BlogBilgi

İYS ile İstenmeyen Mesajları Engelleme Nasıl Yapılır?

İYS ile istenmeyen mesajları engelleme işlemi, aslında birçok kişinin ihtiyaç duyduğu fakat ismini bilmediği, ticaret bakanlığı tarafından tüm vatandaşların kullanımına sunulmuş olan gelişmiş bir yönetim özelliğidir. Bugün neredeyse hepimizin telefonuna istenmeyen kişilerden ve kuruluşlardan kısa mesajlar gelmektedir. Bu durum bazen dikkat çekici olmasa da bazı durumlarda oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Dolayısıyla bu mesajları engellemek ve bir daha mesaj almamak isteyebilirsiniz. İşte bu noktada ileti yönetim sistemini kullanabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde İleti Yönetim Sistemi nedir ve İYS ile istenmeyen mesajları engelleme işlemi nasıl yapılır sorularını yanıtlandıracağız.

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Nedir?

İYS (İletim Yönetim Sistemi), hem vatandaşlar hem de kurumsal kullanıcılar için ticaret bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan, telefonlara gönderilen iletilerin yönetilmesini ve yönlendirilmesini sağlayan oldukça faydalı ve yeni bir yönetim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her kuruluş belirli ayarlamaları bu sistem üzerinden yapabilirken, vatandaşlar da gönderilerini görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve engelleyebilir. Böylece oluşacak olan mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur.

İYS üzerinde, resmi olarak varlığı bulunan tüm firmaların isimleri ve kayıtları bulunmaktadır. Bu sayede büyük işletmelerden gelen mesajların ve aramaların kontrol edilebilmesi mümkündür. İşin kurumsal açıdan yönetimi biraz daha karmaşık olsa da vatandaşlar için oldukça basit ve kullanışlı bir arayüz bulunmaktadır. Böylece birkaç dakika içerisinde herkes kolaylıkla işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Nedir?
İYS (İleti Yönetim Sistemi) Nedir?

İYS ile İstenmeyen Mesajları Engelleme

Eğer sizler de istemediğiniz mesajların size gelmesinden şikayetçiyseniz ve bu mesajların engellenmesini istiyorsanız, İYS özelliğini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde halihazırda akıllı telefonlarda mesaj engelleme özelliği bulunuyor olsa da telefonunuzu değiştirmeniz halinde tekrar istenmeyen mesajlar alabilirsiniz. Ancak İYS sayesinde kalıcı olarak mesajlardan kurtulabilirsiniz. Bunu kontrol etmek ve işlemleri gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • İleti Yönetim Sistemi resmî web sitesine girin.
  • Sağ üstte yer alan “Vatandaş Girişi” butonuna tıklayın.
  • Burada ister telefon numaranızı kullanın isterseniz de direkt olarak E-Devlet ile giriş yapın. (E-Devlet ile giriş yapmanız halinde adınıza kayıtlı tüm telefon numaralarının bilgileri karşınıza gelecektir)
  • Çıkacak olan metni okuyarak “Okudum, anladım” butonunu seçin ve “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın.
  • Mevcut bir telefon numaranız otomatik olarak çıkmadıysa kullanmak istediğiniz telefon numarasını girin ve onay kodunu yazarak ilerleyin.
  • “İletişim adresleriniz” başlığı altında yer alan ve engelleme işlemi yapmak istediğiniz telefon numarasının sağ tarafında bulunan “İzinleri Yönet” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak olan firmalardan engellemek istediklerinizden birinin üstüne tıklayın.
  • Açılacak olan sayfada “Mesaj İzni” ve “Arama İzni” seçenekleri kapalı konuma getirin.

Yukarıda bahsedilen adımları her bir firma için teker teker uygulayarak numaranıza gelecek olan mesajların ve aramaların engellenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sistem üzerinden bir daha açıncaya kadar belirlemiş olduğunuz kuruluşlar size mesaj veya arama gönderemeyeceklerdir. İptal ettiğiniz kurumları daha sonra aynı adımları uygulayarak tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

İYS ile İstenmeyen Mesajları Engelleme
İYS ile İstenmeyen Mesajları Engelleme

Umarız içeriğimiz sayesinde İYS ile istenmeyen mesajları engelleme nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmiş ve İleti Yönetim Sistemi hakkında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilmişsinizdir. Daha bilinçli telefon ve hat kullanımı için bu özellikleri araştırmanızı ve kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu