Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?
ÇözümNet 187 views 0

iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

Daha net fotoğraflar çekebilmek için iPhone kullanıcılarının işine yarayacak 2 püf noktadan bahsedeceğiz. Bu detaylara dikkat ettiğinizde göreceksiniz, eskisine kıyasla fotoğraflarınız daha keskin hatlara sahip ve daha net olacaktır. Cep telefonu ile daha net fotoğraf çekebilmek için anlatacağımız püf noktalarından ilki sadece iPhone değil Android cihazlarda da kullanabileceğiniz bir tekniktir. iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

Akıllı telefonlarda mutlaka 2 kamera hatta son zamanlarda Huawei’nin atağıyla birlikte 3 kameralı modelleri de görür olduk. Ancak burada altını çizmemiz gereken bir nokta var. İkinci kameranın optik zoom amacıyla kullanıldığında her durumda daha iyi fotoğraflar sunmamaları.

Üreticiler de bunun farkında oldukları için 2X optik zoom çalıştırdığınız zaman bile telefonunuz ana kameradan fotoğraf çekmeye devam ediyor.

iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

Bunun nedenini iPhone X üzerinden açıklamaya çalışalım. iPhone X’un üstte bulunan ana kamerasının 1.8 diyaframı var. Altta bulunan kamerasının ise 2.4 diyaframı var. 2.4 diyafram karanlık ortamlarda daha karanlık fotoğraflar çekecektir. Bunun sonucunda ISO kirliliği daha fazla olacak ve görüntüyü yakınlaştırdığımızda daha fazla kumlanmalar göreceğiz.

iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

Durum böyle olunca üreticiler bu noktada biraz uyanıklığa kaçıyorlar. Ana kameradan sanki 2X optik zoom fotoğraflar çekiliyormuş gibi ama aslında fotoğrafı keserek bunu bize sunuyorlar.

Yani çok karanlık ortamlar da bizden size tavsiye, portre modunu açıp veya 2X optik zoom ile fotoğraflarınızı çekmeyin, ana kamerada çekmeye devam edin. Göreceksiniz ki çok daha net ve keskin fotoğraflar almaya devam edeceksiniz. Çünkü ana kamerada çekilen fotoğraf kesildiğinden (crop) dolayı 2 kat optik zoom yapılmış efekti veriyor.

iPhone’da daha iyi fotoğraflar nasıl çekilir?

iPhone ile daha net fotoğraf çekmek için ikinci püf nokta; odaklanma noktası. Yani nereye odaklayacağınız çok önemli.

İnsanların fazla olduğu, yüzlerin net bir şekilde görünebildiği sahne çekiyorsanız odaklayacağınız yeri seçmenize gerek yok. Çünkü iPhone otomatik olarak yüzü algılar, odaklanır ve ışığı ona göre ayarlar. Ancak bir çiçek, araba, tabela çekecekseniz mutlaka bunu çekmeden önce ekrana dokunup ona odaklamanızda fayda var.

Odaklamaya bir kere tıkladıktan sonra sarı bir nokta yanıp söner. O sarı nokta yanıp söndükten sonra pozlama değerini parmağınızı aşağı yukarı yaparak arttırıp azaltabiliyorsunuz.

Burada sizlere tavsiyemiz; iPhone’un otomatik ayarlarından hep biraz daha düşük ışıkta çekmek olacaktır.

Pozlama değerini düşürmek enstantanenin artmasına ve bulanık fotoğraf ihtimalinin azalmasına sebep olur. Aynı zamanda pozlama değerini düşürmek; ISO’nun da düşürülmesine fayda sağlıyor ve böylelikle gürültü kirliliği daha az, keskinliği daha fazla olan fotoğraf çekmiş oluyorsunuz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.