinden yapılabilen bu işlemi aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

 • iPhone telefonunuzu açın ve menüye girin.
 • Menüden “Ayarlar” sayfasına geçin.
 • Sayfadaki menüden “Bildirimler” seçeneğini bulun.
 • Burada “Mesajlar” sekmesini bularak tıklayın.
 • “Kilit Ekranında Göster” ve “Önizleme Göster” ayarlarını kapalı konuma getirin.

Bu işlemleri yapmanız halinde gelen bildirimlerin hiçbiri kilit ekranında görüntülemeyecektir. Bunun yanında tüm uyarı türlerini de kapatarak hiçbir şekilde bildirim gösterilmemesini sağlayabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra bazı uygulamalardan bildirim almaya devam ediyorsanız bir sonraki bildirim gizleme işlemini uygulayabilirsiniz.

iPhone Mesajların İçeriğini Gizleme İşlemi
iPhone Mesajların İçeriğini Gizleme İşlemi

Whatsapp Mesajlarının İçeriğini Kilit Ekranında Gizleme

Yalnızca Whatsapp mesajlarının içeriğini gizlemek istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz yöntemden farklı bir işlem yapmanız gerekecektir. Böylece Whatsapp bildirimlerini hem kilit ekranında hem de telefon açıkken gizleyebilirsiniz. Hatta direkt olarak Whatsapp bildirimlerinin gelmesini de engelleyebilirsiniz.

 • iPhone telefonunuzu açarak menüye giriş yapın.
 • Menüden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Whatsapp” uygulamasını bulun.
 • Açılan ekranda aşağıda yer alan “Bildirimler” sekmesine geçiş yapın.
 • Sayfada yer alan “Kilit Ekranında Göster” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Yukarıda bahsedilen adımları uygulamanız halinde Whatsapp bildirimleriniz kilit ekranında gözükmesine rağmen içerik kesinlikle görüntülenemeyecektir. Kilit ekranını açmanız halinde ise içerikleri görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanında “Bildirimlere izin ver” seçeneğini de kapalı hale getirirseniz Whatsapp uygulaması üzerinden hiç bildirim almazsınız.

Whatsapp Mesajlarının İçeriğini Kilit Ekranında Gizleme
Whatsapp Mesajlarının İçeriğini Kilit Ekranında Gizleme

Diğer Uygulamaların Mesaj İçeriklerini Gizleme

Whatsapp kilit ekranında bildirimleri gizleme ve tamamen kaldırma yöntemini diğer uygulamalar üzerinde de teker teker uygulayarak mesaj içeriklerini gizleyebilir veya alınmasını engelleyebilirsiniz. Bunun yanında kilit ekranındaki tüm bildirimleri gizlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Telefonunuzu açın ve menüye girin.
 • Menüden “Ayarlar” uygulamasına geçin.
 • Sayfada yer alan “Bildirimler” seçeneğini bulun.
 • En başta yer alan “Önizlemeleri Göster” sekmesine tıklayın.
 • Seçenekler arasından “Kilit Açıkken” seçeneğine tıklayın.

İşlemleri tamamladıktan sonra telefonunuza gelecek olan bildirimlerin hiçbiri kilit ekranında görüntülenemeyecektir. Aynı sayfa üzerinden birkaç ayarı daha değiştirerek tüm uygulamaların bildirimlerini de kapatabilmeniz mümkündür. Kısacası bildirimlerin gözükmesinin tamamen önüne geçmiş olursunuz.

Diğer Uygulamaların Mesaj İçeriklerini Gizleme
Diğer Uygulamaların Mesaj İçeriklerini Gizleme

İçeriğimizde tüm detaylarıyla iPhone bildirim gizleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırmaya çalıştık. Burada yer alan bilgilerle bir veya daha fazla uygulamanın bildirimlerini kapatabilir, gizleyebilir ve kilit ekranından kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Benzer bir içerik olan iPhone Şifremi Unuttum başlıklı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu