Blog

Klavyede Karekök İşareti √ Nasıl Yapılır?

Karekök işareti nasıl yapılır açıklamadan önce, kısaca karekök , bir sayının karesine, yani kendi kendisi ile çarpımına eşit olan sayıdır, ve çarpımı alınan bu sayı karekök işareti içerisinde gösterilir. Örnek vermek gerekirse 4 sayısının karekökü 16’dır ve √16 (Karekök onaltı) şeklinde yazılır ve okunur.

Karekök işareti sayısal alanda, Matematik derslerinde ve diğer mühendislik alanlarında daha fazla kullanılan bir işarettir. Matematik öğretmenleri bilgisayar da Word programlarında yazılı hazırlarken, yada öğrenciler Matematik dersinden performans yada proje ödevlerini hazırlarken karekök konusu ile ilgili ödev almışlarsa, Word üzerinde karekök işaretini yapmak istemektedirler.

Bu yazımızda karekök işareti bilgisayar da klavye ile nasıl yapılır, karekök işaretini kolay yapmanın yolu gibi seçeneklerden bahsedeceğiz.

Klavyede Karekök İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda Türkçe klavyelerde karekök işareti yapmak için özellikle Word ofis programında Alt+8730 kombinasyonunu kullanarak yani sırası ile basarak yapılabilir, Alt+8730 = √ . Excel de Alt+8730 kombinasyonu yapıldığı zaman sağ ok işareti çıkmaktadır.

Ayrıca Word ve Excel gibi ofis programların da karekök yapmak için Ekle > Simge Ekle yolunu seçerek karşınıza çıkan karakter tablosundan yapabilirsiniz. Yada bilgisayarınızda Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem yolunu izleyerek karekök işaretini yapabilirsiniz.

Karekök İşareti klavyede nasıl yapılır?

Karekök İşareti Kopyala √

Tabi bilgisayarda pratik olmanın bir diğer yolu da kopyala yapıştır yapmaktır. Sizde karekök işaretini kopyala yapıştır yaparak kısa yoldan Word ve Excel de kolayca yapabilirsiniz.

Klavyede TM işareti nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu