BlogWindows

Klavyede Alt Tire _ ve Tire (orta çizgi) – Nasıl yapılır?

İnternet çağı ile birlikte özellikle bazı e – mail adreslerinde ya da herhangi bir online üyelik için parola oluştururken sıkça kullanılan işaretlerden biri olan alt tire ( _ ) klavyede nasıl yapılır sorunsalı daima insanlar tarafından sorgulanmaktadır. Yapımı diğer basit işaretlere göre biraz daha kompleks olan bu işaretin kullanımı günden güne artış göstermekte ve bu da bazı kişileri zorlamaktadır. Bu yazıda da klavyede alt tire nasıl yapılır? sorusunun cevaplarını bulabilir ve bu işareti yaparken artık zorluk yaşamayabilirsiniz.

Alt Tire İşareti Klavyenin Hangi Noktasında Yer Alır?

Alt tire işaretini yapabilmek adına öncelikle bu işaretin klavyenin hani bölgesinde yer aldığını bilmekte de fayda var. Alt tire işareti klavyenizin rakam kısmında yer alır. Fakat rakamların yer aldığı bu kısım num lock tuşu aktifken kullanılan kısım değil de “F” tuşlarının yer aldığı kısmın bir altında bulunan rakam kısmıdır. Zaten fark ettiyseniz de bu kısımda rakamların yanı sıra bazı özel işlevleri olan noktalama ve belirtme işaretleri de yer almaktadır. Bu özel işlevli işaretler de her daim tek seferde o tuşa basılarak yapılamamakta ve ekstra başka bir tuşun yardımına ihtiyaç duymaktadır.

Hangi Tuşların Kombinasyonu İle Alt Tire Yapılır?

Bilgisayar klavyenizi kullanarak alt tire işaretini yapmak istiyorsanız yalnızca alt tirenin yer aldığı tuşa basmanız bu işlemi gerçekleştirmek için yetersiz kalacaktır. Alt tire tuşu delete tuşunun tam solunda yer alan normal tire tuşunun tam alt kısmında yer alan ve aynı tuş kullanılarak yapılan bir işarettir. Fakat normal tire işaretini tek bir tuş ile gerçekleştirebiliyorken alt tire için başka bir klavye tuşunun da yardımına ihtiyacınız vardır.

Formül Aslında Çok Basit

Alt tire tuşunu aktif bir pozisyona getirmek için bu tuşa shift tuşu ile aynı anda basmanız gerekmektedir. Shit tuşu da Caps Lock tuşunun hemen altında yer alan ve yukarı doğru bir ok simgesi ile gösterilen bir işlev tuşudur. Bu iki tuşa eş zamanlı olarak basmanız dahilinde ekranda alt tire işaretinin belirdiğini göreceksiniz. Yani bu işlem zamanlamayı ayarladığınız sürece oldukça basit bir formülden ibarettir.

Alt tire kopyala _ _ _ _

Eğer klavyesiz bir ortamda iseniz ya da alt tire oluşturma formülünü unuttuysanız içerisinde alt tire işaretinin yer aldığı bir yazıdan bu işareti kopyala yapıştır yaparak da elde edebilirsiniz. Fakat bu daha çok zaman alan meşakkatli bir çözümdür.

Tire İşareti (Orta Çizgi) –

Tire işareti işe alt tire işaretini yaparken kullandığımız tuş ile yapılır. Shift tuşuna basmadan tire – yapılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu