Kapat
Sponsor Reklamlar
Mavi Balina
İnternet 143 views 0

Mavi Balina’dan Kurtulanlar Anlattı

Tüm dünyada gençler arasında yayılan ve birçok intihar vakasıyla ilişkisi bulunan Mavi Balina (Blue Whale) oyunu, can almaya devam ediyor. Kurucusu Rusya’da 3 yıl hapis cezasına çarptırılan oyunun etkileri henüz sonlanmış değil. Son olarak Ordu Altınordu’da bir çocuğun ölümüne sebep olduğu iddia ediliyor. Söylentilere göre Türkiye’de tam 142 genç, Mavi Balina’ya kurban gitti. Çoğunlukla çocukların, ailelerinin haberi olmadan içine girdiği oyunun en önemli şartı gizlilik.

Nedir Bu Mavi Balina?

Şiddet içerikli görevler alan kullanıcılar, bunları yerine getirmediği takdirde aile üyelerinin hayatlarıyla ve gizli bilgilerinin paylaşılmasıyla tehdit ediliyor. 50 gün süren bu görevler; derin olmayacak şekilde kol ve bacakları kesmek, kimse ile konuşmamak, yüksek sesle müzik dinlemek gibi psikolojiyi ciddi derecede sarsan içerikler barındırıyor. 50 günün sonunda ise ya kendini asarak ya da yüksek bir yerden atlayarak intihar etmek gerektiği söyleniyor..

Kullanıcılar Ne Dedi?

Hindistan’da yaşayan 22 yaşındaki Alexander, kardeşinin polise haber vermesi sayesinde son anda kurtulan kişiler arasında. Whatsapp üzerinden gelen bir link ile oyuna başladığını söyleyen genç, gece 02.00’den sonra görevleri yapmak gerektiğini ve her gün korku filmi izlemek zorunda olduğunu anlattı. Görev gereği olarak gece yarısı Akkaraivattam Mezarlığı’na gidip bir selfie çekerek sosyal medyada paylaştığını belirtti. Son anda eline balina kazımadan Alexander’i yakalayan polisler, yine Hindistan’da göle atlamak üzere olan bir kızı son anda yakalamıştı. Genç kız ise polislere görevi tamamlamazsa annesinin öleceğini söyledi. Temmuz ayında bir Hintli gencin canını alan oyun tam bir sanal ölüm tuzağı. Ebeveynler ise çocuklarını bu tuzaktan nasıl uzak tutacakları konusunda endişe içinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.