Blog

Klavyede TL İşareti ₺ Nasıl Yapılır? TL İşareti Kopyala ₺

Bu yazımızda sizlerle klavyede TL işareti nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Dünya üzerinde kullanılan birçok para biriminin bir sembolü vardır. Türkiye’de para birimi olan Türk Lirası’nı TL” olarak kısaltmıştır.

Ancak, para biriminin kısaltması farklı bir şey para biriminin sembol olarak gösterilmesi farklı bir şey olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) para birimimiz için Eylül 2011 yılında bir sembol yarışması düzenlemiştir. Yarışma 1 Mart 2012 tarihinde sonuçlanmış ve sonuçlarla birlikte yeni “TL” simgesi Başbakan tarafından halka duyurulmuştur. Ayrıca bakınız: dolar işareti

TL Simgesi Kopyala

Yarışmada birinci olarak seçilen sembolü hazırlayan ekibin başında ise Konya doğumlu Jeoloji Mühendisi Tülay LALE “TL” işaretinin yeni sembolünü yapan kişidir. 1 Mart 2012 tarihinden itibaren Türk Lirasının ilk ve yeni sembolü “” olmuştur. Türk Lirasının yeni sembolü “Çıpa” adını almıştır. Çıpa aslında denizci terimi olarak bilinmektedir. Başbakan da bu çıpa terimini kullanarak gemilerin sağlam durması konusu üzerinden sembol ile piyasalarda sağlam bir duruş sergileneceğini vurgulamıştır. Bundan sonra ise TL işareti nasıl yapılır ve sayısal ortamlara nasıl aktarılır konuları hızlı bir şekilde çözümlendi.

Bilgisayarda TL İşareti Nasıl Yapılır?

tl işareti
tl işareti

Bilgisayarda Ulusal para birimimiz olan TL’nin simgesini kullanmak oldukça basittir. Bunun için yapılması gereken klavye üzerinde bulunan ALT Gr + T tuşlarına birlikte basmaktır. ALT GR + T tuşuna basarak “” işaretine elde edemeyenlerin bilgisayarını güncellemesi gerekir. Windows Vista ve Server 2008 sonrasında bulunan bir güncellemenin yapılması (32 bit veya 64 bit yapısına göre) gerekir. güncellemeden sonra “₺” yine AltGr + T tuşuna basarak yapabilirsiniz.

Tablet Bilgisayar ve Cep Telefonlarında TL İşareti Nasıl Yapılır?

Tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından birlikte tuş kullanma (kısa yol tuşları) bulunmuyor. Bu sebeple tabletlerde “” işaretini elde etmek için klavyenin “Yazı” konumundan “Sayı ve Simge” konumuna alınması gerekmektedir. Klavyenin “Sayı ve Simge” moduna geçmesi için klavyenin alt tarafında bulunan “123” yazan tuşa basılması gerekir. Açılacak semboller içerisinden “” işaretini seçerek kullanmak mümkündür. Cep telefonlarında da aynı şekilde klavyenin “yazı” konumundan “sayı ve simge” konumuna alınması gerekir. Sonrasında simgelerin içerisinden “₺” seçilerek kullanılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu