BlogBilgi

Mesh Wi-Fi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Evinizde veya iş yerinizde Wi-Fi ağınıza bağlanmakta sorun yaşıyor ve kopmalar ile karşı karşıya kalıyorsanız, aklınıza gelecek olan ilk donanım ağ genişleticilerdir. Fakat daha gelişmiş bir teknoloji olan Mesh Wi-Fi çok daha sağlıklı ve hızlı bir internet bağlantısını sizlere sunabilir. Bu yüzden Wi-Fi sorunu yaşayan birçok kişi eninde sonunda Mesh Wi-Fi nedir araştırmasını yapmaktadır. Sizler de benzer problemler ile karşı karşıyaysanız ve sorunsuz bir şekilde evinizin veya işyerinizin her noktasında hızlı internet kullanmak istiyorsanız, içeriğimizi inceleyerek Mesh Wi-Fi nedir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi Nedir?

Mesh Wi-Fi basit tabiriyle mevcut ağ bağlantınızı daha geniş bir alana normal bir modem gibi dağıtmaya yaramaktadır. Bu noktada ek bir ağ oluşturmaya veya yeni bir kurulum yapmaya gerek duyulmamaktadır. Mesh Wi-Fi noktalarına takılan normal ağ bağlantınız farklı bir yöntem ile tekrar oluşturularak daha geniş çevrelere yayılabilir. Böylece büyük iş yerlerinde veya evlerinizde hiçbir noktada yavaş internet sorunu ile karşılaşmazsınız.

Birden fazla donanım ile birlikte kullanılabilen ve istenilen yere yerleştirilebilen bu cihazlar, modem ile bir bütün halinde çalışmaktadır. Bunu modeminizin birden fazla noktada bulunabilmesi ancak aynı ağ üzerinden çalışması gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden oldukça tercih edilebilir bir teknoloji olarak bilinmektedir.

Mesh Wi-Fi Nedir?
Mesh Wi-Fi Nedir?

Mesh Wi-Fi Nasıl Kullanılır?

Mesh Wi-Fi kullanımı diğer internet donanımlarına göre çok daha kolaydır. Bu cihazlardan bir veya daha fazla alarak evinizin veya iş yerinizin herhangi bir yerinde prize takabilir ve daha sonrasında internet bağlantısını gerçekleştirerek çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca telefon üzerinden kontrole sahip uygulamaları bulunan Mesh Wi-Fi cihazları da mevcuttur. Böylece bağlantı kalitenizi ve çekim alanınızı çok daha net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Mesh Wi-Fi Özellikleri Nelerdir?

Mesh Wi-Fi baz istasyonları gibi çalışır. Mevcut olarak bulunduğunuz konumdan yola çıkarak size en yüksek sinyali verebilecek cihazı belirler ve interneti oradan size ulaştırır. Bunun yanında evin neresinde olursanız olun aynı hızı almanızı sağlar. Böylesine bir kararlılık yalnızca kablolu bağlantılarda bulunduğu için Mesh Wi-Fi büyük faydalar sağlamaktadır.

 • Çok geniş kapsama alanlarında kararlı bağlantı sunabilir.
 • Akıllı ev ve ofis cihazları ile otomatik olarak bağlantı kurabilir ve nesnelerin interneti teknolojilerini kullanmanızı sağlayabilir.
 • Kolay kurulum ile istendiği zaman taşınabilme özelliğine sahiptir.
 • Birden fazla duvarın ötesine kesintisiz internet aktarımı sağlayabilir.
 • Tasarımları nedeniyle bulunduğunuz ortamda aksesuar olarak kullanılabilir.
 • Ağ yoğunluğu oluşturmamak için temiz ve yenilenen sinyalleri kullanır.

Mesh Wi-Fi’nin avantajları kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Gelişmiş ve yeni bir teknoloji olduğu için diğer cihazlara göre daha pahalı olan Mesh Wi-Fi aygıtları, elektrik tüketiminizi arttırabilir ve yanlış pozisyonlandırma sonucunda internet bağlantınızın kopmasına sebep olabilir. Sinyal miktarının artması da Mesh Wi-Fi cihazlarının kararsız çalışmasına sebebiyet verebilir.

Mesh Wi-Fi Özellikleri Nelerdir?
Mesh Wi-Fi Özellikleri Nelerdir?

Ağ Genişleticiler ile Mesh Wi-Fi Arasındaki Farklar

Birçok kişi normal ağ genişletici cihazlar ile Mesh Wi-Fi arasındaki farkı bilmemekte veya anlayamamaktadır. Fakat bu iki teknoloji arasında oldukça büyük farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin Wi-Fi genişleticiler daha basit görevler amacıyla mevcut ağı çoğaltarak uzaktan bağlanmanızı sağlarken, Mesh Wi-Fi aygıtları mevcut ağı çoğaltmadan her noktada bağlı kalabilmenizi sağlarlar. Bunun yanında sayabileceğimiz diğer farklılıklar ise şöyledir:

 • Wi-Fi genişleticiler ciddi sinyal bozukluklarına sebebiyet verebilirler. Mesh Wi-Fi daha temiz bir sinyal gönderme sistemine sahiptir.
 • Mesh Wi-Fi ile bulunulan bölgedeki tüm cihazlar kontrol edilebilirken, Wi-Fi genişleticilerde alt bir ağa bağlanıldığı için ana ağdaki cihazların görüntülenmesi ve yönetilmesi mümkün olmamaktadır.
 • Ağ genişleticiler uygun fiyatlı cihazlardır, Mesh Wi-Fi donanımları çok daha pahalı olabilir.
 • Ağ genişleticilerin kullanım alanı çok daha sınırlıdır.
 • Mesh Wi-Fi akıllı telefonlar ve bilgisayar üzerinden yönetilebilirken, Wi-Fi genişleticilerin böyle bir özelliği bulunmamaktadır.

Görüldüğü üzere Mesh Wi-Fi ile Ağ genişleticiler arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Buna rağmen belirttiğimiz yeni teknoloji hakkında birçok kişinin bilgisi bulunmadığı için halen ağ genişleticiler kullanılmaktadır. Ancak büyük bir eviniz veya iş yeriniz bulunuyorsa hemen Mesh Wi-Fi donanımlarını araştırmaya başlayabilir ve kendiniz için bir veya daha fazla donanım satın alabilirsiniz.

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Mesh Wi-Fi nedir, avantajları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi soruları yanıtlandırmaya çalıştık. Bu teknoloji hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için teknoloji marketlere gidebilir ve ürünleri fiziksel olarak inceleyerek çalışanlardan bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca Evdeki Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu