Blog

iPhone Kilit Ekranında Şifre Nasıl Değiştirilir?

iPhone’unuzda şifrenizi değiştirmeniz mi gerekiyor? Bu yazımızda, kilit ekranı parolanızı nasıl güncelleyeceğinizi ve engellenmişse iPhone’unuzun kilidini nasıl açacağınızı göreceksiniz. Ayrıca iPhone’unuzu nasıl daha güvenilir bir şekilde kilitleyeceğinizi veya kilit ekranı süresini nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.

iPhone Kilit Ekranı Şifresi Çok Önemli 

iPhone’unuz, siz farkında olmasanız bile, sizinle ilgili her türlü hassas bilgiyi içerir. Fotoğraflar, e-postalar, ödeme ayrıntıları gibi bariz şeylerden kurnaz bir bilgisayar korsanına sizinle ilgili çok şey ortaya çıkarabilecek daha az doğrudan verilere kadar uzanır. Bu, telefonunuzu korumayı kritik öneme sahip bir görev haline getirir.

Neyse ki, bir iPhone şifresi, yetkisiz kullanıcıların cihazınızın kilidini açmasını ve cihazdaki verilere erişmesini engellemenin harika bir yoludur. Varsayılan olarak altı basamaklı bir koddur, ancak özel bir alfasayısal parola kullanmakta özgürsünüz. İsterseniz, şifrenizi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu güvenlik nedeniyle tehlikelidir.

Elbette, Face ID’niz güçlü bir güvenlik kontrolü sağlar, ancak zayıf bir şifre (veya şifrenin olmaması) yine de onu tehlikeye atabilir. Bu bölümde, kilit ekranı şifrenizi değiştirerek iPhone şifrenizi nasıl değiştireceğinizi ve cihazınızdaki verileri nasıl güvenli ve sağlam tutacağınızı öğreneceksiniz.

iphone sifre

Kötü iPhone Kilit Ekranı Şifrelerinin Tehlikeleri

iPhone şifrenizin çok basit veya yönetilemeyecek kadar karmaşık olması fark etmez, bu bir sorundur. Bu, birinin iPhone’unuza ve orada saklanan tüm kişisel verilere ve hassas bilgilere erişme şansı bırakır. Çoğu zaman, böyle bir güvenlik ihlali, birisi kilidi açılmış iPhone’unuzu gördüğünde ve onu aldığında veya cihazınızı çaldığında ve ardından evcil hayvanınızın doğum gününün şifreniz olduğunu tahmin ettiğinde gerçekleşir.

Parolanızı bilen birinin telefonunuzdan çıkarabileceği tüm verileri hayal edin! Örneğin, banka hesabı parolalarınız ve kimlik bilgileriniz veya herhangi bir perakende mağaza bilgisi. Sonra e-posta hesabınız var – bir bilgisayar korsanı, bu e-posta adresini kullanan herhangi bir site, hizmet ve uygulama hesabına sınırsız erişim elde edecek. Hatta sizi profillerinize kilitlemek için şifrelerinizi bile değiştirebilirler.

Daha da kötüsü, biyometrik güvenlik bile kendinizi korumaya yetmez. Elbette, Touch ID ve Face ID harika ve hepsi. Ancak, yüz maskesi (yani Face ID yok) veya eldiven (Touch ID yok) takarken iPhone’unuzun kilidini açmanız gerektiğinde olduğu gibi birçok durumda yine de bir parola kullanırsınız. Ayrıca, cihazın pili biterse ve yeniden şarj edip yeniden başlattığınızda iPhone şifrenizi girmek zorunda kalırsınız.

iPhone’unuzdaki Parolayı Güçlendirme

Şimdi, telefonunuzu düzgün ve güvenli bir şekilde kilitlemenin önemini anladığınızı umuyoruz. Mevcut iPhone kilit ekranı şifreniz çok kısaysa, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler içeriyorsa veya çok karmaşıksa, değiştirmeyi düşünün. Parolanızı düzenli olarak sıfırlamak ve bir sayı ve karakter kombinasyonu kullanmak da sağlıklı bir güvenlik uygulamasıdır.

Aşağıda, iPhone’da şifrelerin nasıl değiştirileceğine dair ayrıntılı açıklamalar bulacaksınız. Ancak daha sonra ne yapacağınızı anlamak da önemlidir. Birkaç gün içinde unutursanız veya yapışkan bir nota ya da güvenli olmayan başka bir yere yazmak zorunda kalırsanız, parlak yeni iPhone şifreniz size ne fayda sağlar? 

iPhone Parolası Nasıl Ayarlanır veya Değiştirilir

 1. Ayarları aç
  • iPhone’unuzda Face ID varsa, Face ID ve Parola’ya dokunun.
  • iPhone’unuzda Ana Sayfa düğmesi varsa Dokunmatik Kimlik ve Parola’ya dokunun.
 2. Ardından, Parolayı Aç veya Parolayı Değiştir düğmesine dokunun
 3. Özel Sayısal Kod ve Özel Alfanümerik Kod gibi parola oluşturma seçeneklerini görüntülemek için Parola Seçenekleri’ne dokunun.

Yeni bir iPhone parolası belirledikten sonra bunu veya Touch ID’nizi veya Face ID’nizi kullanabilirsiniz. Apple’a göre, özellikle aşağıdaki durumlarda güvenlik nedenleriyle birincisi daha çok tercih edilir:

 • telefonunu yeniden başlatıyorsun
 • Parolanızı 6 günden fazla kullanmadınız veya 2 günden uzun süredir iPhone’unuzun kilidini açmadınız
 • Cihazınız, talep etmediğiniz bir uzaktan kilitleme komutu alıyor
 • iPhone’unuzun kilidini açmak için Touch ID veya Face ID’yi kullanmak için beş başarısız girişimde bulundunuz
 • iPhone’unuzda Acil SOS kullanmaya çalışıyorsunuz
 • Tıbbi Kimliğinizi görüntülemeye çalışıyorsunuz

iPhone ekranınız otomatik olarak kilitlenene kadar geçen süre nasıl değiştirilir? 

 1. Ayarları aç
 2. Ekran ve Parlaklık’a dokunun 
 3. Otomatik Kilitleme menüsünü seçin 
 4. İstediğiniz süreyi ayarlayın

iPhone’unuzu nasıl daha güvenilir bir şekilde kilitleyebilirsiniz?

iPhone’unuzu, ardışık 10 başarısız paroladan sonra tüm verilerinizi silecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun tüm bilgileri, telefonun deposundaki her şeyi, tüm kişisel ayarları sileceğini unutmayın, bu nedenle bu seçeneği dikkatli kullanın. Veriler silindikten sonra, geri yüklemek için bir yedekleme kullanmanız veya cihazı yeniden kurmanız gerekir.

 1. Ayarları aç
  • iPhone’unuzda Face ID varsa, Face ID ve Parola’ya dokunun.
  • iPhone’unuzda Ana Sayfa düğmesi varsa Dokunmatik Kimlik ve Parola’ya dokunun.
 2. Verileri Sil seçeneğini etkinleştirin

iPhone kilit ekranı şifresi nasıl kapatılır

 1. Ayarları aç
  • iPhone’unuzda Face ID varsa, Face ID ve Parola’ya dokunun.
  • iPhone’unuzda Ana Sayfa düğmesi varsa Dokunmatik Kimlik ve Parola’ya dokunun.
 2. Parolayı Kapat seçeneğini seçin

Birçok kez yanlış şifre girdikten sonra iPhone’un kilidi nasıl açılır

Arka arkaya altı defadan fazla yanlış kilit ekranı şifresi girerseniz, kendinizi iPhone’unuzdan kilitlenmiş olarak bulacaksınız. Ayrıca iPhone’unuzun devre dışı bırakıldığını bildiren bir mesaj alacaksınız. Bir bilgisayarınız veya iCloud yedeğiniz varsa, ayarlarınızı ve verilerinizi ondan geri yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde, bir kurtarma modu veya bir bilgisayar kullanarak iPhone’unuzu silmeniz ve ardından yeni bir kilit ekranı parolası belirlemeniz gerekir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu