Kapat
Klavyede Copyright İşareti Kopyala
ÇözümNet 71 views 0

Klavyede Copyright İşareti Kopyala

Klavyede Copyright İşareti nasıl yapılır, yuvarlak içinde C harfi, kopi rayt işareti, Copyright işareti kopyala gibi sorular Copyright işaretini klavyede yapmak isteyenlerin Google’da aradığı sorulardan başında gelmektedir. Copyright kelimesinin anlamı Telif Hakkıdır. Copyright işareti yuvarlak bir dairenin içerisinde C harfi olarak yapılmıştır. C harfinin etrafında ki yuvarlak dünyayı simgeler. C harfi ise Copyright kelimesinin ilk harfidir. Copyright işaretinin kullanılmasının amacı bir marka, ürün veya bir modelin telif hakkıyla kullanıldığının bilinmesini amaçlamaktadır. Copyright işaretini en fazla sitelerin alt son kısımlarında görebilirsiniz. Peki Klavyede Copyright İşareti nasıl yapılır, bir bakalım.

Klavyede Copyright İşareti

Klavyede Copyright İşareti Kopyala

Windows bilgisayarlarda Klavyede Copyright İşareti yapmak için Alt ve 184 tuşlarına basarak yapabilirsiniz. Yada buradan kopyalayarak © ilgili yerde kullanabilirsiniz.

Sadece © işaretinin bulunduğu ürün, marka yada modelin kopyalanması izne bağlıdır anlamına gelmektedir. Kişiler devletin, ulusun çıkarına bağlı olarak, kar amacı gütmeden telif hakkına sahip olan ürün kullanılabilir. ® işareti ise ürün, marka yada modelin uluslararası platformda tescillendiği ve hiç bir şekilde kopyalanması yada kullanılmasının yasak olduğu anlamına gelmektedir.

Copyright © işareti bir çok yerde karşımıza çıkması mümkündür. İnternet sitelerinde, makalelerde, oyuncakların üzerinde gibi bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu işaretin bulunduğu ürünler, yazılar sahibinin izni olmadan hiç bir şekilde kopyalanması, dağıtılması yasaktır. Kopyalanması yada kullanılması durumunda, eser sahibinin fark etmesi halinde Türk Ceza kanununa göre mahkemelerde yargılanılması kaçınılmazdır. Copyright işaretinin bulunduğu eserleri illaki kullanmanız gerekiyorsa eser sahibi ile iletişime geçip, durumunuzu izah edip eser sahibinden eserin kullanımı ile ilgili izin alabilirsiniz.

Bilindiği üzere bir çok eserin arkasında sizlerin tahmin edemeyeceği kadar emek vardır. İzinsiz kullanım ilk başta bu emeğe çok büyük bir saygısızlık, kul hakkı ve ayrıca kanunlarda suçtur. Eser sahibinden izin alınılmaması durumunda sizde eserden esinlenip ayrıca kaynak göstererek eser ile ilgili özgün bir çalışmayı ortaya çıkarabilirsiniz. Bu gibi durumlarda birebir kopya olmadığı için herhangi bir hukuki sorumluluğunuz bulunmayacaktır. Hatta belki de eserin gelişmesine katkıda bulunacak ve bir çok eserin önünün açılmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.