Reklam Alanı
Oyun 154 views 1

Kendi Kendine Oyun Yazan Yapay Zeka

Yapay Zeka

 

Yapay zeka, 1956 yılında Prof. John McCarthy tarafından ilk kez kullanılmış bir kavram. Bugün yapay zeka tıp, arkeoloji ve astronomi gibi pek çok alanda kullanılıyor. Oyun dünyası için pek de yeni değil. İnsanın düşünce sistemini anlayarak kopya etmeye çalışan sistem hakkında bugünlerde Ubisoft zeka teknolojisi ekibi ile Lyon Üniversitesi araştırmacıları bir araya geldi.

Video oyunlarındaki haritaları ve yaşanan dünyayı meydana getirmede yeni bir yöntem bulan ekip, insan müdahalesi olmadan yapay zeka yazılımı ile bu işi koparacağa benziyor. Bilindiği gibi video oyunun geçtiği mekanlar ve dünyaların gerçekçi olması son derece önemli.

Ubisoft – Nvidia Rekabeti

Tasarımcılar ve yazılımcılar bu sanal dünyaları var etmede bir yılı bulabilen çalışmalara imza atmakta, kaliteli ve bir o kadar da kalabalık ekiplerle çalışılması söz konusu. Yazılımlar kullanılarak “makine öğrenimi” sistemi yardımı ile bazı yeteneklerin öğrenilebilmesi söz konusu. Buna bir ağaç örnek gösterilebilir. Ağacın doğal görünümü adına çevresel etmenler kendiliğinden üretiliyor. Haritalar da başka bir yoğun faaliyetin olduğu bir alan. Ancak yapay zekanın daha çok kullanımı ile bu sorun tasarımcı ve yazılımcıları rahatlatacağa benziyor. Yapay zekayı oyunlarda kullanmada Ubisoft ile Nvidia rekabet içinde. Nvidia bilindiği gibi bir görüntü işlem üreticisi. Bu iki firma en az insan müdahalesi ile oyun tasarlama ve yazma peşinde. Bu aynı zamanda oyun üreticilerine zaman kazandıracak bir hamle. Klişe bir deyimle konuyu neticelendirmemiz gerekirse; zaman gelecek ve sadece harita değil, oyunun tamamı yapay zeka tarafından üretilecek.

“Kendi Kendine Oyun Yazan Yapay Zeka” üzerine 1 yorum

  1. fatih dedi ki:

    yapay zeka değer biraz daha geliştirilse çok iyi yerlere gelecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.