Bilgi

Kömür Çeşitleri ve Kömürün Çıkarıldığı Yerler

Kömür, genellikle yakacak olan kullanılan bir kayadır. Karbon, oksijen, hidrojen elementlerinden oluşan kömür, kimyasal madde yapımlarında da kullanılan oldukça önemli bir malzemedir. 3 farklı kömür çeşitleri bulunmaktadır. Ülkemizde kömürün çıkarıldığı yerler farklılık göstermektedir.

Ayrıca bakınız: Falez nedir, falez çeşitleri nelerdir?

Kömür Çeşitleri

kömür çeşitleri 2

1. Linyit

Oluşumunu tam anlamıyla tamamlayamayan linyitin kendi içindeki oluşu 50 – 60 milyon yıl arasında değişiklik gösterir. Oldukça mat bir görünüme sahiptir ve ulaşımını tam olarak tamamlayamadığı için linyiti elinize aldığında kolayca ufalayabilirsiniz. Bir kaya gibi sert değildir çünkü henüz bir kaya olamamıştır. Çok fazla nem bulundururken karbon oranı da bir o kadar düşüktür. Genel olarak kahverengi bir renge sahiptir. Ülkemizde en çok çıkarılan kömür türü linyittir.

2. Antrasit

Oluşumunu tamamen tamamlamış ve en kaliteli kömür çeşididir. Kömürün bu hale gelebilmesi için en az 300 milyon yıl gerekir. Siyah renkte olan antrasitlerin kendine özgü bir parlaklığı vardır. Diğer kömür çeşitlerine göre en iyisi ve en kalitelisi olduğu için en fazla ısı yayma özelliğine sahip olan da yine antrasit kömürüdür. Antrasit ülkemizde hiç çıkarılmamaktadır.

3. Taş Kömürü

200 – 250 milyon yıl arasında oluşan taş kömürler. Karbon oranına da yüksek miktarda sahiptir. Linyitlerin biraz daha oluşmuş haline de denir. Siyah renge sahip olan taş kömürler, ısı yayma aracı olarak da kullanılabilir ve rahatlıkla yakıt olarak kullanılabilir. Ülkemizde en çok çıkarılan ikinci kömür türüdür.

Kömür Nerelerde Çıkarılır?

Kömür, Dünyada en çok Çin’de ve Hindistan’da çıkarılıyor olsa da ülkemizdeki kömür çıkarılma oranı da oldukça fazladır.

Peki, kömür ülkemizde nerelerde çıkarılır?

Ereğli, Zonguldak (taş kömürü)İnebolu, Kastamonu (taş kömürü)

Merzifon, Amasya (linyit)

Afşin – Elbistan, Kahramanmaraş (linyit)

Eynez – Soma, Manisa (linyit)

Divriği – Uluçayır, Sivas (linyit)

Karaisalı, Adana (linyit)

Kükürtlü – Osmangazi, Bursa (linyit)

Tavşanlı – Tunçbilek, Kütahya (linyit)

Zonguldak Merkez (linyit)

Ülkemizde ne yazık ki antrasit yatağı hiç yoktur. Yine de oldukça zengin maden yatakları bulunan ülkemizde kömür de çok sayıda çıkarılmaktadır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu