Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?
İnternet 188 views 0

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Klavye Nedir?

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir? ; Klavye bilgisayara kablolu yada kablosuz olarak bağlanan, bilgisayara veri girişini sağlayan ve bilgisayarı kontrol etmemize yardımcı olan, üzerinde harflerin, rakamların ve bilgisayar için özel karakterlerin bulunduğu harici bir donanımdır. Klavyeler harf dizilimine göre F Klavye ve Q Klavye olmak üzere ikiye ayrılır. Yapısına göre ise Normal Klavyeler, Multi Medya Klavyeler ve Optimum Klavyeler olmak üzere üçe ayrılır. Yapısına göre klavyeler genellikle sahip olduğu özelliklere göre tercih edilmektedir. Klavye Çeşitlerine geçmeden önce Klavye Nasıl Çalışır kısaca bahsedelim.

Klavye Nasıl Çalışır

Klavye içerisinde basit bir mikroişlemci ve bellek bulunmaktadır. Mikroişlemci, klavye üzerindeki tuşlara basıldığı zaman elektriksel sinyali hex kodları aracılığıyla bilgisayarla iletişime geçer. Klavye üzerindeki tuşları kullandığımızda bu hex kodları sayesinde milisaniyeler içerisinde bilgisayar ve klavye arasında iletişim kurup klavye ile yapmak istediğimiz işlemi yapmamızı sağlar.

Harf Dizilimine Göre Klavye Çeşitleri

Klavyeler harf dizilimine göre F Klavye ve Q Klavye olmak üzere ikiye ayrılır. Ülkemizde genellikle Q Klavye kullanılmakla birlikte Türkçeye en uygun klavye ise harf diziliminden dolayı F Klavyedir. Bu sebeple son zamanlarda ülkemizde F Klavye kullanımı özellikle devlet kurumlarında yaygınlaşmaktadır. Q Klavye ise daha çok İngilizce diline uygun bir klavyedir ve dünyada en fazla kullanılan klavyedir.

Yapısına Göre Klavye Çeşitleri

Normal Klavyeler: Bu tür klavyeler genelde evlerimizde, iş yerlerinde, ofislerimizde ve devlet dairelerinde kullanılan hemen hemen hepimizin aşina olduğu bir klavyedir. Basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olan klavye ile ev, ofis ve iş yerlerinde ihtiyaç duyulan işlemleri yerine getirebilmektedir.

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Multi Medya Klavyeler: Normal Klavyelerin sahip olduğu özelliklere ek olarak bazı fonksiyonel tuşlara sahip klavyelerdir. Normal Klavyelerin sahip olduğu tuşların dışında Multi Medya Klavyelerde ses açma-kapama, web tarayıcısı açma, MediaPlayer (Video Oynatıcısı) açma, fotoğraflar ve dökümanları açmak için ayrıca tuşlar bulunmaktadır.

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Optimum Klavyeler: OLED DisPlaylerden oluşan Optimum Klavyeler daha çok bilgisayar oyunu oynayanlar tarafından tercih edilmektedir. Optimum Klavyelerde klavyenin üzerinde bulunan tuşlara atanan görevler değiştirilebilmektedir.

Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Harf dizilimine göre ve yapısına göre Klavye Çeşitleri ilgili soru ve görüşlerinizi yoruma yazarak ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.