Kapat
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnceleme 238 views 1

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş dünyasının hızlıca ilerlemesi, işlerin bir çoğunun bilgisayar üzerinden yapılması, eğitimde teknoloji kullanımı,  sosyal medya kullanımının artması, internet alışverişlerinin ve e devlet uygulamalarının artması bilgisayar kullanımını zorunlu kılmaya başlamıştır. Son yıllarda masaüstü bilgisayarlar yerini laptoplara bırakmaya başlamıştır. Laptopların daha çok tercih edilmesi Laptop firmalarının daha çok Laptop üretmesine ve piyasada çok fazla çeşit Laptop olmasına sebep olmuştur. Peki, bu kadar laptopun içerisinden nasıl seçim yapacağız ve Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Seçerken Dikkat Edilecek Teknik Hususlar

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemlisi laptopun teknik özellikleri olmalıdır. Öncelikle laptopu ne amaçla kullanacağımız ve laptopla hangi işleri yapacağımızı belirlemeliyiz.


  • Eğer laptopu sadece internette gezinme, evrak işleri yapma veya müzik dinleyip film izleme gibi basit işlerde kullanacaksınız çok yüksek özellikte bir Laptop almanıza gerek yoktur. Alacağınız laptopta Intel CORE İ3 işlemci olması, 3 4 GB RAM Olması 256 GB harddisk olması işinizi görecektir.
  • Eğer çizim işleri ile uğraşıyorsanız profesyonel slayt hazırlıyorsanız veya tasarım yapıyorsanız alacağınız laptopun özelliğini biraz daha artırmanız gerekecektir. İşlemciniz İntel CORE İ5, RAM 4 6 GB arası olmalı, 512 GB civarı harddiskiniz olmalıdır.  Ayrıca çizim işleri ile uğraştığınız için laptop alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ekran kartı olmalıdır. Basit işlerle uğraşacağınız laptopun ekran kartının dahili olması yeterli olacaktır.
  • Çizim işleri ile uğraşıyorsanız minimum 2 GB ekran kartınız olması gerekmektedir.  Eğer ağır programlar kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda yavaşlama olmasını istemiyorsanız yada ağır oyunlar oynuyorsanız laptopunuzun İntel CORE İ7 veya benzer özellikte bir işlemciye sahip olması, 6 8 GB arası RAM bulunması, 2 4 GB arası ram bulunması 512 GB ve üzeri harddiske sahip olması gerekmektedir.
  • Eğer bilgisayarınızda çok fazla depolama alanına ihtiyaç duymuyorsanız harddiskinizi SSD olarak değiştirebilirsiniz. SSD ler normal sabit disklere göre daha pahalı olmasına rağmen çok daha fazla performans gösterebilmektedir.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop Seçerken Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Laptop Seçerken Dikkat edilmesi gereken konular’dan en önemlisi teknik özelliklerdir.  Fakat bazı laptopların teknik özelliğinin iyi olması laptopun dayanıklı bir Laptop olduğu anlamına gelmeyebilir. Laptop alırken alacağımız cihazın kasasında kullanılan malzemenin dayanıklılığına ekran ile kasayı ayıran menteşelerin kalitesine dikkat etmeliyiz. Ayrıca laptopların en büyük sorunu olan ısınma sorununa karşı olarak laptopun soğutma sistemi yani fan sayısı fan kalitesi dikkatlice incelenmelidir. Ayrıca laptopa ayıracağınız bütçeyi azaltmak için işletim sistemi olmayan yani Free Dos bir işletim sistemi olan bir Laptop seçebilirsiniz.  Sonrasında kendiniz ücreti düşük yada ücretsiz bir işletim sistemi kurabilirsiniz.

admin

“Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 1 yorum

  1. Güzel bir paylaşım olmuş, oldukça etkili bilgiler var. Doğru söze ne hacet, bilgisayar ve notebook laptop gibi hassas ürünler için iyi araştırma yapılmalı güvelinir yerlerden sipariş verilmelidir. Emeğe saygılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.