Blog

İphone Home Tuşu Nedir, Bozulduğu Durumda Ne Yapılır?

Apple’ın iPhone serilerindeki ana tasarıma göre serinin hemen her telefonunda genel olarak aynı yapı yer alır. Ön panel üstündeki Home tuşu apple için artık bir standart haline gelmiştir. Home tuşunun bozulması durumunda ise aslında iPhone’nun kullanmasının zor olduğu anlamına geliyor ki zaten böyle bir durumda telefonda yapılabilecekler kısıtlanıyor. Bu süreçte fiziksel sorunu çözülene kadar kullanıcıların bir süre idare edebileceği Bir çözüm yolu mevcut. iPhone cihazlarında sanal Home tuşu kullanmak güzel çözüm yolundan bir tanesi en azından bir süreliğine. Böylece Home tuşunun yapacaklarını sanal buton sayesinde dokunmatik ekranda yapabileceksiniz..

İphone’da Sanal Tuş Nasıl Eklenir?

İlk olarak telefonunun ayarlar menüsüne giriş yapmanız gerek. Ayarlar menüsüne giriş yapmak için uygulama ekranındaki ayarlar uygulamasını bulup giriş yapmalısınız. Ayarlar sekmesine girdikten sonra ise “Genel” ayarlar kısmına girilir. Düzenlemeler de bu menü altında yapılır. Genel ayarlar menüsüne girdikten sonra “Erişilebilirlik” sekmesine tıklayın. Erişilebilirlik bölümünde ise “Assistive Touch” bölümüne giriş yapınız. Bu bölüm ilk başta kapalı görünüyor. Sonra bu ayar yeşil konuma getirerek aktif edilmiş olunur. Özelliği aktif ettiğinizde ise iPhone ekranınızda dokunmatik bir menü belirecek. Bu menü üzerinden ise ana ekrana gelen tuşun kullanılabilir düzeyde olduğunu göreceksiniz.

iPhone’da Sanal Tuşa Ek Görevler Nasıl Eklenir?

Ekranınızdaki dokunmatik menüde ilk başta “siri, özel, ana ekran, bildirim merkezi, aygıt, denetim merkezi” gibi kısa yollar göreceksiniz. Sonrasında bu menüye ek görevler eklemek tabi ki mümkün. Önceden anlatılan Assistive Touch menüsünde “en üst menüyü özelleştir” adlı bir bölüm var. Buraya tıkladığınızda değiştirilecek simgeye dokun adlı bir bölüm çıkacak. Simgeye dokunduğunuzda o simge yerine getirmek istediğiniz simgeyi seçeceksiniz ve böylece ikisinin yeri değişmiş olacak. Değiştirmek istemiyor, bunlara ek yeni bir kısa yol oluşturmak istiyor ya da kısa yol çıkarmak istiyorsanız sağ alt bölümdeki artı(+) ve eksi(-) bölümünden simge sayısını belirleyebilirsiniz. Bu sayede kısa yollarla daha kolay bir kullanıma sahip olacaksınız.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.