madde bağımlılığı ve sigara
Gençler 0

Nasıl Bırakabilirim?

Madde bağımlılığı; alınan madde ile sigara, alkol vs, insan vücudunun görevlerini yerine getirmede olumsuzluklar oluşturması, alınan madde yüzünden vücudunda ciddi rahatsızlıkların başlamasına rağmen maddenin bırakılamaması, maddeye ara verildiğinde maddenin yoksunluğunu yaşaması; sinir, stres, kendinden geçme vs, zamanla kullanılan maddenin dozunu ve sıklığını arttırmasıdır.

Ülkemizde en çok karşılaşılan madde bağımlılığı vakaları tütün ve alkollü içecekler üzerinedir. Sigaranın yol açtığı rahatsızlıklar şu şekildedir; dişlerde sararma, diş çürümelerin hızlanması, ağız kokusu,  sırt ve bel ağrısı, kullanılan ilaca karşı bağışıklık, kısırlık, erken yaşlanma (cildin canlılığını kaybetmesi), kanser, kısırlık, erken menopoz… Alkolün yol açtığı rahatsızlıklar ise şu şekilde sıralanabilir; midede gastrit, kanser, hazımsızlık, beslenme bozukluğu, kalp hastalıkları ve ciltte görülen rahatsızlıklar gibi.

Sizlere tavsiyemiz alkol ve sigaraya hiç başlamamanız. Şayet bu maddeleri kullanıyorsanız sigara ve alkol bırakma merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı yaşamlar.

Abdullah YANARATEŞ {Abdullah YANARATEŞ}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.