Oyun

Minecraft İksir Hazırlama Rehberi

Minecraft’ta İksir yapmayı öğrenmek ister misiniz? İksir yapmak, oluşturmak istediğiniz İksir türüne bağlı olarak Minecraft’ta şaşırtıcı derecede karmaşık bir işlem olabilir. İksirleri yalnızca Nether’den çeşitli kaynaklar topladıktan sonra yapmaya başlayabilirsiniz, ancak bundan sonra Minecraft 1.18’de her türlü İksir’i nasıl yapacağınızı öğrenmek için bu yazımızı kullanabilirsiniz. Wither’ı yenmek istiyorsan elinde bir sürü iksir olması gerekecek .

Minecraft’ta İksir Nasıl Yapılır?

Minecraft’ta İksir yapmak için şunlara ihtiyacınız var:

 • İksir yapmak için bir Demleme Standı.
 • Brewing Standınızı beslemek için Blaze Powder.
 • İksirlerinizi içeren Cam Şişeler.
 • Yakınlarda bir Su kaynağı (Kazan veya Su bloğu).

Her iksir bir Su Şişesi ile başlar. Su Şişesi yapmak için elinizde Cam Şişe olan bir su kaynağına sağ tıklamanız yeterlidir.

İksir yapmanın üç adımı vardır:

 1. Demleme Standında Garip bir İksir (Su Şişesi + Netherwart) yapın.
 2. İksir efektini belirtmek için bir efekt bileşeni ekleyin.
 3. (İsteğe bağlı) İksir’in doğasını değiştirmek için bir veya daha fazla değiştirici içerik ekleyin.

İsterseniz 2. ve 3. adımlar ters sırada yapılabilir, ancak 1. adım her zaman önce gelir (Garip İksir gerektirmeyen bir Zayıflık İksiri yapmak dışında).

İksir değiştirici maddeler

Bazı İksirlere Glowstone Tozu eklemek, etkinin gücünü artıracaktır (genellikle iki katına çıkar).

Bazı İksirlere Redstone Tozu eklemek, etkinin süresini uzatacaktır.

Bazı iksirlere Fermente Örümcek Gözü eklemek, etkiyi bozar ve onu yeni bir İksir türüne dönüştürür.

Herhangi bir İksir’e Barut eklemek, onu Sıçrama İksiri’ne dönüştürür. Sarhoş olmak yerine, bir Sıçrama İksiri yere atılabilir ve paramparça olduğu bölgedeki herkesi etkiler.

Herhangi bir Sıçrama İksiri’ne Dragon’s Breath eklemek, onu Kalıcı İksir’e dönüştürür. Bir Kalan İksir’in etkileri, kırıldıktan sonra kısa bir süre bölgede kalır ve etki azalırken, bölgede kalırsanız birikebilir.

1.18 için Minecraft İksir tablosu

İşte size her tür İksiri nasıl oluşturacağınızı anlatan Resmi Minecraft Wiki’den ayrıntılı bir Minecraft İksiri hazırlama şeması:

minecraft iksirler

Tablo size Splash veya Lingering varyasyonlarının nasıl oluşturulacağını söylemiyor, ancak bunu her bitmiş İksir’e Barut ve Dragon’s Breath ekleyerek yapabilirsiniz.

Tüm Minecraft İksir tarifleri

Minecraft’ta bir İksir hazırlamak için bir Su Şişesine belirli malzemeler eklemeniz gerekir. Barut ve Glowstone Tozu gibi bileşenlerin bir İksir’in çalışma şeklini değiştirebileceğini zaten gördünüz, ancak asıl iksir etkisi aşağıdaki bileşenlerden biri eklenerek yaratılır:

 • Garip İksir : Su Şişesi + Cehennem Siğili
 • İyileşme İksiri : Garip İksir + Parıldayan Kavun
 • Zehir İksiri : Garip İksir + Örümcek Gözü
 • Zarar Verme İksiri: İyileştirme İksiri/Zehir + Fermente Örümcek Gözü
 • Yenilenme İksiri : Garip İksir + Ghast Gözyaşı
 • Güç İksiri : Garip İksir + Alev Tozu
 • Hızlılık İksiri: Garip İksir + Şeker
 • Sıçrayan İksir : Garip İksir + Tavşan Ayağı
 • Yavaşlık İksiri: Hızlılık/Sıçrayan İksir + Fermente Örümcek Gözü
 • Gece Görüş İksiri: Garip İksir + Altın Havuç
 • Görünmezlik İksiri: Gece Görüş İksiri + Fermente Örümcek Gözü
 • Ateşe Direnç İksiri: Garip İksir + Magma Kremi (Slimeballs kullanılarak yapılmıştır)
 • Suda Nefes Alma İksiri: Garip İksir + Kirpi Balığı
 • Kaplumbağa Ustası İksiri: Garip İksir + Kaplumbağa Kabuğu
 • Yavaş Düşme İksiri: Garip İksir + Hayalet Membran
 • Zayıflık İksiri : Su Şişesi + Fermente Örümcek Gözü

Bu İksirlerin hepsi kendilerinin Genişletilmiş veya daha güçlü versiyonlarına dönüştürülemez, ancak hepsi Splash ve Lingering versiyonlarına dönüştürülebilir. Ayrıca, örneğin Uzatılmış Kalıcı Zehir İksiri veya Splash Potion of Healing II oluşturmak için izin verilen değiştiricileri karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

Bu İksirlerin çoğu, zorlu Minecraft çetelerinin üstesinden gelmek için son derece güçlü araçlardır. Ayrıca bir Minecraft sunucusunda oynuyorsanız, PvP dövüşlerinin önemli bir parçasını oluştururlar; savaşa genellikle kimin Güç ve Yenilenme İksirleri vereceğine karar verilir. Görünmezlik İksiri’nin, The Wild Güncelleme olarak da bilinen 1.19’da gelecek olan Warden’dan kaçmanıza yardımcı olmayacağını belirtmekte fayda var .

Bira Standı nasıl yapılır

Bira Standı yapmak için 1 Blaze Rod ve 3 Cobblestone’u bir Crafting Table’da birleştirmelisiniz. 3 Arnavut Kaldırımı Taşı’nı, Blaze Çubuğu tam ortasında olacak şekilde arka arkaya yerleştirin, şu şekilde:

bira standi

Demleme Standını yere koyun ve demleme penceresini açmak için sağ tıklayın. İlk başta karmaşık görünüyor ama aslında çok basit:

 • En soldaki yuva, tıpkı bir Fırına Kömür koymak gibi, demlemenize yakıt sağlamak için Blaze Powder eklediğiniz yerdir.
 • Alttaki üç yuva, değiştirmek istediğiniz iksir şişelerini yerleştirdiğiniz yerdir.
 • En üstteki yuva, aşağıdaki iksirlerin etkilerini değiştirmek için kullandığınız bir malzemeyi yerleştirdiğiniz yerdir.

Bir iksire her yeni bir içerik eklediğinizde, etkinin ortaya çıkması için 20 saniye demlenmesi gerekir. Ancak altta bulunan üç iksir yuvası ile zamandan tasarruf etmek için aynı anda birden fazla iksir hazırlayabilirsiniz. Brewing Stand’ın dolu ve çalışır durumda kalması için Blaze Powder’a ihtiyacınız olacağını unutmayın!

İksir yapmaya başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bu. Büyüleyici masalara ve kitap raflarına ayrılmış Minecraft evinizdeki bütün bir odaya ihtiyaç duyduğunuz büyüler gibi değil . Tek, basit bir Brewing Stand yapacak – havalı bir kule veya kale kesinlikle epik bir fantezi estetiği sağlayacak olsa da!

Bu, Minecraft’ta iksir hazırlama rehberimizi tamamlıyor. Nether’e girme aşamasında değilseniz, Minecraft’ta Elmasların nasıl bulunacağına dair sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz . Alternatif olarak, başlangıçtan itibaren Nether’a kolay erişim arıyorsanız, en iyi Minecraft tohumları listemize başvurduğunuzdan emin olun . Alternatif olarak, sadece Yaratıcı Modda İksir efektlerini kullanmak istiyorsanız, Minecraft komut kılavuzumuzla nasıl yapacağınızı öğrenin – veya Minecraft modlarıyla yapabileceğiniz olası İksir sayısını artırın !

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu