Blog

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bugün her banka ve alışveriş kurumu müşterilerine taksitli veya kredili bir hizmet sunduğunda kredi notunu incelemektedir. Bu yüzden kredi notunuzu en yüksek seviyede tutarak daha kolay şekilde kredi kartı ve kredi alabilirsiniz. Bunun yanında yapacağınız alışverişlerde de birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemi ile de bankalardaki otoritenizi ve güvenilirliğinizi öğrenerek ilerleyen dönemlerdeki finansal planlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, tüm bankalarda yaptığınız harcamaların ve borçların dikkate alınarak size özel oluşturulan bir puandır. Bu puan sayesinde bankalardan daha çok hizmet alabilir ve kredilerden yararlanma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu yüzden her banka kullanıcısı kredi notunu bilmeli ve takip etmelidir. Fakat kredi notunu belirleyen birden fazla etken bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak harcama sıklığınız, borçları ödeme durumunuz ve mevcut kredileriniz gösterilebilir. Bunun yanında puanlandırma şu şekilde listelenebilir:

 • 1-699 aralığında – Çok Riskli
 • 700-1099 aralığında – Orta Riskli
 • 1100-1499 aralığında – Az Riskli
 • 1500-1699 aralığında – İyi
 • 1700-1900 aralığında – Çok İyi

Riskli grupta bulunmanız halinde gelir belgesi veya kefil göstermezseniz bankalar size kolayca kredi vermeyecektir. Fakat iyi ile çok iyi grubunda bulunursanız bankaların neredeyse her avantajından faydalanmanın yanında kolayca kredi ve kredi kartı başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?
Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer sizler de kredi notunuzu merak ediyorsanız ve nasıl sorgulama yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemleri inceleyerek kendinize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Fakat bu işlemi yaparken belirli bir işlem ücreti ödemeniz gerekeceğini unutmayın. Şimdilik direkt olarak kredi notunuzu öğrenebileceğiniz ücretsiz bir yöntem bulunmamaktadır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks isimli kuruluş, bankalara kayıtlı olan her kullanıcının kredi notlarını oluşturan, düzenleyen ve takip eden kuruluş olarak bilinmektedir. Bu yüzden en sağlıklı sorgulama işlemi bu kuruluş üzerinden yapılmaktadır. Mobil uygulamadan veya direkt olarak posta adresinize talep edebileceğiniz kredi notunuzu öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Findeks resmî web sitesine girerek “Kredi Notu Sorgulama” sayfasına ilerleyin.
 • Ekranın sağ tarafında yer alan “Satın Al” butonuna tıklayın.
 • T.C. Kimlik numaranız, telefon numaranız ve doğum tarihiniz gibi bilgileri girerek “Devam” butonuna tıklayın.
 • Mevcut bilgilerinizi görüntüleyerek işlemi onaylayın. Detaylı rapor almak için sağ tarafta bulunan “Notun detayını da görüntülemek istiyorum” seçeneğini işaretleyin.
 • Açılacak olan sayfaya ödeme bilgilerinizi girin ve “Siparişi Tamamla” butonuna tıklayın.
 • Ödeme işlemini tamamlayın.

Bu adımlar sonucunda, belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza ve/veya e-posta adresinize kredi raporunuzu içeren detaylı bir mesaj gönderilecektir. Burada açık bir şekilde kredi notunuzu ve mevcut bankalarınızdaki risk raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Tek sefere mahsus alınan bu kredi notunu isterseniz abonelik sistemi ile düzenli olarak görüntüleyebilmeniz de mümkündür. Bunun için Findeks sistemine kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama
Findeks Kredi Notu Sorgulama

Bankalar Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu halihazırda müşterisi olduğunuz bankaların mobil veya internet şubeleri üzerinden de sorgulayabilmeniz mümkündür. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz Findeks kredi notu sorgulama işlemi ile aynı mantığa sahip olan banka üzerinden kredi notu sorgulama işleminde, 6 ile 15TL aralığında bir ücret ödemeniz istenmektedir. Detaylı raporunuz ise bankaya kayıtlı mail adresinize iletilmektedir.

Bankalarda yapacağınız kredi notu sorgulama işleminde, sizden ek bir bilgi talep edilmeyecek olup, raporun ücreti direkt olarak bağlı bulunduğunuz vadesiz TL hesabından çekilecektir. Yalnızca birkaç dakika içerisinde de adresinize raporunuz iletilecektir. Banka üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama işlemleri direkt olarak bankaya da iletileceği için resmi olmasa da kredi notunuzda olumlu değişimler olması mümkündür. İş Bankası Müşteri Temsilcisine Kısa Yoldan Bağlanma başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu sorgulama işlemini yaptıktan sonra, kullanıcıların birçoğu mevcut notun nasıl yükseltilebileceğini araştırmaktadır. Tahmin edebileceğiniz üzere kredi notunu yükseltmenin en etkili yöntemi borçları zamanında ödemek, çoğu işleminiz için bankaları kullanmak ve mevcut kredi sayınızı azaltmak olarak bilinmektedir. Bunun yanında kayıtlı ve yüksek bir geliriniz olması da kredi notunuzu ciddi oranda etkileyebilir. Çok riskli grubuna düşen kişiler uzun dönemler boyunca bankalarla arasını iyi tutarak kredi notunu yükseltebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltme süreci bazen yıllar sürebilmektedir. Bu yüzden sabırlı olmak ve düzenli aralıklarla kredi notu sorgulama işlemini yapmak büyük önem taşımaktadır. Sizler de yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak dakikalar içerisinde kredi notunuzu ve detaylı risk raporunuzu öğrenebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu