Blog

Mac’te Kullanılacak En Hızlı Tarayıcı Nedir?

Çoğu kişi, Mac‘lerinde web’de gezinmek için Safari‘yi kullanır, ancak gerçekten ne kadar hızlı? Tarama performansında Chrome ve Firefox‘tan daha iyi performans gösterebilir mi?

Mac‘iniz Safari ile önceden yüklenmiş olarak gelir ve Apple kullanıcıları arasında tercih edilen tarayıcı olmasına rağmen, gerçekten Mac’inizde kullanabileceğiniz en hızlı tarayıcı mıdır acaba? Üçüncü taraf tarayıcılar, tarama hızı açısından nasıl bir performans sergiliyor?

Bu yazımızda, hangisinin size en iyi ve en sorunsuz tarama deneyimini sağlayacağına karar vermenize yardımcı olmak için macOS için en iyi üç web tarayıcısını (Safari, Google Chrome ve Firefox) karşılaştırıyoruz.

en hizli tarayici

Ana Paket Servisler

Testlerimiz oldukça kapsamlı olduğundan, bulduğumuz ana sonuçlar şunlardır:

  • En hızlı (ancak en az verimli) tarayıcı: Google Chrome
  • En Verimli Tarayıcı: Firefox
  • En Uygun Ekosistem: Safari

Test Koşulları

Bu test, 32 GB RAM ve 24 çekirdekli GPU’ya sahip 14 inç M1 Max MacBook Pro’da yapıldı. Tipik kullanım durumlarında daha fazla gerçekçilik için, Google Chrome kurulumumuzda yaklaşık on uzantı kurulu, Safari’de yaklaşık üç uzantı vardı ve Firefox’ta hiç uzantı yoktu.

Tarayıcı Performansı

Yükleme hızı, çoklu görev ve kararlılık gibi tarayıcıya özel performans notlarının yanı sıra browserbench.org’daki Speedometer’i kullanarak nesnel bir hız karşılaştırmasını değerlendireceğiz — Speedometer’da, daha yüksek daha iyidir. Çoğu kullanıcının web sayfası yükleme ekranındaki farkı anlayamayacağını ve muhtemelen internet bağlantılarını darboğaz olarak görebileceklerini unutmayın.

Safari: Orta Hız, Yüksek Kolaylık

Safari, pil ve sistem kaynaklarını korumak için kullanana kadar sekmeleri yüklemez, bu nedenle diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında Safari, bir göz atma oturumu başlatmak için daha yavaştır. Bununla birlikte, Safari oldukça kararlıdır ve birden çok pencerede çok sayıda açık sekmeyi çökmeden tutarlı bir şekilde işleyebilir. En iyi performans için, gezinme veya çalışma sırasında minimum düzeyde bekleme için Safari’yi açar açmaz tüm sekmelerinizi açın, ancak aksi takdirde, tek görev için veya aynı anda daha az sayıda sekme açıkken idealdir.

Safari ayrıca, Web sitelerinin kişisel verilerinizi toplamasını engelleyen Gizlilik Raporu ve siteler arası izleme önleme gibi bazı güvenlik ve kolaylık özelliklerinden performans kazanımlarına sahiptir. Bu izleyiciler, aksi takdirde birçok web sitesindeki performansı azaltabilir. Benzer şekilde, Safari’nin Okuyucu Modu, kaldırılmış reklamlar ve bağlantılar içeren makalelerin çok daha hızlı yüklenmesine olanak tanır.

Ancak, birkaç performans sorunu var. Örneğin, ara sıra yeni bir sekme açarken, o sekmeyi yüklemedeki ilerlemeyi iptal eder ve daha önce bulunduğunuz sayfaya geri döner. Bu, özellikle uzun bir arama sorgusu yazdıysanız ve tekrar yazmanız gerekiyorsa, inanılmaz derecede can sıkıcıdır, ancak gözden kaçacak kadar nadirdir.

Karşılaştırma için, Safari’nin testimizde Hızölçer puanı 241 idi .

Chrome: Basitçe En Hızlısı

Google Chrome hızlıdır. Her zaman yüklü tutmaları sayesinde, çok sayıda sekmede çoklu görev için açık ara en hızlı tarayıcıdır. Ancak bu, diğer programları çalıştırmanın yanı sıra yeterince yüksek bir yükte hem tarayıcının hem de tüm sisteminizin çökmesine neden olabilecek yüksek kaynak kullanımı anlamına gelir. Bununla birlikte, makul miktarda sekme tutarsanız, inanılmaz derecede hızlı bir tarama deneyimine sahip olursunuz.

Karşılaştırma için, Chrome’un testimizdeki Hız Göstergesi puanı 275 idi – en yüksek.

Firefox: Safari ile Karşılaştırılabilir, Daha İyi

Firefox, Safari ile karşılaştırılabilir hızlara sahiptir. Tek sayfa yükleme için bu tarayıcıların hiçbiri arasında gözle görülür bir fark olmadığını belirtmekte fayda var. Firefox, bir kıyaslamada en yavaş olmasına rağmen, tek sayfa yükleme için hem Safari hem de Chrome ile karşılaştırıldığında hız açısından hiçbir fark hissetmiyordu.

Bununla birlikte, Chrome, birden çok sekmede gezinmek için hala daha hızlıdır ve garip bir şekilde, Firefox, sekme ağırlıklı bir tarama oturumu için sayfaları yüklemede Safari’den daha hızlıydı.

Karşılaştırma için, Firefox’un Testimizdeki Hız Göstergesi puanı 237’ydi – en düşük ama yine de Safari’ye çok yakın.

Sistem Kaynağı Kullanımı

Apple Mac’ler, çoğu web taraması için fazla çalışan işlemcilere sahip olduğundan, iki senaryoda her tarayıcının ne kadar RAM kullandığını kontrol edeceğiz.

İlk olarak, bir Google E-Tablolar sekmesinin açık olduğunu ve başka bir şey olmadığını kontrol edeceğiz. Ardından, her videonun oynatıldığından emin olmak için her pencerede tekrarlanan döngülerle videoları aynı anda oynatan on YouTube sekmemiz var.

Aşağıdaki verileri, her senaryoda ölçülen RAM kullanımından hiçbir tarayıcı açık değilken Activity Monitor’de bir kontrol ölçümünü çıkararak hesapladık.

Safari: Tek Görev için Harika

Bir sekme açıkken Safari 2,92 GB RAM kullandı . Ve aynı anda oynatılan 10 YouTube videosuyla Safari, 10.14 GB RAM kullandı ; bu, 8 GB birleşik belleğe sahip temel M1/M2 Mac’ler için iyi bir haber değil.

Chrome: Ram Canavarı

Bir sekme açıkken Chrome, 4,22 GB RAM kullandı . Bu muhtemelen daha yoğun kaynak kullanan bir temele neden olan uzantılara atfedilebilir, ancak Chrome genel olarak bir ram canavarı.

Aynı anda oynatılan 10 YouTube videosuyla Chrome, 10,86 GB RAM kullandı ve bu da onu test edilen en yoğun kaynak kullanan tarayıcı haline getirdi.

Firefox: En Verimli

Bir sekme açıkken, Firefox 2,13 GB RAM kullandı . Bu muhtemelen, test için kullanılan nispeten temiz kurulumdaki uzantı veya eklenti eksikliğine bağlanabilir. Özellikle, birkaç uzantı yükleseniz bile sonuçlarınız çok benzer olacaktır.

10 YouTube videosunun aynı anda oynatılmasıyla Firefox, 4,43 GB RAM kullandı ve bu, Firefox’u açık ara en kaynak verimli tarayıcı yapan mucizevi bir başarıydı.

Ekosistem Entegrasyonları

Ardından, bu tarayıcıların kendi ekosistemleriyle nasıl bütünleştiğine bakacağız. Bildiğiniz gibi Safari, Apple ekosisteminde sorunsuz çalışır, Chrome ise Google entegrasyonuna sahiptir. Firefox olsa da, farklı bir hikaye.

Safari

Varsayılan olarak Safari, kendisini Apple ekosistemiyle derinden bütünleştirir. iCloud Anahtar Zinciri , Apple Pay kartları ve Mesajlar üzerinden aldığınız tüm bağlantılarda kayıtlı parolalar hazırdır.

Ayrıca, güvenlik için, MacBook’unuz Touch ID’yi destekliyorsa, iPhone’ların Face ID’yi aynı şekilde kullanabilmesi gibi, parolalar veya Apple Pay gibi hassas bilgilere erişirken bu özelliği ek bir koruma katmanı için kullanabilirsiniz.

Ayrıca, kullandığınız Safari Sekme Gruplarına tüm Apple cihazlarınızdan erişilebilir ve tarama oturumlarınızı Mac’inizden iPhone’unuza sorunsuz bir şekilde aktarmanıza olanak tanır.

Chrome

Google’ın ekosistemi, web’de gezinme ile her yerde bulunur; neredeyse herkesin bir Google hesabı vardır ve Chrome’un en iyi şekilde yararlandığı bir Google hesabı vardır. Chrome, Google hesabınıza yer işaretleri, şifreler ve yüklü uzantılar gibi tarayıcı tercihlerinizi kaydederek, ek cihazlarda kurulumu oldukça kolay hale getirir.

Ancak Chrome, Apple Pay veya Keychain gibi Apple özellikleriyle herhangi bir entegrasyondan yoksundur. Uygunsuz olsa da, Chrome benzer ödeme bilgileri ve şifre yönetimi özelliklerine sahiptir, ancak bu durumda yine de Apple’ın ekosistemini tercih edebilirsiniz.

Firefox

Çoğunlukla, Firefox diğer ekosistemlerle entegrasyondan yoksundur. Bir e-posta adresine ihtiyacınız olacak bir Firefox hesabı gerektirir. Ve çoğu kullanıcı için bu adres bir Google adresi olacaktır. Chrome ve Safari’ye benzer şekilde, yer işaretlerini ve uzantıları kaydetmek için bu hesabı birden fazla cihazda kullanabilirsiniz.

Firefox ayrıca Chrome ve Safari’ye benzer şekilde şifreleri ve ödeme bilgilerini kaydetmek için araçlara sahiptir. Ancak, tarayıcıyı doğru bir şekilde kullanmak için başka bir ekosistemde başka bir hesap oluşturmak çoğu kişiye cazip gelmiyor.

Uzantılar ve Eklentiler

Özelleştirme, iş akışınızı iyileştirebilir veya bozabilir. Pek çok kullanıcının web’de gezinme deneyimi, göz atma gereksinimlerine uyan son derece özelleştirilmiş bir uzantı seçimine indirgenir, ancak aşırı uzantı kullanımı performansı düşürebilir. Hal böyle olunca bu faktörleri göz önünde bulundurmadan en hızlı tarayıcıdan bahsetmek mümkün değil.

Safari

Şaşırtıcı derecede sağlam bir eklenti seçimine rağmen, tarayıcı eklentileri söz konusu olduğunda Safari, Chrome ve Firefox’un beğenisine yakın değildir. Reklam engelleyiciler, Google Drive başlatıcısı ve Honey gibi temel öğeleri bulacaksınız, ancak daha gelişmiş bir şey istiyorsanız, Chrome ve Firefox’ta bol miktarda bulunan niş yardımcı programları bulmakta zorlanacaksınız.

Chrome

Google Chrome, dünya çapında en yaygın kullanılan tarayıcı olduğundan, en etkileyici eklenti ve eklenti web mağazasına sahiptir. Chrome, kitaplığında 150.000’den fazla uzantıyla övünerek pastayı çok uzaklara götürüyor. Çok fazla eklenti yüklemediğiniz sürece Chrome, uzman kullanıcılar için en iyi deneyimi sağlar.

Firefox

Chrome, uzantıların kralı olsa da, Firefox da tembel değildir. Firefox açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, çok sayıda faydalı uzantı yapan aktif bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Bu nedenle, en sevdiğiniz uzantılardan biri Chrome’daysa, büyük olasılıkla onu Firefox’ta da bulacak ve Chrome’un uzantı taçıyla neredeyse eşit hale geleceksiniz.

Mac’iniz için En İyi Tarayıcı Hangisi?

Elbette, aralarından seçim yapabileceğiniz başka web tarayıcıları da var, ancak bunlar en popülerleri ve sonuç olarak Mac’inizde en çok kullandığınız tarayıcılar.

Sonuç olarak, Apple’ın kullanışlı özellikleriyle tam bir rahatlık ve sorunsuz entegrasyon istiyorsanız, rakip seçenekler kadar hızlı olmasa da Safari’nin zahmetsizce yapılması gerekir. Ancak tek umursadığınız hızsa, sistem kaynakları pahasına olsa bile, Google Chrome açık ara kazanandır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu