Blog

Mac Klavye Kısayol Tuşları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle Mac Klavye Kısayol Tuşları Nelerdir konusuna değineceğiz. Mac işletim sistemi kullanıcılarını düşünerek, her işletim sisteminde olduğu gibi klavyesini kısayollar ile donattı. Ancak bu kısayolların çok çeşitli olması veya çok karışık olması, bulunmasını diğer bir değişle kullanılmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden nette veya forum sayfalarında birçok kullanıcı ” mac klavye kısayol tuşları nelerdir ” şeklinde araştırmalar yapıyor. Mac işletiminin kısayolları başlıca şöyledir: ” Komut-X, Komut- C, Komut- Y, Komut- Z, Komut- A, Komut- F, Komut- G, Komut- H, Komut- M, Komut- W, Komut- S, Komut- T, Komut- P ” Başlıca komutlar arasında yer alır.

Mac Klavye Kestirme Komutları Ne İşe Yarar?

Mac Klavye Kısayol Tuşları Nelerdir

Mac işletim sisteminde bulunan birçok kestirme klavye komutları, kullanıcıların yazı yazarken veya herhangi bir işlem yaparken daha hızlı yapmasını sağlar. Örneğin: Komut-X, seçilen yazıyı veya dosyayı kesip istenilen yere kopyalar: Komut- C, sadece seçilen öğeyi kopyalar, Komut- Y ise istenilen ögeyi istenilen bölgeye yapıştırır. Bu kısayollar hem kullanıcıların daha hızlı işlem yapmasını hem de kolaylık yapmasını sağlıyor. Çoğu kullanıcı bu eşsiz deneyimden memnun olduğunu belirtiyor.

Mac Klavye Komutları Nasıl Kullanılır?

Mac işletim sistemli bilgisayarlarda birçok komut bulunmakta olup, çoğu kullanıcı bu komutların nasıl kullanıldığını bilemiyor. Fakat hem cihazın kullanım kılavuzunda hem de bazı destek forumlarından rahatlıkla bu kestirmeler öğrenilebilir. Öncelikle tüm kısayollar için ortak bir tuş olan komut tuşu kullanılmalıdır. Daha sonra istenilen işlemi yapmak için doğru tuşlar tercih edilmelidir. Son olarak da komut tuşu ve işlemi gerçekleştirmek için kullanılan tuş eş zamanlı olarak kullanılmalıdır.

Mac Diğer Klavye Komutları ve İşlevleri Nelerdir?

Mac işletim sisteminde birçok kısayol birden fazla göreve hizmet edebilir. Mesela komut tuşu ile ekran tuşuna aynı anda basılırsa ekran parlaklığı düşecek veya isteğe göre yükselecektir. Çoğu kullanıcı birçok komutu bilmiyor. Ancak birçok kısayolu olan Mac işletim sistemi neredeyse tüm işlemleri yapmaya imkan sağlıyor. Elbette ki bu işlemler çeşitli olduğu için kısayollar karıştırılabiliyor. Bundan dolayı klavyenin üzerindeki bazı tuşlar sembol ve renklerle ayırt edilmiş.

Windows klavye kısayolları rehberi konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu