Blog

Mil Nedir? Kara ve Deniz Mili Nedir?

Mil, Johanas Elsa tarafından bulunan ve geliştirilen uzunluk ölçü birimidir. İngilizce kökenli bir kelime olup “mi” kısaltmasıyla ifade edilir. Amerika, İngiltere, Myanmar ve Liberya günümüzde uzunluk ölçü birimi olarak mili kullanmaktadırlar. Geriye kalan diğer ülkelerin uzunluk ölçü birimi kilometredir. Milin kullanılmasının nedeni dünyanın elips şeklinin dikkate alınmasıdır.

Mil Uzunluk Ölçü Biriminin Kullanılma Alanları

Uzunluk ölçü birimi olan mil hava, kara ve deniz ulaşımında kullanılır. Milin iki farklı uzunluğu vardır.

Bu uzunluklar şöyle ayrılmıştır;

  • Kara Mili
  • Deniz Mili

Kara Mili

Kara mili anlaşıldığı üzere kara ulaşımında kullanılan uzunluk birimidir. İki nokta arasındaki uzunluğu ifade eder. Bir kara mili 1609,344 metreye veya 1,609344 kilometreye eşittir.

Deniz Mili

Hava ve deniz ulaşımında mesafeyi ifade etmek için kullanılan özel birime deniz mili denir. Deniz mili kara milinden farklı olarak dünyanın şeklini dikkate alarak hesaplanmıştır. Bir deniz mili meridyen üzerindeki bir dakikalık uzunluğa göre hesaplanmıştır.

Dünyanın şekli tam yuvarlak olmadığı için meridyen uzunluğu kutuplara doğru gidildikçe değişir. Bu nedenle deniz mili hava ve deniz taşımacılığında uzunluk ölçü birimi olarak tercih edilir.

1929 yılında düzenlenen Uluslararası Hidrografi Konferansı’nda bir deniz milinin 1852 metreye yani 1,852 kilometreye eşit olduğu açıklanmıştır. Deniz mili M, NM, nm ve nmi sembolleriyle ifade edilir.

Deniz Mili Ve Kara Milinin Uzunluğu Birbirinden Neden Farklıdır?

Mil bir uzunluk ölçü birimi olmasına rağmen kara mili ve deniz mili olmak üzere iki farklı uzunlukta kabul ediliyor. Peki, bu iki mil aynı ölçü birimine ait olmasına rağmen neden farklı uzunluktadırlar?

Kara mili ölçülürken iki doğru arasındaki uzaklık esas alınır. Yani günlük hayatımızda bir şeyin uzunluğunu ölçerken nasıl ki bir ölçü aletiyle düz bir şekilde ölçü alıyorsak, kara mili de bu şekilde ölçülür. Fakat deniz mili iki doğru arasındaki uzaklığı değil meridyen üzerindeki bir dakikalık uzunluğu dikkate alır. Yani kara mili ve deniz milinin uzunluklarının farklı olmasının nedeni, farklı yöntemlerle ölçülmeleridir.

Ayrıca bakınız: ışık hızı nedir?

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu