Blog

iPhone Uygulamaları Sizi İzleyebiliyor

iPhone Uygulamaları Sizi İzleyebiliyor

Geçtiğimiz günlerde Google için çalışan Felix Krauss; bir uygulama geliştirdi ve kullanıcıların iPhone’undan hiç fark ettirmeden fotoğraf ve video çekebileceğini, paylaştığı uygulamayla kanıtladı. iPhone Uygulamaları ihtiyacı olan tek izin ise her isteyen uygulamaya verdiğimiz kameraya erişim izni.

Kraus, geliştirme aracı olan Fastlane’in kurucusu. Paylaştığı gönderiyle telefonunuzdaki kameraya erişim izni verdiğiniz tüm uygulamaların istediği zaman fotoğraf ve video çekebileceğini iddia etti. Bu iddiasını kanıtlamak için geliştirdiği bir iPhone uygulaması bulunuyor ve böylece bu uygulamaların yapabileceği şeyleri bizlere gösterdi.

https://github.com/KrauseFx/krausefx.com/tree/master/_posts

Bu linkten Felix Krauss’un GitHub gönderilerine bakabilir ve takip edebilirsiniz.

Neler Yapabilirler?

Her iki kameranın kontrolünü rahatça ele geçiren uygulamalar çalıştığı sürece istediği gibi fotoğraf ya da video çekebilir ve bunları her an paylaşabilir durumda. Ayrıca yüz tanıma algoritması kullanarak yüzünüzü tanıyabiliyor ve ifadelerinizi okuyabiliyor.

Neler Yapabiliriz?

Alınacak önlemler arasında fazla seçenek bulunmuyor. Gelişen teknolojinin dezavantajları arasında olan özel hayat gizliliğinin ihlali gün geçtikçe artıyor ve alınacak tedbirler kısıtlı halde kalıyor. Telefonunuz için kamera kapakları kullanmak bir çözüm olabilir fakat ne kadar kullanışlı olduğu tartışılır. Bunun yerine güvenilmeyen uygulamalara kameraya erişim izni vermeyebilirsiniz fakat biliyorsunuz ki artık her uygulama kapsamlı izinler talep ediyor ve bunları kabul etmeden uygulamayı yükleme şansınız bulunuyor. Tabii ki kimse bahsedilen uygulamaların her gün kullandığımız temel uygulamalar olmadığının garantisini veremez. Bu nedenle dediğimiz gibi alınacak tedbirler ve uygulanabilir çözümler çok kısıtlı. Teknolojinin nimetlerinden faydalanırken günün sonunda da bunlara adeta katlanmak gerekiyor..


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.