Blog

M3U8 Dosyası Nedir? M3U8 Dosyası Nasıl Açılır?

İnternet ortamın birbirinden farklı videoları ve sesleri açmaya yarayan çeşitli türden programlar bulunmaktadır. M3U8 dosyası, bu programlar tarafından kullanılan bir çalma listesi dosyası olma özelliğine sahiptir.

Bu dosyalar genel olarak çalma listesine yönelik bilgilerin yanı sıra medya dosyası klasörlerine gide birtakım yollar ve URL yapıları içermektedirler. İsimleri değişik türde olan çalma listelerinin saklanması amacıyla M3U8 dosyaları insanlar tarafından aktif bir şekilde kullanılır. Bu dosyaların açılması için buna uygun programların kullanılması gereklidir. (Dikkatinizi çekebilir: input not supported hatası)

M3U8 Dosyalarını Açabilen Programlar

M3U8 dosyalarını açma işlemleri birçok kişi tarafından oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Çünkü tercih edilebilecek programlar konusunda oldukça iyi bir çeşitlilik bulunmaktadır. Bilgisayarda mevcut olan veya indirilerek kullanılabilecek bu programlarla M3U8 dosyaları başarıyla açılabilir.

  • Windows Media Player programı,
  • Apple sistemine ait iTunes uygulaması,
  • Songbird programı,
  • VLC Media Player programı,

M3U8 dosyalarını etkin bir biçimde açmak isteyen kişiler bu programlardan birini seçerek ilgili işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilir ve bu dosyaları açabilirler. Her bir program kendisine özgü farklı dinamikler taşısa da ilgili dosyaları başarılı bir şekilde açmaya yardımcı olur.

Çevrimiçi M3U8 Dosyalarını Açma

M3U8 dosyalarını açmanın yollarından bir başkası ise çevrimiçi seçenekleri ve olanakları kullanmaktır. Bu dosyalar uygun ve gerekli işlemler yapıldığında online ortamın desteğiyle de oldukça rahat bir şekilde açılabilir olur.

Bu işlemi gerçekleştirmenin en iyi yollarından biri Google Chrome üzerinden ulaşılabilen Play Play HLS M3u8 eklentisini kullanmaktır. Bu eklenti tarayıcıda oluşturulduktan sonra dosyalar buraya entegre edildiğinde kolaylıkla onları oynatabilmek olanaklı bir hale gelir.

M3U8 Dosyası Oluşturma

Birçok kullanılan program kendi bünyesinde M3U8 dosyaları oluşturulmasına da bir imkân sağlayabilmektedir. VLC Medya Player programı buna en iyi örneği teşkil etmektedir. Bu program üzerinde uygun adımlar takip edildiğinde kolaylıkla bir dosya oluşturulabilir olur. Medya kısmına girildikten sonra çalma listelerini kaydet seçeneğinin seçilmesi ilgili işlemi tamamlamaya yardımcı olur.

M3U8 Dosyalarının Dönüştürülmesi

M3U8 dosyaları her bakımdan farklı formatlara da dönüştürülebilir bir yapıya sahiptir. Mp4, Mp3 gibi farklı türden formatlara bu dosyaları dönüştürmek için çevrimiçin veya indirilebilecek birtakım programlar kullanılabilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu