Kapat
Sponsor Reklamlar
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
İnternet 904 views 0

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Evlerde hemen hemen her odada kullanılan ve hem ısıtma hem de soğutma için kullanılan klimalarda satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle satın alım sonrasında herhangi bir arıza durumunda sorun yaşamamak için tercih edeceğiniz firmanın satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerinin geniş ve güvenilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Klima alırken enerji tüketimi, çevreci ve sağlıklı olması özellikle düşünülmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında sizlere Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli konusunda daha teknik bilgiler vereceğiz.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Kaç BTU Klima Tercih Edilmelidir

BTU sistemi İngiliz ısı biriminden gelen ve saatte bir librelik suyun sıcaklık değerini 1 Fahrenhayt değiştirmek için gerekli olan ısı miktarı demektir. BTU miktarı ise metrekare cinsinden odanın alanı ile yaşadığınız bölgenin katsayısı çarpılarak bulunur. Türkiye için ortalama 350 ile 400 arasında değişmektedir. Son olarak ise odada yaşayan her kişi için sonuca 600 eklemek gerekecektir.

Örneğin İç Anadolu bölgesinde(k=346) 2 kişinin kaldığı 30 metre kare yatak odası için 30*346=10380 buna 2 kişi için 1200 ekler isek 11580 yapacaktır. Yani yaklaşık olarak 12 bin BTU klima tercihi yapmak doğru olacaktır. Klimanın kapasitesinin oda için yeterli olması gerekmektedir. Az olduğunda kompresör sürekli çalışarak fazla enerji tüketecektir. Çok olduğunda ise kompresör sık aralıklar ile açılıp kapanacak ve ortam çok çabuk ısınıp soğuyacaktır. Büyük mekanlarda salon tipi, küçük mekanlarda ise split klimalar tercih edilmelidir. Enerji tüketimini azaltmak için ise yüksek enerji verim oranına sahip A enerji sınıfı klimalar kullanılması gerekmektedir. Soğutma ve ısıtmada yüksek verim için inverter sistemine sahip klimalar tercih etmeniz yararlı olacaktır.

İnverter Klimalar Nasıl Çalışır

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Peki inverter klimaların çalışma prensibi nasıldır? İnverter klimalar, elektrik akımının şeklini değiştirerek rölantide iken doğru akım motorlarıyla çalışır. Yani doğru akım (DC) motorlu, değişken devirli klimalardır. Isıtma ve soğutma işlemlerine gerek duyulmayan zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı bu şekilde sağlanmış olur. İnverter klimaların ana parçası kompresörlerdir, bu kompresörler hızlarını azaltıp artırabilirler. Bu kompresörler, sürekli çalışarak ortamdaki havanın sıcaklığını sabit tutarlar. Kompresörler rölantide çalışırken şebekeden gelen dalgalı elektrik akımını değil, doğru akımlı motorlarını kullanır. Böylece güç istikrarı ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Sağlıklı Olmasına Dikkat Edin

Sağlıklı bir klima tercihi için neoplama filtreler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda sağlıklı bir ortam yaratmak için sıcaklık değişimini algılayan ve ısıtma soğutma dengesi kuran klimalar tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak sessizlik de istiyor iseniz sessiz çalışma sağlayan Inverter teknolojisine sahip klimalar tercih etmelisiniz. Rüzgar esintisi isteyenler için ise doğal rüzgar esintili otomatik hava yönlendirme sistemi bulunduran bir klima tercihi yapabilirsiniz. Çevreyi de düşünüyorsanız eğer R410 A gazı kullanılan klima çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.