Blog

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu ve Çözümü

Modem internet ışığı yanmıyor ise çözüm yolu için doğru yerdesiniz. İnternet kullanıcı sayısının giderek artması ile birlikte, sorunlar ve sorunlara ait çözümler de çok sık bir şekilde arama motorlarında aranmaya başlandı. Bunların başında gelen modem sorunlarından biri olan internet ışığının yanmama sorununa ait çözümleri, bu yazımızda derledik.

Ayrıca bakınız: Modem şifremi unuttum sorunu ve çözümü

Modemdeki Işıklar Ne Anlama Gelir?

Çoğu modem üzerinde birçok ışık bulunur. Bu ışıkların hepsi bir gösterge olarak modeme eklenmiş olsa da, bazı problemlerde hangi ışığın hangi göstergeye ait olduğunu anlayamayabiliriz. Bu gibi durumlarda ışıkların altındaki kodlamalara bakarak çözüm üretmek en doğrusu olacaktır.

ADSL yazılı ışık, modeminize internet firmasından veri gelip gelmediğini göstermektedir. URL ışığı ise elektrik akışını gösteren ışıktır. Elektrik akımında problem olduğunda URL ışığı yanıp sönmeye başlamaktadır. Bununla beraber genellikle diğer ışıklara göre daha büyük yapılan ışık ise İnternet ışığı olarak adlandırılmaktadır.

Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu

Modemin üzerindeki birçok ışık arasında bulunan internet ışığı, kimi sorunlar nedeni ile yanmayabilir. Bu sorunun ana nedenleri arasında hatsal problemler olurken, çok nadir olarak modem içerisindeki devre problemleri ile de karşılaşılabilir. Bunun için ilk olarak hatsal problem çözümlerini uygulayarak, problemin kaynağı bulunmalıdır.

Modem internet ışığı yanmıyor
Modem İnternet Işığı Yanmıyor

İnternet Işığı Yanmaması Çözümü

İnternet ışığının yanmaması sorununu çözmek amacı ile birçok insan araştırırken, modem üzerinde internet ışığının yanmaması durumunda ilk olarak yapılacaklar;

  • İnternet ışığı yanmıyor ise, DSL ışığı kontrol edilmelidir.
  • DSL ışığı yanıyorsa sorun modeminizde, yanmıyorsa sorun internet sağlayıcınızdadır.
  • Sorun modeminizde ise, ilk olarak 5 saniye basılı tutarak resetleyiniz.
  • Resetleme sonrası DNS ayarlarına girerek tüm bağlantıları iptal et butonuna tıklayınız.
  • Modemi tekrar açarak sorunu tekrar kontrol ediniz.
  • Modem hala çalışmıyor ise, internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

Bu gibi durumlardan tek çıkış yolu, internet sağlayıcılarının müşteri hizmetlerini aramak olabilir. Evde pek bir bilginiz yok ise modemi daha da kötü bir duruma getirebilme ihtimaliniz çok yüksektir.

Müşteri Hizmetleri Yardımı

Modemin internet ışığının yanık olması gibi sorunlarda, yukarıda anlattığımız çözüm önerileri işe yaramazsa internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine ulaşarak yardım isteyebilir, uzaktan yardım ile düzelmeyen sorunlar için evinize gönderilen teknik ekip tarafından sorununuzu çözebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu