Blog

Kalitesiz Fotoğraflara Yüksek Çözünürlük

Apple ve Google gibi dev teknoloji firmaları yapay zeka ve makine öğrenimi konularında büyük bütçeler harcıyor. Harcadıkları bu paralar ise onlara inovasyon olarak geri dönüyor. Görüntü işleme konusunda da harika teknolojilerin söz konusu olduğu günümüzde “makine öğrenimi” temelli yazılım türleri yaygınlık göstermeye başlıyor. Teorik açıdan bir süredir dile getirilen bu yazılımlar, realize edilemiyordu. Bilim insanları tarafından geliştirilen çözümler ise uygulama aşamasına geçilerek kullanıcılar ile buluşturulamıyor idi. Artık bu aşılmış olup, kalitesiz pikselli, düşük çözünürlüklü görüntüler işlenebiliyor. Bu sayede kalitesiz fotoğraflara yüksek çözünürlük şansı doğmuş oluyor. Bu konuda harika bir yazılım var.

Buzlanmış pikseller bu yazılım sayesinde ince detaylar belirerek buzlar “eritiliyor”. Sürükle bırak yöntemi bu uygulamada mümkün. İşlemin başlaması için bir süre beklenmesi gerekiyor. Sitenin ara yüzüne bağlı olarak basit bir kullanım söz konusu. Nihai olarak ortaya iki farklı çözünürlükte ve kalitede fotoğraf çıkıyor. Bu, boyutları da farkı büyüklüklere çıkan iki fotoğraf anlamına geliyor. Denemeler sonucu 50 kilobaytlık bir resmin, işlendikten sonra 4,5 megabayt civarına çıktığı sonucuna ulaşılmıştır.

Filtrelerle  Mümkün

Magic ve Boring gibi filtreler mevcut. Bunların ardından anti-jpg isimli bir filtre daha bulunuyor. Bu filtrenin fonksiyonu ise formatı değiştirmesidir. Bu şekilde .JPG formatlı bir resim rahatlıkla .PNG formatına dönüştürülebiliyor. Buna neden olarak .PNG uzantılı dosyaların daha kullanışlı olması gösterilirken, kimileri ise buna bir anlam veremiyor. Yazılımın adı Let’s Enhance olup, denemeye ve sonuç almaya değer. Ulaşmak için ise https://letsenhance.io/login linkine tıklanması yeterli…


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı