Blog

iPhone X’e Home Tuşu Koymanın Yolu

iPhone X Home Tuşu

Wall Street Journal teknoloji köşesi yazarı Joanna Stern sayesinde iPhone X Home Tuşu koymanın yolu bulundu. Eski home tuşu gibi olmasa da yine de faydalı olan yöntem assistive touch özelliğinin aktif edilmesidir. Önceki iPhone’larda fiziksel home tuşu bozulduğunda geliştirilen bu yöntem kullanışlı idi.

iPhone X, 10. yıla özel bir tasarımla mobil cihaz dünyasındaki yerini aldı. Bir önceki iPhone 8 ve 8 Plus modellerine göre ekrandan başlamak üzere bir takım önemli değişiklikler söz konusu. Retina HD özellikli iPhone 8’ler 4,7 inç; 8 Plus’lar ise 5,5 inçlik ekrana sahip olarak piyasaya sürülmüştü. Yeni cihaz iPhone X ise 5,8 inçlik OLED, Süper Retina HD ekrana sahip. 8 ve 8 Plus’ta parmak izi özelliği varken, iPhone X ile yüz tanıma özelliği geldi.

Ekran boyutu için sınırları zorlayan Apple, çareyi home tuşunu kaldırmakta buldu. Diğer iPhone’lara göre görünüm açısından en büyük farklardan biri bu oldu. Kullanıcılar iPhone X’teki “çentik” problemini dile getirirken bu husus göz ardı edilemez. Ancak herkes farkında ki alışkanlıklardan kolay vazgeçilemiyor.

Nasıl

Bunun için ayarlardan genel ayarlar seçilir. Oradan accesibility (erişilebilirlik) seçilir. Ardından assistive touch’a dokunulur. Assistive touch aktif edilir. Single-tap’a dokunulduktan sonra çıkan listede home seçeneğinin seçilerek “tik” atılır. Eski iPhone’larda çok işe yarayan bu yöntem iPhone X’de full ekran problemi yapabilir. Telefonun özelliği ise bu full ekran kullanımıdır. Haliyle parmak izi okuması da olmuyor. Bu konudaki seçim ise kullanıcılara kalmış.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.