Blog

Klavyede Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Dolar işareti $ dünyanın her yerinde kullanılan ve bilenen bir simgedir. Dolar işareti nasıl yapılır hangi kaynaklardan ortaya çıkmıştır? Dolar işaretinin ortaya çıkışı hakkında çeşitli rivayetler anlatılmaktadır.

Bunlardan birisi 1770’li yıllarda ticaret yapan ulusların ortaya çıkardığı bir sembol olduğu bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde İngiliz tüccarlar İspanyol – Amerikan tüccarlar ile yaptığı ticarette her ülkenin para birimi ayrı ayrı kullanılmıştır. İspanyol – Peso ile ABD – Dolar kullanılmıştır. 1 peso için “p” işareti ve 1000 Peso için de “ps” işareti kullanılmış ve o zaman doların işareti olmadığı içen her seferinde dolar yazmak yerine “P ve S” harflerinin iç içe yazılışından dolar “$” işaretinin ortaya çıktığı anlatılmaktadır.

Diğer bir anlatıda ise United States ilk harfleri “U ve S” harfleri birleştirildiği ve ortaya “US = $” sembolünün oluştuğudur. Türkiye’de İş Bankası tarafından kullanılan logoda üst üste yazılan “İ ve Ş” harfler “$” işaretine benzetilmektedir. (Sonsuz işareti için bakınız)

Dolar Kopyala $

Dolar işaretini kopyala ve yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Dolar İşareti Nasıl Çıkartılır?

Bilgisayar klavyelerinde dolar “$” işaretini klavyenin diline göre farklı yollar izleyerek yapmak gerekir. Bilgisayar klavyesi Türkçe F olan kullanıcılar doğrudan SHIFT ve 4 tuşlarına basarak dolar işaretini kullanabilir. Bilgisayar klavyesi Türkçe Q olan kullanıcıların “$” işaretini kullanmak içini iki tercihi vardır. Bunlardan birincisi CTRL + ALT + 4 tuşlarına basarak “$” işaretini yapabilir. İkinci seçenekte ise ALT Gr + 4 tuşlarına basarak “$” işareti elde edilebilir. Bilgisayarından belirtilen yolları kullanarak “$” simgesine ulaşamayanlar görev çubuğundan bulunan büyüteç işaretinden “Karakter seçeneği” aratarak açılan pencereden “$” işaretini kullanabilirler.

Cep Telefonu ve Tabletlerde Dolar “$” İşareti Nasıl Yapılır?

Cep telefonu ve tabletlerde yazılım mantığı birbirine yakın olarak kurgulanmıştır. Tabletlerde “$” işaretini elde etmek için klavye açıldığında “harf” modundan “sayı” moduna geçilerek “$” işareti kullanılır. Cep telefonlarında da yine aynı şekilde klavye açıldıktan sonra “Harf” kısmının alt tarafında bulunan “123” yazan tuşa basılarak klavye “Sayı ve Simgelerin” gösterildiği konuma geçildiği takdirde “$” işareti simgeler içinde bulunarak kullanılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dolar işareti yapmayı sürekli unutanlar için gayet bilgilendirici olmuş, telefonda neyse de klavyede çabuk unutuluyor nasıl yapıldığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu