Blog

Klavyede Kare İşareti # Nasıl Yapılır?

Kare işareti “#” farklı isimlerle anılır. # işareti “Diyez”, “octothorpe”, “Hashtag” veya daha eski “pound” olarak da telaffuz edilmektedir. # işareti günümüzde en çok sosyal medya üzerinde kullanılmaktadır. Peki, # işareti nasıl yapılır ve nereden gelmiştir.

# işaretinin ortaya çıkışı 1400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. # işaretinin kökeninin Latince olduğu ve ağırlık ölçü birimi “Libra pondo”’nun kısaltması olan “lb” üzerinden türetildiği düşünülmektedir. 14. YY’da kısaltma yapılan harflerin üzerine yatay çizgi eklemek bir akım gibi olmuştur. Böylelikle “lb” kısaltmasına (Isaac Newton tarafından) eklenen çizgiler ile “#” kare işaretinin ilk olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Telefon şirketleri çevirmeli telefonlardan sonra tuşlu telefonları tasarlamaya başladı. Ancak, tuşlardan bir tanesi eksik kaldığı için yıldız “*” işaretiyle birlikte “#” işaretini de telefonlara eklemiştir. İlk çıkan tuşlu cep telefonlarında da “#” işareti kullanılmıştır.

Fakat günümüzde en çok sosyal medya platformlarında (Facebook, İnstegram, Twitter ve Google Plus gibi) yoğun olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya üzerinde kullanılan “#” işareti anlık bilgileri kategorilere ayırarak belirlenen kitlelere ulaştırmaya yaramaktadır. Ayrıca bakınız: Artı işareti ve eksi işareti

Bilgisayarda # Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesinde kare işaretini yapmak için uygulanması gereken kısa yol ise AltGr + 3 tuşlarına birlikte basmaktır. Burada klavyenin sağ tarafında bulunan sayı grubunda bulunan “3” değil harf grubunun üzerinde bitişik sayılarda bulunan “3” tuşuna basılması gerekir. Bu kısa yol uygulaması ile # işaretini elde edemeyenler Başlat / Programlar / Donatılar / Sistem Araçları / Karakter İşlem seçeneğinden # işaretini kullanabilir.

Tabletler ve Cep Telefonlarında # İşareti Nasıl Yapılır?

Tablet bilgisayarlarda # kare işaretini yapmak için klavyenin “harf” gösterme modundan “sayı ve simge” gösterme moduna geçirilmesi gerekmektedir. Sayı ve simge modundan # seçeneğine tıklayarak kullanılır. Cep telefonlarında # işarete daha önceden tuşlu telefonlarda sol alt köşede yer almaktaydı. Fakat tuşların yerini dokunmatik sistemler alınca # tuşunun da konumu değişti. Dokunmatik cep telefonunda # kare işaretini yapmak için klavyenin yazı konumunu altta bulunan “123” tuşuna basarak sayı ve simgelerin bulunduğu konuma geçirmek gerekir. Buradan # seçilerek kullanılır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu