Blog

Mobil Verileriniz Neden Bu Kadar Yavaş? 10 Adımda Cep İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Cep telefonu internetinizin neden bu kadar yavaş olduğunu merak mı ediyorsunuz? İster iPhone ister Android cihazınız olsun, telefonunuzda yavaş bir veri bağlantısıyla çalışmak son derece sinir bozucudur. Bir video izlemeye çalışırken veya bilgi ararken, hizmet beklediğiniz standardı karşılamadığında üzülmek kolaydır.

Çoğu durumda, yavaş bir veri bağlantısı, konumunuzdan veya ağ tıkanıklığından kaynaklandığı için geçicidir. Ancak diğer zamanlarda saatlerce hatta günlerce devam edebilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce bu basit adımları deneyin ve yavaş mobil veri sorunlarınızı çözüp çözmediklerini görün.

1. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bu klişe bir düzeltme gibi görünüyor, ancak genellikle işe yarıyor. Telefonunuzu yeniden başlatmak, özellikle bir süredir kapatmadıysanız, yavaşlayan hücresel veri hızlarını düzeltmelidir. Aceleniz varsa önce telefonunuzu uçak moduna almayı deneyebilirsiniz . Ancak tam bir yeniden başlatma her zaman iyi bir fikirdir.

Telefonunuzu yeniden başlatmak basittir. Cihazınız için şu adımları izleyin:

  • Ana Sayfa düğmesi olmayan bir iPhone’da, yan düğmeyle birlikte Sesi Aç veya Sesi Kıs düğmesini, Gücü Kapatmak için Kaydırın görüntülenene kadar basılı tutun . iPhone’unuzu kapattıktan sonra, tekrar açmak için yan düğmeyi tekrar basılı tutun.
  • Ana Ekran düğmeli bir iPhone’unuz varsa, ekranda Kapatmak için Kaydırın görünene kadar yan düğmeyi (genellikle telefonun sağ tarafında veya eski cihazların üst kısmında) basılı tutun.
  • Çoğu Android telefon için, güç seçenekleri ekranda görünene kadar Güç düğmesini basılı tutmanız ve ardından Yeniden Başlat’a dokunmanız yeterlidir . Yeniden Başlat’ı görmüyorsanız , Kapat’ı seçin , ardından telefonunuzu yeniden başlatmak için Gücü tekrar basılı tutun.

Cihazınız ne olursa olsun, tekrar açmadan önce telefonunuzu birkaç dakika kapalı tutmanız iyi bir fikirdir.

2. Farklı Bir Konuma Taşının

Birçok fiziksel faktör yavaş LTE veya 5G ile sonuçlanabilir. Bunlara hava durumu, ağ tıkanıklığı ve hatta güneş aktivitesi dahildir. Ancak bunların başında coğrafya ve binalar gelmektedir. Uzak bir bölgedeyseniz veya etrafınızda çok sayıda doğal engel varsa (tepeler, dağlar ve vadiler gibi), muhtemelen zayıf bir sinyal alırsınız. Etrafınızdaki manzara bu uç noktalardan birine uyuyorsa, daha düz bir yere taşınmaya çalışın.

Aynı şey binaların içinde olmak için de geçerli. Cihazınızda dolu çubuklar olan yoğun nüfuslu bir kentsel alanın ortasında olabilirsiniz ve ardından belirli yapılara girdiğinizde verilerinizin neden bu kadar yavaşladığını merak edebilirsiniz. Yeraltında olmak veya bodrum gibi bir yapıda betonla çevrili olmak veri sinyalinizi olumsuz etkileyebilir.

Yalnızca belirli bir konumda başlayan veri hızı sorunları yaşıyorsanız, başka bir yere taşınmayı deneyin. Bulunduğunuz binayı terk etmeniz veya birkaç kilometre uzağa gitmeniz gerekebilir. Bu uygun olmayabilir, ancak hız sorununuzu gidermenin iyi bir yoludur.

Bu adım, yardım çağırırsanız teknik desteğin yine de yapmanızı isteyeceği bir adımdır. Ne yazık ki, mevcut ağ teknolojisi tüm alanlarda mükemmel kapsama alanı sağlamamaktadır, bu nedenle konum hala büyük bir faktördür. 5G daha popüler olmaya devam ettikçe, umarız daha az ölü bölge görürüz.

3. Ağ Ağırlıklı Uygulamaları Güncelleyin ve Devre Dışı Bırakın

Bazen zahmetli bir uygulama, veri bağlantınızı engelleyerek sorunlara neden olabilir, bu nedenle diğer uygulamalar için daha az bant genişliği bırakır ve her şeyi yavaşlatır. Böyle bir durumda, bant genişliğinizi neyin tükettiğini görmek için biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Bir sorun varsa, uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.

iPhone internetiniz yavaş olduğunda, Ayarlar > Hücresel’i ziyaret edebilir ve herhangi bir uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakmak için listeyi kullanabilirsiniz.

Android’de bunu Ayarlar > Ağ ve internet > Mobil ağ ( Android 12’de SIM’ler ) > Uygulama verisi kullanımı bölümünde bulabilirsiniz . Bir uygulamaya dokunun, ardından o uygulamanın arka planda veri kullanmasını önlemek için Arka plan verileri kaydırıcısını kaydırın.

Ayrıca uygulama güncellemelerini de kontrol etmelisiniz. Uygulama geliştiricileri, yavaş ağ performansı veya aşırı bant genişliği kullanımı için düzeltmeleri içerebilecek hataları ele almak için her zaman güncellemeler yayınlar.

4. Veri Tasarrufu veya Düşük Veri Modunu Devre Dışı Bırakın

Hem Android hem de iPhone, veri kullanımınızı azaltmak için tasarlanmış modlar içerir. Sınırlı miktarda veriniz varsa bunlar kullanışlıdır, ancak bunları yanlışlıkla etkinleştirirseniz, mobil bağlantınızın gerçekte olduğundan daha yavaş olduğu izlenimini verebilirler. Her şeyin daha hızlı olup olmadığını görmek için bu modları devre dışı bırakmayı deneyin.

Android’de Ayarlar > Ağ ve internet > Veri Tasarrufu bölümüne gidin . Bir iPhone’unuz varsa, Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Veri Modu altında Düşük Veri Modu adlı benzer bir ayar bulacaksınız .

Ne kadar veri kullandığınız konusunda endişeleriniz varsa, bunları bir süre sonra tekrar açtığınızdan emin olun. Bu ayarın mobil verilerinizi yavaşlatıp yavaşlatmadığını anlayabilmelisiniz. Siz dokunana kadar resimleri yüklememek veya bir uygulamayı açana kadar arka plan senkronizasyonunu duraklatmak gibi birkaç köşeyi keser.

5. Veri Sınırınızı Unutmayın

Muhtemelen birkaç ila birkaç düzine gigabayt arasında değişen bir mobil veri sınırınız olduğunu unutmayın . Bu sınırı aşarsanız, mobil operatörünüz genellikle bağlantınızı yavaşlatır (pahalı fazlalıklar yerine).

Sözde “sınırsız” planlarda olanlar bile, özellikle belirli bir sınıra ulaştıktan sonra, ağ tıkanıklığı zamanlarında genellikle azaltma veya “önceliksizleştirme” yaşarlar. Yavaş mobil internet yaşamanızın nedeni bu olabilir. Tahsisinizi tükettiyseniz, ya fatura döngünüz sıfırlanana kadar beklemeniz ya da ek yüksek hızlı veri satın almanız gerekir.

Operatörünüz sizi çok daha düşük bir bağlantı hızına düşürmeden önce ne kadar veri kullanabileceğinizi bilmek iyi bir fikirdir. Emin değilseniz, şirketin mobil uygulamasından veya web sitesinden hesabınızı kontrol edin. Bu, ayda ne kadar yüksek hızlı veriye sahip olduğunuzu ve şu ana kadar ne kadar kullandığınızı gösterecektir.

6. VPN’yi Devre Dışı Bırakın

VPN’ler ek gizlilik sağlayabilir ve coğrafi kısıtlamaları aşmanıza izin verebilir, ancak bir VPN’ye bağlı kalmak, artan ek yük nedeniyle mobil hızınızı da yavaşlatabilir. Bu nedenle, telefonunuz bir VPN’e bağlıysa ve verilerinizi daha hızlı hale getirmeniz gerekiyorsa, önce VPN bağlantısını kesmeyi deneyin.

Muhtemelen, bağlantıyı keser kesmez hemen bir iyileşme fark edeceksiniz. Bu sorunu çözerse, yeniden bağlandığınızda VPN’inizin hızını artırabilirsiniz .

Henüz bir VPN kullanmıyor musunuz? Etkili ve saygın olduğu için ExpressVPN’i şiddetle tavsiye ediyoruz . Ancak çok pahalı bulursanız, CyberGhost değer bilincine sahip iyi bir seçenektir.

7. Ağ Kesintilerini Kontrol Edin

Mobil operatörler güvenilirlikleriyle övünmeyi sevseler de, kesintiler her zaman olur. Bu kesintiler genellikle düşük hızlara ve hatta bağlantı kayıplarına neden olur. Yukarıdakilerin hepsini kontrol ettikten sonra hala yavaş mobil veri sorunu yaşıyorsanız, aramadan önce operatörünüzle kesinti olup olmadığını kontrol etmeniz iyi bir fikirdir.

Wi-Fi’ye bağlanabiliyorsanız, biraz araştırma yapmak mümkündür. Downdetector gibi bir web sitesini kontrol etmeyi deneyin . Çoğu zaman, sorun yaygınsa, diğer insanlar bunu zaten bildirmiş olacaktır. Operatörünüzle ilgili kesintilerle ilgili son raporlarda büyük bir artış göreceksiniz ve ülkenin hangi bölgelerinde sorun yaşandığını görmek için ısı haritasını kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medyaya da atlayabilirsiniz. Twitter, bağlantı sorunlarını araştırmak için iyi bir yerdir çünkü insanlar genellikle bağlantı sorunları hakkında tweet atarlar. Ayrıca, mobil operatörünüzün destek Twitter hesabıyla iletişime geçerseniz, hızlı bir şekilde yanıt almanız olasıdır.

Bu ayrıca operatörünüzün destek numarasını arayarak beklemede vakit kaybetmek yerine beklerken başka bir şey yapmanızı sağlar.

8. Telefonunuzun Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Ağ ayarlarınızı sıfırlamak genellikle yavaş bir mobil veri bağlantısını düzeltir, ancak bu daha sert bir adımdır. Bunu yapmak, ağ iletişimi ile ilgili her şeyi varsayılan değerlerine sıfırlar. Bu, Wi-Fi erişim noktalarınızı, Bluetooth cihazlarınızı ve benzerlerini kaldırmayı içerir. Bunları kaybetmek dünyanın sonu değil ama daha sonra kayıtlı Wi-Fi ağlarına yeniden bağlanmanız ve Bluetooth cihazlarınızı yeniden eşleştirmeniz gerekecek.

Bir iPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla öğesini açın . Telefonunuz, varsa şifrenizi isteyecek ve ardından işlemi gerçekleştirmek için yeniden başlayacaktır.

Bir Android telefonda, ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Sıfırlama seçenekleri > Wi-Fi, mobil ve Bluetooth’u sıfırla bölümünde bulabilirsiniz . Bu, telefonunuzun üreticisine ve Android sürümüne bağlı olarak farklı bir konumda olabilir. Bulamıyorsanız, Ayarlar arama çubuğunda “sıfırla” aramayı deneyin.

Bir Android telefonda ağ ayarlarının sıfırlanması, genellikle cihazı yeniden başlatmanızı gerektirmez. Ancak, yine de yeniden başlatmak kötü bir fikir değil.

9. SIM Kartınızı Çıkarın ve Yeniden Takın

Son olarak, SIM kartınızı çekip yeniden takmayı deneyebilirsiniz. Bu, telefonunuzun operatörünüzle bağlantısını etkileyen temel sorunları çözebilir.

SIM kartınızın bulunduğu yer cihazdan cihaza değişir. Daha eski iPhone’larda SIM kart yuvası, telefonun sağ kenarında, yan düğmenin altında bulunur. iPhone 12 ve 13 serisi, cihazın sol tarafında SIM yuvasına sahiptir.

Android cihazlarda, telefonunuzun çıkarılabilir bir pili varsa yan, üst, alt ve hatta arka kapağın arkasında olabilir. Telefon modelinizi Google’da arayın veya bulamıyorsanız kılavuzu kontrol edin.

SIM, dışarı çıkacak küçük bir tepsiye oturur. Bazı SIM tepsilerini tırnağınızla çekebilirsiniz. Diğerleri, genellikle telefon kutusunda verilen küçük bir aracı kullanmanızı isteyebilir. Elinizde bu yoksa, bir ataç bükebilir veya bir küpenin arkasını kullanabilirsiniz.

SIM kartınızı çıkarmadan önce ideal olarak telefonunuzu kapatmalısınız. Bu büyük bir anlaşma değil, ancak herhangi bir olası hasarı önleyecektir. Ayrıca, SIM’inizi bir masada veya başka bir düz yüzeyde otururken çektiğinizden emin olun çünkü çok küçüktür ve kolayca kaybedilebilir. Çimlere atmak istemezsin.

SIM kartı çekmek işe yaramazsa değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, operatörünüzün mağaza konumlarından birine gitmenizi gerektireceğinden, sorununuz bu noktada hâlâ çözülmediyse önce aramanız gerekir. Operatörünüz yine de posta yoluyla size yeni bir SIM gönderebilir.

Eski bir telefonunuz varsa, en hızlı mobil veri standartlarına erişemeyebileceğinizi unutmayın. Ne bekleyeceğiniz için 4G LTE ve 5G karşılaştırmamıza bakın . 5G, en yeni ve en hızlı veri türüdür, ancak LTE, zevk aldığınız hemen hemen her şeyi yapmak için yeterli olmalıdır.

10. Operatörünüzün Desteğini Arayın

Bu adımların hiçbiri yavaş verilerinizi düzeltmezse, teknik desteği arama zamanı gelmiştir. Mobil uygulamada veya hızlı bir Google aramasıyla bulabileceğiniz destek numarası aracılığıyla mobil operatörünüzle iletişim kurun.

Telefondaki teknisyenin bu adımlardan bazılarını tekrarlamanızı sağlayabileceğini unutmayın. Bunları zaten yaptığınız için reddetmek isteyebilirsiniz, ancak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için bir sorun giderme adımları listesinden geçmek çalışanın işidir.

Halihazırda ne yaptığınızı önceden açıklamayı deneyebilirsiniz, ancak hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için onların talimatlarına bağlı kalmaya değer.

11.Telefonumun İnterneti Neden Yavaş? Artık biliyorsun

Umarım, operatörünüzü aramak zorunda kalmadan mobil verilerinizi daha hızlı hale getirebilirsiniz. Ancak yukarıdakilerden hiçbiri işe yaramazsa, sorun sağlayıcınız tarafından düzeltemeyeceğiniz bir şey olabilir. Bu nedenle, başka seçenekleriniz kalmadığında aramak iyi bir fikirdir.

Yavaş bir veri bağlantısının olası bir sorunun yalnızca bir parçası olduğunu unutmayın. Telefonunuz Wi-Fi konusunda hala yavaşsa, Wi-Fi performansını iyileştirmek için daha fazla araştırma yapmanız gerekecektir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu