Bilgi

No Video Input Hatası ve Çözüm Yolları

Bilgisayar kullanıcıların canını sıkan hatalar arasında yer alan no video input hatası ve çözüm yolları ile ilgili açıklamaları dikkatli bir şekilde uyguladığınızda sorunu rahatlıkla çözebileceksiniz. Bu hataya neden olan çeşitli etmenler olabiliyor. Sorunun çözümü için birden fazla çözüm yolu bulunuyor. Şimdi gelin öncelikle bu sorunu açıklayalım ardından çözüm yollarının neler olduğundan bahsedelim.

No Video İnput Hatası Nedir?

Bilgisayarın tüm kablolarının düzgün bir şekilde takılı olmasına rağmen çalıştırıldığında ekrana “no video input” yazısının gelmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Bu hatayı Türkçeye çevirecek olursak Video Girişi Yok anlamına geliyor. Bilgisayarı yeniden başlatmak bu sorunu ortadan kaldırmıyor. Bu sorunun çözümü için bazı çözüm yolları mevcut. Şimdi bu yolları açıklayalım.

Monitör Kablosunu Kontrol Edin

Yapılması gereken ilk işlem monitör kablosunu kontrol etmek olmalı. Öncelikle monitöre bağlanan VGA veya HDMI kablosunu çıkarıp inceleyelim. Kablonun içinde yer alan dişlerin yamuk olmadığından veya kırılmadığından eminsek kabloyu tekrar takalım. Kablonun doğru bir şekilde ve tamamen girdiğinden emin olalım.

Şimdi kablonun bilgisayar girişini çıkarıp dişlerin durumunu kontrol edelim ve eğer dişlerde bir problem yoksa kabloyu bilgisayara tekrar doğru bir şekilde takalım. Eğer sorun devam ediyorsa kablo içi bağlantılarda kopmalar meydana gelmiş olabileceğinden farklı bir kabloyla deneyelim. Eğer çalıştığından emin olduğunuz bir kabloyla denediğinizde sorun devam ediyorsa bir sonraki çözüm yoluna geçebilirsiniz.

No Video İnput Hatası Nedir?
No Video İnput Hatası Nedir?

RAM Kontrolü

Sorunun bir sonraki aşamasında RAM kontrolünün yapılması gerekiyor. Ram kontrolü yapmak için öncelikle kasanın güç kablosunu çıkarıp gücü kestiğinizden emin olmalısınız. Daha sonra bilgisayara takılı diğer kabloları çıkarıp kasanın yan kapağını açın.

Anakart üzerinde takılı olan RAM’lerin uçlarında tırnak şeklinde yuvaları kaldırın ve RAM’leri anakarttan dikkatli bir şekilde çıkarın. RAM’lerin alt bölümünde yer alan sarı alanı kuru bir fırça veya bezle dikkatli bir şekilde silin ve RAM’leri tek tek takarak sistemi çalıştırın. Eğer RAM’lerden biri arızalı ise bilgisayarınızın “no video input” hatasını vermesine neden oluyor olabilir.

Ekran Kartı Kontrolü

Eğer RAM’lerinizde herhangi bir sorun yoksa sorun ekran kartı kaynaklı olabilir. Ekran kartını dikkatli bir şekilde çıkarıp alt kısmını temizledikten sonra tekrar takın. Monitörden gelen VGA/HDMI/Displayport kablosunu ekran kartı girişine doğru bir şekilde taktığınızdan emin olun. Bilgisayarı açmayı deneyin.

No video input hatası ve çözüm yolları hakkında bahsettiğimiz adımları izleyerek sonuç alabilirsiniz. Eğer bilgisayar konusunda tecrübeniz yoksa daha ciddi problemlerle karşılaşmamak için profesyonel kişilerden yardım almalısınız.

Input Not Supported Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür? başlıklı içeriğimizi de sorununuzu çözmek açısından inceleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.
Başa dön tuşu