Blog

Mac Adresi Nedir? Mac Adresi Öğrenme?

İnternet ve cihaz ağları ile ilgili olarak mac adresi nedir? mac adresi öğrenme? konusu merak uyandırır. Bu makalemiz içerisinde de bu konuda bilgilendirme yapacağız. Hayatımızda birilerine mektup gönderirken gönderdiğimiz kişinin ev adresini bilmemiz gerekiyor. Bu şekilde istediğimiz mektup o adrese kolay bir şekilde erişebiliyor. Cihazlar mektup gönderme işlemi yerine veri paketleri gönderme işlemi yapıyor. Cihazlar paketlerini nereye göndereceğini ise aynı ev adresleri gibi IP ve MAC adreslerine gönderiyor.

MAC Adresi

MAC adresi bağlı olan bir cihazın kendi üzerinde bulunan üreticiler sayesinde atanan bir tanıtıcı şeklinde tanımlayabiliriz. MAC adresleri genel olarak üç farklı biçimde karşımıza çıkıyor. Bu biçimler şu şekildedir;

  • 68: 7F: 74: 12: 34 :56
  • 68- 7F- 74- 12- 34- 56
  • 687. F74. 123. 456

Bu MAC adresleri bu şekildedir. Burada adresin ilk 6 tanesi üreticiyi ifade etmektedir. Son 6 tane olan ifade ise kart için bir tanıtıcı numarası oluyor. Bu MAC adresi hangi ağa bağlı olduğu konusunda herhangi bir bilgi içermemektedir.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Maç adresini öğrenmek hem telefonlarda hem de bilgisayarlarda gerçekleşebiliyor.

Telefonda Öğrenmek

Telefonda öğrenmek için *#62209526 #  tuşlaması yapılıyor.

Bilgisayar Üzerinden Öğrenmek

Bilgisayarda öğrenmek için ise bunun 3 tane yolu karşımıza çıkıyor. Bu yollara bakacak olursak;

  • İlk yöntemde bilgisayardaki başlat kutusuna tıklayıp aramayı başlat yerine cmd yazılır ve burada çıkan cmd simgesine tıklanır. Açılan komut sistemi içerisindeki yere ipconfig/all yazılır ve enter tuşuna basılır. Bu şekilde bilgisayardaki a operatörlerinin listesi sağlanacaktır. Liste içerisinde ilgili ethernet bağdaştırıcısını altında yer alan fiziksel adres etkili 12 karakterli bir dizi o bağdaştırıcınızın Mac adresi olarak karşımıza çıkar.
  • İkinci yöntem ise getmac komutunun çalıştırılmasıdır.
  • Üçüncü yöntem ise başlat yerine tıklayıp tüm programlar yerinden donatılar seçeneğine tıklayıp oradan sistem araçları içerisinde yer alan sistem bilgisi penceresini girmektir. Açılan pencere içerisindeki bileşenler den ağ seçeneğine girip buradaki bağdaştırıcı seçeneği seçilir.

Bu şekilde ağ bağdaştırıcısının Mac adresi öğrenilmiş olur. Bu yöntemler ile MAC adresi öğrenilir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı