Blog

Klavyede Copyright İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Copyright İşareti nasıl yapılır, yuvarlak içinde C harfi, kopi rayt işareti, Copyright işareti kopyala gibi sorular Copyright işaretini klavyede yapmak isteyenlerin Google’da aradığı sorulardan başında gelmektedir. Copyright kelimesinin anlamı Telif Hakkıdır.

© işareti yuvarlak bir dairenin içerisinde C harfi olarak yapılmıştır. C harfinin etrafında ki yuvarlak dünyayı simgeler. C harfi ise Copyright kelimesinin ilk harfidir. © işaretinin kullanılmasının amacı bir marka, ürün veya bir modelin telif hakkıyla kullanıldığının bilinmesini amaçlamaktadır.

Copyright işaretini en fazla sitelerin alt son kısımlarında görebilirsiniz. Peki Klavyede Copyright İşareti nasıl yapılır, bir bakalım.

copyright isareti
copyright işareti

Klavyede Copyright İşareti Kopyala © © ©

Windows bilgisayarlarda Klavyede © İşareti yapmak için Alt ve 184 tuşlarına basarak yapabilirsiniz. Yada buradan kopyalayarak © ilgili yerde kullanabilirsiniz.

Sadece © işaretinin bulunduğu ürün, marka yada modelin kopyalanması izne bağlıdır anlamına gelmektedir. Kişiler devletin, ulusun çıkarına bağlı olarak, kar amacı gütmeden telif hakkına sahip olan ürün kullanılabilir. ® işareti ise ürün, marka yada modelin uluslararası platformda tescillendiği ve hiç bir şekilde kopyalanması yada kullanılmasının yasak olduğu anlamına gelmektedir.

© işareti bir çok yerde karşımıza çıkması mümkündür. İnternet sitelerinde, makalelerde, oyuncakların üzerinde gibi bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu işaretin bulunduğu ürünler, yazılar sahibinin izni olmadan hiç bir şekilde kopyalanması, dağıtılması yasaktır.

Kopyalanması yada kullanılması durumunda, eser sahibinin fark etmesi halinde Türk Ceza kanununa göre mahkemelerde yargılanılması kaçınılmazdır. © işaretinin bulunduğu eserleri illaki kullanmanız gerekiyorsa eser sahibi ile iletişime geçip, durumunuzu izah edip eser sahibinden eserin kullanımı ile ilgili izin alabilirsiniz.

Bilindiği üzere bir çok eserin arkasında sizlerin tahmin edemeyeceği kadar emek vardır. İzinsiz kullanım ilk başta bu emeğe çok büyük bir saygısızlık, kul hakkı ve ayrıca kanunlarda suçtur. Eser sahibinden izin alınılmaması durumunda sizde eserden esinlenip ayrıca kaynak göstererek eser ile ilgili özgün bir çalışmayı ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda birebir kopya olmadığı için herhangi bir hukuki sorumluluğunuz bulunmayacaktır. Hatta belki de eserin gelişmesine katkıda bulunacak ve bir çok eserin önünün açılmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Derece işareti nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

41 Yorum

  1. Değerli takipçimiz copyright işareti için yuvarlak içinde C ve telif hakkı işareti ifadelerini kullanmaktadırlar.

  1. Değerli ziyaretçimiz, evet bazen copyright işareti için yuvarlak için de C ifadesi kullanılıyor, telif hakkı işareti olarak da bilinmektedir.

 1. copyright = yuvarlak içinde C güzelmiş, bu arada bilgi için teşekkür ediyorum 🙂

  1. Doğrudur değerli takipçimiz, copyright kelimesi içinde çoğunlukla yuvarlak içinde C olarak söylenmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 2. Bu işaretin yapımını bir gün ezberleyeceğim ya ara ara canım çıkıyor bulmak için 🙂 Websitelerinde kullanıyorum sayende artık kolay erişiyoruz tabi. Teşekkürler

 3. Firma sitemizin footer alanını yaparken lazım oldu sayenizde kopyalayıp hallettim. Bu işaretin manası anlayana derin telif haklarına dikkat edenler için oldukça önemli.

 4. Klavyede Copyright İşareti çıkarmak için ASCII kodlarını bilenler için elbette ALT tuşuna basarak 184 e basmak kafii .ASCII .konsol ekranında kodlamanın atalarından C programlama dilinde ekranda grafik oluşturabilmek için kullandığımız kod tablosu idi. Bu kodları kullanarak dikey, yatay ve köşe çizgilerini yazdırırdım.
  ARkadaşlarım ile yaptığımız basit oyunlar için ASCII tablosu çok önemli idi. her zaman duvarda kod tablosu asılı dururdu. Neydi o günler. @ işareti gibi klavyeye bir kısayol koysalar ne güzel olur. artık çok sık kullanılmaya başlandı.

 5. Çokça sinir olduğum konulardan birisidir Copyright işaretinin kısayol tuşunu hatırlamak. Öyle ki genelde hatırlayamıyorum ve tekrar öğrenmek yenir Google’a gidip Copyright yazarak sembolün olduğu bir yazı bulup seçerek kopyala/yapıştır yaparak işimi görüyorum. Hal böyle olunca yine öğrenememiş oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu