BlogSosyal Medya

Klavyede Küçüktür İşareti < ve Büyüktür İşareti > Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle küçüktür işareti < ve büyüktür işareti > Bilgisayarda Nasıl Yapılır konusuna değineceğiz. Bilgisayar klavyesinde sadece birkaç adım ile özel simgelerin hepsini yapmak basitçe mümkündür. Bazı kişiler bu simgeleri yaparken bir takım zorluklar yaşadığından dolayı, tablo yardımı kullanarak da istenilen işaret işaretlenip kullanılabilmektedir. Bunlardan çokça tercih edilen bilgisayarda küçüktür ve büyüktür işareti nasıl yapılır sorusunu kısaca bir cevaplayalım.

Ayrıca bakınız: metrekare işareti

Bilgisayarda Büyüktür İşaretinin Yapımı Yada Kopyala >

büyüktür işareti nasıl yapılır?

Klavye üzerinde yer alan sadece iki tuş ile birlikte büyüktür işaretini oluşturmak son derece mümkündür. Bunun için klavyenin sol alt köşe kısmında yer alan shift tuşuna bir göz atın. Onun yanında büyüktür ve küçüktür işaretine sahip olan simgeli klavyeyi rahatça göreceksiniz. Bu sembolü oluşturmak için shift tuşuna ve aynı anda büyüktür küçüktür simgesine dokunmanız yeterli olacaktır. Şayet shift tuşu ile olmuyor ise Alt Gr ve büyüktür küçüktür işaretlerinin olduğu tuşa basın.

Bilgisayarda Küçüktür İşaretinin Yapımı yada Kopyala <

küçüktür işareti nasıl yapılır?

Tıpkı büyüktür işaretinde olduğu gibi küçüktür işareti de sadece birkaç adımda rahatlıkla elde edilebilir. Bunun için tek önemli nokta shift tuşuna basmaya gerek olmadığını bilmenizdir. Sadece büyüktür küçüktür simgesine ait olan tuşa basmanız sembolün oluşmasına yardımcı olacaktır. Şayet shift tuşu ile olmuyor ise Alt Gr ve büyüktür küçüktür işaretlerinin olduğu tuşa basın.

Küçüktür ve Büyüktür İşareti Yapmak için Diğer Yöntemler

Birçok kişi shift tuşu ve büyüktür küçüktür sembolüne ait olan tuşu kullanarak simgeleri oluşturmakta zorlanmaktadır. Bu sebepten dolayı daha pratik ortamlar geliştirilmiştir. Bu tuşlar yerine ascii kod tablosundan yararlanabilir veya isterseniz karakter eşlem adlı tabloyu seçerek ifadeleri rahatlıkla meydana getirebilirsiniz.

Ascii Kod Tablosu

Bu tabloda ilk olarak büyüktür sembolünü yapmak için Alt adlı tuşuna basmanız ve aynı anda 062 tuşlarıyla işlemi tamamlamanız gerekmektedir. Küçüktür sembolü için ise alt ve 060 tuşlarına aynı anda basmanız işlemin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Eğer ki aramış olduğunuz karakteri bulamadıysanız karakter eşlem adı verilen tablodan yararlanmanız gerekecektir.

Bunun için win+r tuşlarına aynı anda basın ve karşınıza çıkan pencereyi çalıştırın. Pencereye charmap yazarak işlemi onaylayın. Bu tabloda büyüktür simgesi için U+003R unicode adlı kodu girmeniz, küçüktür simgesi için ise U+003C unicode adlı kodu girmeniz yeterli olacaktır. Burada dilerseniz kopyala yapıştır kullanarak diğer uygulamalar için karakterleri kopyalama şansına da sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu