Blog

Küresel Isınmanın Sonuçları

Dünya için ciddi bir tehdit oluşturan küresel ısınmanın sonuçları her geçen gün daha hissedilir hale geliyor. Önce çevre daha sonra da canlılar için tehlikenin boyutları artarken, bilimsel çalışmalarla insanların dikkatinin bu yöne çevrilmesine çalışılıyor.

Yeryüzünde Ortalama Isı Artıyor

İklim sistemlerinin çalışmasını değiştirecek ve dünyanın her yerinde hissedilecek olan ortalama ısı artışı, gelecek için yıkıcı sonuçlar doğuracak. Küresel ısınmaya bağlı olarak görülen atmosferin kimyasal yapısındaki değişiklikler, yeryüzünde ortalama ısının artmasına neden oluyor.

Küresel Isınmanın Sebebi İnsanlar mı?

İnsan etkilerinin yoğun olarak hissedildiği süreçte, sera etkisi her yerde görülmeye başlanıyor. Isıyı tutma özelliği gösteren sera gazları sanayileşmenin artmasıyla birlikte sıcaklığın daha hissedilir olmasına neden oluyor.

Küresel Isınmanın Sonuçları

Deniz seviyesinde yaşanan yükselme;

  • Kutuplardaki buzulların erimesine ve
  • Okyanusların ısınıp genişlemesine yol açıyor.

Deniz seviyesinde görülen yükselme nedeniyle alçakta bulunan yerleşim alanları sular altında kalırken pek çok canlının hayatı da tehlike altına girecek.

Kutuplar eriyor; özellikle karasal iklime sahip bölgelerde yaşanan ısınma çölleşme riskini de beraberinde getiriyor. Hastalık taşıyan canlıların daha yaygın görülmesine neden olacak bu süreçte tarım alanlarının da verimsiz hale gelmesi söz konusu görünüyor.

Tarım Alanlarında Verimsizlik

Aşırı sıcak yüzünden ısınan ve kuruyan toprak, verimsizliğe neden olurken yetişen bitkiler de kullanılamayacak hale gelecek. Bu sorun günümüzde çok hissedilir olmasa da süreç zaman içinde gelecek nesillerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek.

  • Hızlı şehirleşme ve sanayileşme yüzünden ortaya çıkan iklim değişiklikleri
  • Su kaynaklarının kirlenmesine ve tükenmesine neden oluyor.

Yaşanan doğal afetleri de tetikleyen değişiklikler, ana yolları kapayarak yiyecek transferinin yapılmasını engelliyor. Özellikle çocukların besin güvenliği ve sağlıklarını doğrudan etkileyen durum, belli bölgelerde hayati risk oluşturuyor.

Küresel Isınma ve İklim Değiklikleri

Dünyanın farklı yerlerinde görülen kasırga ve seller, kuraklık ve çölleşme küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliklerinin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Kutuplardaki eriyen buzullar yerleşim yerlerini tehlikeye sokarken karlı dağlarda yaşanan ısı değişiklikleri de çığların temel nedeni olarak gösteriliyor. Susuzluk, kuraklık ve buna bağlı olarak görülecek yangınlar, mevcut kaynakların kullanılamaz hale gelmesine neden olacak.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı