Blog

iPhone X Telefonlarda Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

iPhone X telefonlarda şarj tasarrufu, şarjı gün içerisinde dayanmayan veya sıkça şarj etme ihtiyacı duyan kullanıcılar tarafından öğrenilmesi gereken bir konu olarak bilinmektedir. Telefonunuz gün içerisinde ve kullanmadığınız zamanlarda hem arka planda hem de ekranda birçok işlem gerçekleştirir ve bu durum şarjınızın daha hızlı azalmasına yol açar. Bunun önüne geçebilmek için bazı önlemler alabilir ve ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz. Böylece şarj sürenizi daha da uzatarak, kullanım sürenizi inanılmaz seviyede arttırabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde daha etkili bir telefon kullanımı için iPhone X telefonlarda şarj tasarrufu nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

iPhone X Telefonlarda Şarj Tasarrufu

iPhone X model telefonlar, diğer iPhone modellerine göre şarj konusunda daha iyimser bir donanım yapısına sahiptir. Bunun yanında kablosuz şarj gibi özellikleri sayesinde çoğu kullanıcı şarj problemi yaşamamaktadır. Ancak yoğun kullanım sağlayan ve telefonunda anormallik hisseden kişiler iPhone X telefonlarda şarj tasarrufu nasıl yapılır sorusunu araştırmaktadır. Telefonunuzun şarjının daha yavaş azalmasını istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Aşağıda belirteceğimiz tüm yöntemleri detaylıca inceleyerek ve uygulayarak telefonunuzun şarj süresini iki katına kadar çıkarabilmeniz mümkündür. Bunun yanında şarj düzeninizi planlayarak ve telefonunuzun sağlığını koruyarak batarya sağlığını en yüksek seviyede tutabilirsiniz. Böylece daha uzun kullanımlarda daha az şarj etmeye ihtiyaç duyarsınız.

iPhone X Telefonlarda Şarj Tasarrufu
iPhone X Telefonlarda Şarj Tasarrufu

1) Düşük Güç Modu

Düşük güç modu genellikle şarjı azalan kişiler tarafından kullanılan, ancak istendiği zaman manuel olarak da aktif hale getirilebilen oldukça kullanışlı bir iOS modu olarak bilinmektedir. Bu özelliği aktif hale getirdiğiniz durumda arama yapma, mesaj gönderme ve belirli uygulamalara girme dışındaki tüm iPhone özellikleri devre dışı bırakılacaktır. Ayrıca ekran parlaklığınız minimuma indirilecek ve arka planda çalışan iCloud ve mail gibi tüm hizmetler durdurulacaktır.

Şarjınızın %20 seviyesinin altına indiğinde gelen bildirim ile telefonunuzu düşük güç moduna alabilir veya ayarlar sekmesi üzerinden düşük güç modunu aktif edebilirsiniz. Telefonunuzu şarja taktığınız anda ise bu mod otomatik olarak kapanacaktır.

2) Karanlık Mod

Bugün hem iyi bir görünüş elde etmek amacıyla hem de pil tasarrufu sağlamak amacıyla birçok işletim sistemi ve uygulama karanlık mod özelliğini kullanıcılara sunmaktadır. Özellikle Twitter ve Instagram gibi platformlarda kullanılabilen bu karanlık mod özelliğini direkt olarak telefonunuzdan da aktifleştirebilmeniz mümkündür. iPhone X telefonlarda karanlık modu aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • iPhone cihazınızı açın ve menü üzerinden “Ayarlar” uygulamasına tıklayın.
  • Menüde yer alan “Ekran ve Parlaklık” seçeneğine tıklayın.
  • Sayfasının en başında bulunan “Açık” ve “Koyu” seçenekleri arasından “Koyu” seçeneğini işaretleyin.

Bu işlemleri yapmanız halinde telefonunuz otomatik olarak karanlık moda geçiş yapacaktır. Otomatik moda sahip olan uygulamalarınız da herhangi ek bir değişiklik yapmadan karanlık mod ile kullanılabileceklerdir. Böylece pil tasarrufunuz ciddi oranda artış gösterecektir.

Karanlık Mod - iPhone X
Karanlık Mod – iPhone X

3) Güncel iOS Yazılımı

Her eski iOS yazılımı, bir sonrakine göre daha kötü bir batarya ve şarj performansı sergilemektedir. Geliştiriciler her yeni nesilde daha iyi bir şarj tasarrufu performansı sunmaktadırlar. Bu yüzden güncel iOS yazılımı kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Eski sürüm bir iOS yazılımı kullanıyorsanız, uygulamalardan ve arka plan yazılımlarından ötürü şarjınız çok daha erken bitecektir. Bunu önlemek adına Akıllı Telefonlarda Güncellemeler Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

4) Arka Plan Aktivitelerini Kapatma

iPhone geliştiricileri tarafından şarj tasarrufu sağlamak adına sunulmuş olan arka plan aktivitelerini kapatma özelliği de bulunmaktadır. Bu özellikleri devre dışı bırakarak telefonunuzun şarj kapasitesini ciddi oranda arttırabilmeniz mümkündür. Ancak bu özellikleri devre dışı bırakmanız halinde mail alma gibi işlevler kararlı çalışmayabilir.

  • iPhone telefonunuzu açın ve “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • En başta yer alan “Genel” sekmesine ilerleyin.
  • Burada sayfa içerisindeki menüden “Arka Planda Uygulama Yenile” seçeneğine tıklayın.
  • En başta yer alan ifadeyi kapalı konuma getirin.
  • Tekrar “Ayarlar” uygulamasına girin ve “Parolalar ve Hesaplar” sekmesine ilerleyin.
  • Burada yer alan “Yeni Verileri Al” sayfasına tıklayın.
  • Tüm ayarları kapalı konuma getirin.

Bu işlemler sonucunda bağlantılarınız kararsız tepkiler verebilir ve alınması gereken dosyalar tarafınıza iletilmeyebilir. Bu yüzden bazı işlemleri manuel olarak yapmanız gerekebilir. Ancak şarj kapasiteniz ciddi şekilde artış gösterecektir.

Arka Plan Aktivitelerini Kapatma - iPhone X
Arka Plan Aktivitelerini Kapatma – iPhone X

5) Gereksiz Özellikleri Devre Dışı Bırakma

Herkesin bildiği ancak uygulamadığı başka bir şarj tasarruf yöntemi ise gereksiz uygulamaların ve özelliklerin kapatılmasıdır. Örneğin bluetooth ve konum gibi özelliklerin her zaman açık olması, şarjınızın ciddi oranda azalmasına sebep olacaktır. Bunun yanında arka planda açık bıraktığınız ve internet kullanan uygulamalar bulunuyorsa, bunları hemen kapatarak şarjınızın azalmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca hücresel veri yerine Wi-Fi ağlarını kullanmak şarjınızın daha yavaş azalmasını sağlayacaktır.

Tüm bunların yanında yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi telefonunuzun sağlığını korumak ve düzenli aralıklarla şarj etmek, şarj tasarrufu sağlamanız noktasında büyük önem taşımaktadır. Umarız sizler de buradan edindiğiniz bilgiler sayesinde iPhone X telefonlarda şarj tasarrufu nasıl yapılır sorunuza yanıt bulabilmiş ve belirtilen yöntemleri uygulamaya başlamışsınızdır. Benzer bir içerik olan iPhone Şifremi Unuttum başlıklı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu