Blog

iPhone ‘da Silinen Notları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

iPhone ‘da silinen notları geri getirme – iPhone marka bir telefona sahipseniz ve önemli bilgileriniz ile notlarınız silindiyse bunları geri getirebilmeniz mümkün. Bazı durumlarda farkında olmadan sildiğiniz bu belgelere daha sonra ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yanında bazen haberiniz olmadan da notlarınız silinebilmektedir. Bu gibi durumların üstesinden gelmek mümkündür ve önemli olan erken müdahale etmektir.

Yazımızda iPhone’da silinen notları geri getirme nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

iPhone ‘da Silinen Notları Geri Getirme (En Kolay Yolu)

Notlarınızı iPhone telefonlarda bulunan ana uygulama olan Notes içerisinde tutuyorsanız silinmiş notlarınızı geri getirmeniz mümkündür. Ancak üçüncü bir yazılım kullanıyorsanız geri getiremeyebilirsiniz. iPhone cihazlarının kendi uygulamaları sürekli olarak iCloud ile eşitlendiği için siz farkında olmasanız bile bir yedekleme yapılır ve silinen dosyalar geri dönüşüm kutusunda tutulurlar. Bu fotoğraflar, videolar ve diğer belgeler için de geçerlidir.

Cihazınızdaki notlar uygulamasında önceden eklemiş olduğunuz notları göremiyorsanız ve silindiğini düşünüyorsanız, birkaç dakikalık işlemle silinmiş olan notlarınızı geri getirebilirsiniz.

iphone 'da silinen notları geri getirme

iPhone Silinen Notları Geri Getirme İşlemi

Öncelikle notların silinmesinin üzerinden 30 gün geçmediğine emin olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi iPhone cihazlarının silinen dosyaları 30 gün sonunda tamamen silmesidir. Eğer notlarınızı silmenizin üzerinden 30 gün geçtiyse, geri getirme şansınız maalesef bulunmamaktadır. Bunun dışında notlar uygulamasında silinmiş olan notlarınızı geri getirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

  • iCloud hesabınıza giriş yapın ve içerisindeki Notlar’a girin.
  • Sol tarafta bulunan klasörlerden “Son Silinenler” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan sayfada geri getirmek istediğiniz nota tıklayın.
  • Kurtar” tuşuna basın.

Bu işlemlerden sonra seçmiş olduğunuz not, notlar klasörüne geri gönderilecek ve ulaşılabilir olacaktır. Son silinenler sayfasını görmüyorsanız, bu klasör boş anlamına gelmektedir ve yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.  Ayrıca ortak kullanıma sahip notlar geri döndürülememektedir.

Bu işlemleri iCloud hesabınıza bağlanabildiğiniz tüm cihazlardan gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden sadece telefonunuzdan yapmanıza gerek yoktur.

Veri Kurtarma Yazılımları

Üçüncü taraf yazılımlar olarak nitelendirebileceğimiz ve App Store veya diğer cihazlara bağlanma aracılığıyla erişebileceğiniz birçok veri kurtarma yazılımı bulunmaktadır.

Notlarınızı ve diğer dosyalarınızı yukarıda bahsettiğimiz yöntem ile kurtaramıyorsanız bu yazılımları da deneyebilirsiniz. Bu yazılımlar telefonunuzun eski tarihteki kalıntılarını inceler ve bozuk bir şekilde olsa bile eski dosyalarınızı kurtarmaya çalışır. Bu yazılımlar için daha detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde silinmiş notlarınızı geri getirmeyi başarabilirsiniz. Ve bundan sonra dosyalarınıza daha fazla önem vermeyi ve düzenli olarak yedek almayı unutmayın.

iPhone önbellek temizleme konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu