Blog

iPhone Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü 2021

Telefonunuzda birçok sensör bulunmaktadır ve tüm sensörler önemli bir yere sahiptir. Yakınlık sensörü de bu sensörlerden biridir. Bu sensör, telefonunuzla görüşme yaparken ekranın kapanmasını ve yanlışlıkla başka yerlere dokunmanızı engeller. Telefonla konuşurken siz farkında olmadan tuşlara basıyorsanız, konuşmayı kapatıyorsanız veya sessize alıyorsanız yakınlık sensörünüz çalışmıyor demektir. Bu yazımızda yakınlık sensörü çalışmıyor sorununun çözüm yöntemlerini göstereceğiz.

Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Yakınlık sensörünüzün çalışmamasının birden çok sebebi olabilir. Hangi sorunun telefonunuzda bulunduğunu öğrenmenin en iyi yolu tüm çözüm yöntemlerini teker teker denemektir. Bu yüzden aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.

  1. Tozlanma

Yakınlık sensörü telefonun üst kısmında, ön kameranın yanında bulunmaktadır. Telefonunuz çok tozlandıysa bu sensörün üzerinde de tozlanma oluşmuş olabilir. Telefonunuzu hafif nemli bir mendille dikkatli bir şekilde silerek çalışmama probleminin önüne geçebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda tozlar telefonun iç kısmına girmektedir. Toz olduğunu görüyorsanız fakat temizleyemiyorsanız telefonunuzu bir teknik servise götürerek kısa süre içerisinde temizletebilirsiniz. Böylece yakınlık sensörü çalışmıyor sorununun önüne geçebilirsiniz.

  • Kılıf ve Ekran Koruyucu

Telefonunuzu dış etkilerden korumak için ekran koruyucu ve kılıf kullanıyor olabilirsiniz. Fakat kullandığınız bu ürünlerin sensörü engellemediğinden emin olmanız gerekiyor. Bazen kılıflar sensörün önünü kesebilirken bazen de ekran koruyucular kalınlığından ötürü yakınlık sensörünün tam çalışmasını engelleyebiliyorlar. Bahsettiğimiz diğer yöntemler işe yaramıyorsa ekranınızdaki ekran koruyucu ve kılıfı sökerek yakınlık sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

iphone yakinlik semsoru
yakınlık sensörü çalışmıyor
  • Cihaz Ayarları

Bazen telefonlarımızda bilmediğimiz ayarları değiştirebiliyoruz. Yakınlık sensörü ayarı da bunlardan biri. Farkında olmadan ayarlardan yakınlık sensörünü durdurmuş olabilirsiniz. Bunu tekrar aktif hale getirmek oldukça kolaydır. Bu ayarı aşağıdaki adımları uygulayarak açıp kapatabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açarak menüden “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • Ayarlar uygulaması içerisinde “Ekran ve Parlaklık” sekmesine tıklayın.
  • “Uyandırmak için Kaldır” seçeneğini aktif hale getirin.

Böylece yakınlık sensörünüz aktif değilse tekrar aktif hale gelecektir.

  • Kırık Sensör

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa yakınlık sensörünüz gerçekten arızalanmış olabilir. Yakınlık sensörünüz telefonunuzun aldığı bir darbe sonucu kırılmış olabilir veya bağlantı noktalarında sıkıntı oluşmuş olabilir. Bu sorunu kendi başınıza çözemeyeceğiniz için bir teknik servise gitmenizi tavsiye ederiz. Sensör değişimi yapılarak telefonunuzun yakınlık sensörünün tekrar çalışması sağlanabilir. Yakınlık sensörü değişim fiyatı iPhone modelinize göre 100TL ile 1000TL arasında değişmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden biri veya birden fazlasıyla telefonunuzun sorunu kesinlikle çözülecektir. Yakınlık sensörü oldukça küçük ve hassas bir cihaz olduğu için arada arıza yapması oldukça normaldir. Umarız teknik servise gitmeden yakınlık sensörü çalışmıyor sorununuzu çözebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: iPhone etkin değil hatası ve çözümü

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu