Bilgi

Kayaç Nedir? Kayaç Çeşitleri Nelerdir?

Sanayi, madencilik ya da inşaat gibi alanlarda kullanımı olan kayaçlar yer kabuğunun ana unsurunu oluşturduğu bilinir. Yer kabuğunu tanımlamak gerekirse bir ya da birden fazla mineral ve organik maddenin bir araya gelmesinden oluşan kat maddeler kayaç olarak adlandırılırlar.

Ve bu oluşan kayaçları inceleyen bilim dalı ise petrografi olarak karşımıza çıkacaktır. Kayaçlara örnek vermek gerekirse kuvarsit, mermer, granit ve balzat birer kayaç olarak tanınır.

Bunlardan kuvarsit ile mermer yalnızca tek mineralden meydana gelirken granit ve balzat ise birden fazla mineralin birleşmesiyle oluşan kayaçlar şeklindedir.

Falez nedir, falez çeşitleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kayaç Çeşitleri

Kayaç çeşitleri hakkında bilgi verilecek olursa ise kayaçları üç ana başlık altında toplamak mümkün olacaktır. Bunlar magmatik (katılaşım) kayaçları, metamorfik kayaçlar ve tortul kayaçlar şeklinde karşımıza çıkacaktır.

Magmatik kayaçların özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Bu kayaçların yapısı çoğunlukla kristalli bir biçimdedir.
  • Katılaşım kayaçları hava ile temasları göz önünde bulundurularak açık ya da koyu halde olabilirler.
  • Bu kayaçların irilikleri de soğuma sürelerine göre değişiklik gösterir.

Magmatİk kayaçlar da kendi içinde yüzey ve derinlik kayaçları olmak üzere ikiye ayrılır. Başkalaşım kayaçları ise magmatik ve tortul kayaçların birlikte ısı ve basınç etkisiyle başkalaşıma uğraması ile oluşur. Magmatik kayaç çeşitleri de fiziksel tortul, organik tortul ve kimyasal tortul olacak şekilde üçe ayrılır.

Tortul yani diğer ismi ile sedimenter kayaçların oluşumu ise dış kuvvetlerin kayaçları aşındırıp daha sonra çukur yerlerde biriktirmesi şeklindedir. Ve bu kayaçlar çoğunlukla tabaklı bir yapıya sahip oluşları ile bilinirler.

Kayaç Çeşitleri Nelerdir?
Kayaç Çeşitleri Nelerdir?

Kayaçların Kullanımları

Geçmişten günümüze varlıkları bilinen kayaçlar özellikleri baz alınarak pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Bu alanlara örnek vermek gerekirse; ev aletleri, mutfak araç gereçleri, sanayi, av ya da savaş alanlarında kullanımlarına sıkça rastlanır.

Kayaçların Oluşumu

Bilinen en eski kayacın dünyanın oluşumu ile meydana geldiği bilinir. Bu sebeple kayaç döngüsü olarak adlandırılan döngü ile dünyanın içyapısı özellikleri arasında belirli bir orantı olduğu söylenebilir. Kayaçların farklı özellik, renk ve şekilde olmalarının nedeni de hepsinin yapısında farklı mineral olmasından kaynaklı olması şeklindedir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu