Blog

Klavye Kısayolları Rehberi

Bilgisayar üzerinde kullanıcıların yapabileceği pek çok işlem bulunur. Bu işlemler bazı durumlar sıklıkla yapıldığı için insanlara zaman kaybı yaşatır. Ancak klavye üzerinde bulunan kısayollar kullanılarak işlemler kısa sürede yapılabilir. Ancak insanlar klavye kısayollarını bilmedikleri için işlemler için zaman kaybederler. Bunun için hazırlanan klavye kısayolları rehberi kısayolları ve kullanılmalarını bilmeyen kişilere yardımcı olur.

Ctrl Tuşu İle Kullanılan Kısayollar

Klavye üzerinden kısayol kullanımları genelde ctrl tuşu ile diğer tuşların birlikte kullanılmasıyla gerçekleşir. Ctrl tuşu ile birlikte kullanılan kısayollar

  • Ctrl+C tuşu seçilen bir metnin ya da ögenin kopyalanmasını sağlar.
  • Ctrl+V tuşu seçilen bir metnin ya da ögenin yapıştırılmasını sağlar.
  • Ctrl+X tuşu seçilen bir metnin ya da ögenin kesilmesini sağlar.
  • Ctrl+A tuşu bir metnin ya da ögenin tümünün seçilmesini sağlar.
  • Ctrl+Z tuşu gerçekleştirilen bir eylemin geri alınmasını sağlar.
  • Ctrl+P tuşu belgenin yazdırılmasını sağlar.
  • Ctrl+D tuşu kullanılan web sayfasının sık kullanılanlara eklenmesini sağlar.
  • Ctrl+S tuşu ekranda açık olan sayfanın ya da web sayfasının kaydedilmesini sağlar.
  • Ctrl+Y tuşu yapılan bir işlemin yenilenmesini sağlar.

Klavye üzerinden Ctrl tuşu ile birlikte kullanılan tuşlar bunlardır. Bu kısayolların işlem gerçekleştirmesi için tuşların Ctrl tuşu ile birlikte kullanılması gerekir. Örneğin bir belgeyi kopyalamak için Ctrl ve C tuşları aynı anda klavye üzerinden basılır.

klavye kisayollari rehberi 1

Fonksiyon Tuşları İle Kullanılan Kısayollar

Klavyeler üzerinde yer alan fonksiyon tuşları kullanılarak da işlemler kısa yoldan gerçekleştirilir. Fonksiyon kısayol tuşları ve işlevleri şunlardır; F1 kısayol tuşu bilgisayar programlarında yer alan yardım programlarının kullanılmasını sağlar. F2 kısayol tuşu seçilen ögenin adlandırılmasını sağlar. F3 tuşu tuşu ise klasör ve dosya aramalarında kullanılır. Fonksiyon tuşları arasında yer alan F5 tuşu ise sayfanın yenilenmesini sağlar.

Klavye Üzerinden Kullanılan Kaleye Klavye Kısayolları

​​​​​Klavye kısayolları programlar üzerinde de kullanılır. Klavye kısayollarının en yaygın kullanıldığı program ise word programıdır. Word üzerinde yazı yazan kişiler bu kısayolları kullanarak işlemlerini pencere ve menüleri açmadan daha kolay bir şekilde halledebilirler. Ctrl+B tuşu yazılan metnin kalın yazılmasını sağlar. Ctrl+U yazılan metnin altı çizili olarak yazılmasını sağlar. Ctrl+I tuşu yazılan metnin italik yazılmasını sağlar. Ctrl+L tuşu yazılan paragrafında sola doğru hizalanmasını Ctrl+R tuşu ise paragrafın sağa doğru hizalanmasını sağlar. Ctrl+E tuşu ise yazılan paragrafın ortalanmasını sağlar. Word’de bunlar dışında Ctrl+C, Ctrl+X, Ctrl+V, Ctrl+A, Ctrl+Z ve Ctrl+S gibi tuşlar kullanılır.

Mac klavye kısayolları rehberi konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu