Blog

iPhone Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Yeni bir Apple telefon aldıysanız veya telefonunuzu sıfırlamayı düşünüyorsanız iPhone telefonunuza yeni bir kurulum yapmanız gerekecektir. Oldukça kolay olmasına rağmen zaman zaman kafa karışıklığına sebep olan iPhone kurulumu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kısa süre içerisinde yapabileceğiniz kurulum ile yeni telefonunuzu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yazımızda iPhone kurulumunu nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağız.

Ayrıca bakınız: iPhone sim kilidi kaldırma nasıl yapılır?

iPhone Kurulumu Nasıl Yapılır

Telefonunuzu yeni almış veya sıfırlamış olabilirsiniz. Her iki durumda da karşınıza gelecek olan ekranlar aynıdır ve yapmanız gereken işlemler farklılık gösterebilmektedir. Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyerek telefonunuzu kullanıma hazır bir hale getirebilirsiniz.

Telefonun Açılması

Telefonunuzun güç tuşuna basarak açın. Birkaç saniye içinde açılan telefonunuzun ekranında birden fazla dilde “Merhaba” yazısını göreceksiniz. Bu yazılar bittikten sonra karşınıza bir dil seçme ekranı gelecektir. Bu ekrandan Türkçe seçeneğini seçerek ilerleyin. Daha sonrasında yaşadığınız ülkeyi, şehri ve bölgenizi seçin. Bu bilgilerin sebebi tarih, saat gibi ayarların yapılması içindir.

1. Hızlı Başlangıç Yöntemi

Daha sonra karşınıza hızlı başlangıç isimli bir ekran gelecektir. Bu ekran birden fazla Apple ürünü sahibi olan kişiler içindir. Önceden kullandığınız iPhone veya iPad’iniz varsa ve sürümü iOS 11 üzeri sürüme sahipse bu cihazları birbirine yakınlaştırarak tüm verilerin ve düzenlemelerin aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece önceki cihazınızdaki tüm veriler ve özellikler aktarılır. Bu işlemi yaptıysanız daha sonrasında başka bir şey yapmanıza gerek kalmaz ve telefonunuzu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum yoksa “Elle Ayarla” diyerek ilerleyebilirsiniz.

2. Wi-Fi Ağına Bağlanmak

Gerekli ayarların yapılabilmesi için iPhone sizden bir internete bağlanmanızı isteyecektir. Burada bulunduğunuz konumun Wi-Fi adresine bağlanabilirsiniz. Bağlandıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz. Bağlanmadan ilerlemeye çalışmanız ileride problemler yaşamanızla sonuçlanabilir.

3. Hesap Ayarları

Bu ekranda telefonunuz için Face ID ve diğer şifre yöntemlerini oluşturabilirsiniz. Telefonunuzun güvenliği için bu ayarları yapmanız hayati önem taşımaktadır. Fakat yine de yapmak istemezseniz “Daha Sonra Ayarlar’da Ayarla” butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

4. Veri Aktarma

Bir sonraki ekranda cihazınız eski cihazlardan veri aktarımı yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Eski telefonunuzun hangi işletim sistemine sahip olduğu fark etmeksizin veri aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede önceki hesaplarındaki fotoğrafları, belgeleri ve diğer içerikleri yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

5. Yeni Bir Apple Hesabı Oluşturma

Sonraki ekranda ise Apple hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. Önceden Apple cihazlarından herhangi bir cihaza sahipseniz orada sahip olduğunuz hesap ile giriş yapınız. İlk defa bir Apple cihazı kullanıyorsanız yeni kayıt yapmanız gerekmektedir. Hızlı bir şekilde kaydınızı yapabilirsiniz. Burada koyacağınız şifre oldukça önemlidir, bu yüzden şifre belirlerken dikkatli olun.

6. Güncellemeler ve Siri

Güncellemeler hakkında gelen ekranda kendinize en uygun seçenekleri seçebilir ve eksik güncellemelerin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bu noktada seçenekler kullanıcının isteğine bırakılmıştır. Paylaşılmasını istemediğiniz verileri iptal edebilir ve bazı avantajları açıp kapatabilirsiniz. Daha sonrasında Siri ayarlaması yapmanız gerekmektedir. Siri sesinizi birkaç kere ister ve sesinizi cihaza tanıtır. Daha sonra ayarlardan yapmak yerine bu noktada tüm ayarları yapmanız daha iyi olacaktır.

7. Ekran Ayarları

Son ekranda ekran ayarları sizi karşılayacaktır. Bu sayfada ekranın raporlarının tutulmasını ve kısıtlama koyup koymayacağınızı isteyip istemediğiniz sorulur. İsteklerinize ve kullanımınıza göre ayarlarınızı yapabilir ve aktifleştirebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra cihazınız açılacak ve kullanmaya başlayabileceksiniz.

8. Kurulumdan Sonra

Kurulum anında yapmadığınız ayarları daha sonra menüden Ayarlar uygulamasına girerek yapabilirsiniz. Kurulumda yapmış olduğunuz tüm ayarları aynı uygulama üzerinden değiştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Yeni telefonunuzu güle güle kullanmanızı dileriz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu