Blog

Klavyede Tab Tuşu Nerede? Ne İşe Yarar?

Tab tuşu fare kullanmadan yazma imlecini kolay bir şekilde hareket ettirmemizi sağlayan, satır başı ve satır sonu yapmamızı sağlayan klavye üzerinde bulunan bir tuştur. Bu tuş sayesinde bir çok işlemi kolay bir şekilde yapabiliriz. Fakat Tab tuşunu ile ara sıra da olsa bilgisayarda kullanmaktayız. Ara sıra olduğundan bilgisayarda bir işlem yapmak istediğimizde tab tuşu ile işlem yapmak gerekiyorsa ilk başta yerini bulamayabiliyoruz. Tab klavyede biri sağ diğeri solu gösteren okların bulunduğu Caps Lock tuşunun hemen üzerinde bulunmaktadır.

Tab Tuşu Ne İşe Yarar Nasıl Kullanırız

Tab tuşu daha çok bilgisayar üzerinde daha fazla vakit geçirenler tarafından kullanılmaktadır. Tab tuşu sayesinde mouse ile çok fazla uğraşmadan bir çok işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tab tuşunu kullanarak yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir;

Tab Tuşu nasıl eklenir?
  1. Tab tuşu Word, Excel ve internet sayfalarında mouse kullanmadan ilerlemeye yaramaktadır.
  2. İnternet üzerinde herhangi bir sayfada sekmeler arası geçiş yapmak için kullanılır, menü, kategoriler ve yazılar gibi.
  3. Excel office programı üzerinde sütunlar arası geçiş yapmak için kullanılır.
  4. Yine Excel üzerinde Excel sayfaları arasında geçiş yapmak için kullanılabilir.
  5. Word office programı üzerinde satır sonu, cümle sonu geçişlerinde kullanılır.
  6. Office programı içerisinde yazı yazarken eğer uzun boşluk bırakmak gerekiyorsa bu tuşu sayesinde bu boşluğu bırakabiliriz.
  7. Office üzerinde oluşturulan tablolar da sütunlar arası geçiş yaparken, ayrıca sütün eklemek içinde kullanılır.
  8. Bilgisayarınızın masa üstünde iken tab tuşunu kullanmanız durumunda, bilgisayarınızda bulunan programlar arası geçiş yapmada, Windows pencereleri arası geçiş yapmada kullanabilirsiniz.
  9. Power Point ile hazırladığınız slaytlar arası geçişi de tab tuşunu kullanarak yapabilirsiniz.

Tab tuşunun bilgisayar klavyesi üzerindeki yerini yazımızın başında kısaca bahsettik. Ayrıca Tab tuşunu nasıl kullanabileceğiniz konusunda kısaca bilgi vermeye çalıştık. ,

Tab tuşu görüldüğü gibi bilgisayar üzerinde mouse fazla kullanmadan bir çok işlemi daha hızlı yapmamıza yarıyor. Bu sayede bilgisayar üzerinde fazla vakit geçirmekten kurtuluyor ve mouse a olan bağlılığımız azalıyor. Tab tuşunu kullandığınız farklı durumlar var mı? Şayet varsa sizde yoruma yazarak ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu