Blog

Onedrive Nedir? Onedrive Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda sizlerle Onedrive Nedir ve Onedrive Nasıl Kullanılır sorularının yanıtını vermeye çalışacağız. Onedrive, dosyaları barındırmak için Microsoft’un depolama hizmetidir. Bir Microsoft hesabının tüm sahiplerine ücretsiz olarak sunulmaktadır. Onedrive, kullanıcılara İnternet’teki diğer kişi ve cihazlarla çeşitli dosya türlerini saklamanın, eşitlemenin ve paylaşmanın basit bir yolunu sunar.

Windows 10, Windows 8.1 ve Xbox One sistem ayarlarını, görsel özelleştirmeleri, temaları, uygulama ayarlarını ve hatta Microsoft Edge’in sekmelerini, göz atma geçmişini ve kaydedilmiş şifreleri senkronize etmek için Onedrive’ı da kullanır.

Onedrive alanınızda depolanan dosyalara doğrudan bir web tarayıcısından veya Windows’u kullanıyorsanız, doğrudan işletim sisteminden erişebilirsiniz. Onedrive dosyalarınıza erişmenin diğer yolları arasında Windows, Xbox, Mac OS, iOS ve Android uygulamaları vardır. Ayrıca dikkatinizi çekebilir: Windows etkinleştirme)

Onedrive Nedir? Depolama Alanı Açısından Neler Sunar?

Onedrive Nedir
Onedrive Nedir

Onedrive ilk çıktığında 5 GB ücretsiz depolama alanı sunuyordu. Servisin daha eski kullanıcıları 15 veya 25 GB boş alan kullanabiliyordu. Onedrive’ınıza daha fazla boş alan eklemenin birkaç yolu vardır. Örneğin, bu servisi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz, 10 GB’a kadar ücretsiz Onedrive depolama alanı kazanabilirsiniz. Şu sıralar ise Onedrive 105 GB’a kadar veri depolama alanı sunmaktadır. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, Onedrive aylık ücret karşılığında satın alabileceğiniz birkaç depolama planı sunmaktadır.

Neden Onedrive Seçilmelidir?

Onedrive’ı kullanmanın sayılamayacak birçok nedeni vardır.

  1. Herhangi bir cihazdan bulut depolama alanınıza kolay erişim ile paylaşmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
  2. Onedrive ücretsizdir, dosyalarınızın yedeklerini kaydedebilir ve bunları senkronize edebilir.
  3. Onedrive tüm cihazlarınızda, masaüstünüzde ve mobil cihazlarınızda kullanılabilir.
  4. Onedrive, dosyaları istediğiniz kişiyle paylaşmanıza olanak tanır.
  5. Onedrive, ayarlarınızı farklı Windows cihazları arasında senkronize edebilir
  6. Onedrive mükemmel birçok amaçlı yedekleme çözümüdür.

Onedrive Nasıl Kullanılır?

Varsayılan web tarayıcınız doğrudan Onedrive yazdığınızda web sitesi açılır ve sizden oturum açmanız istenir. Zaten oturum açtıysanız, paylaşım seçeneklerinin bulunduğu bir pencere göreceksiniz. Değilse, bu pencereyi görmeden önce Microsoft hesabınızı kullanarak Onedrive’da oturum açmanız gerekir.

Ardından, paylaşmak istediğiniz dosyalara veya klasörlere gidin. İlk öğeyi basılı tutarak ne paylaşmak istediğinizi seçin. Seçim kutuları gösterilir, paylaşmak istediğiniz diğer öğeleri seçmek için bunları kullanabilirsiniz. Onedrive’da depolanan dosya veya klasörleri, istediğiniz dosya veya klasöre bir bağlantı göndererek paylaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle One Drive Nedir? ve Onedrive Nasıl Kullanılır? sorularına cevap vermeye çalıştık.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu