Blog

Oppo Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Bazen telefonunuz oldukça yavaşlayabilir veya belli problemler yaratabilir. Bu tür durumlarda telefonu kullanmak çok zorlaşır. Telefonunuzun ilk günkü performansına erişmesini istiyorsunuzdur fakat o kadar probleme sahiptir ki artık telefonunuzu kullanamaz hale gelirsiniz.

Bu durumda endişe etmenize veya telefonunuzu değiştirmenize gerek yoktur. Çünkü telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayarak veya diğer tabirle telefonunuza format atarak tüm bu problemleri çözebilir ve telefonunuzu ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda Oppo marka telefonlarda format atma işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: LG telefona format atma nasıl yapılır?

Oppo Telefona Format Atma

Oppo marka bir telefona sahipseniz ve yazımızın başında belirttiğimiz sorunlarla uğraşıyorsanız telefonunuza temiz bir format atarak tertemiz ve yüksek performanslı bir telefona yeniden sahip olabilirsiniz. 

OPPO telefona format atma yani fabrika ayarlarına dönme işlemi oldukça basit bir şekilde yapılmakta ve kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Fakat bu işlemi yapmadan önce telefonunuzdaki dosyalarınızı ve önemli verilerinizi yedeklemeyi kesinlikle unutmamalısınız.

oppo telefona format atma 2
oppo telefona format atma

Oppo Fabrika Ayarlarına Dönmek

Oppo telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için aşağıda sıralamış olduğumuz adımları sırayla uygulamalısınız. Bu işleme başlamadan önce telefonunuzun şarjının minimum %80 olduğundan emin olun ve içerisinde bulunan tüm kişisel verilerinizi yedekleyin. Bu işlem geri alınamaz ve işlem sonucunda telefonunuzda bulunan tüm uygulamalar ve dosyalar silinir. Bulut hizmetleri üzerinde bulunan dosyalarınız ise silinmeyecektir.

  • Telefonunuzu açarak menüye girin.
  • “Ayarlar” uygulamasını bulup tıklayın.
  • Sayfanın içerisinde bulunan “Ek Ayarlar” sekmesini bulun.
  • Açılan sayfayı aşağıya kaydırın ve “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayın.
  • “Tüm Verileri Sil (Fabrika Ayarlarına Sıfırla) butonuna basın.
  • Seçenek sayfasında “Tüm Verileri Sil” yazısına tıklayın.
  • Son uyarıyı da onaylayın.

Bu işlemlerden sonra telefonunuz kapanacak ve belli bir süre format işlemi gerçekleştirilecek. Bu süreçten sonra telefonunuz ilk günkü gibi açılacaktır. İçerisinde hiçbir şey bulunmayan telefonunuz eski hızına ve geniş bir depolama alanına sahip olacaktır.

Sürekli Format Atmak Zararlı Mı?

Telefonunuza belli dönemlerde format atmak oldukça faydalı olabilir. Fakat sık sık atılan formatlar telefonunuzun ömründen yiyecektir. Bu durum bir süre sonra donanımlarınızın düzgün çalışmaması ve yazılımlarda bozukluklarla kendini gösterecektir.

Bu yüzden gerçekten ihtiyaç duymadığınız durumlarda format işlemini en son düşünmelisiniz. Bunun yerine depolama alanınızı boşaltarak ve işe yaramayan uygulamalarınızı silerek telefonunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de Oppo telefonunuza format atmayı başarmışsınızdır. Format işleminden sonra telefonunuz hızlanmadı ve problemler çözülmediyse telefonunuzu bir servise göstermeyi unutmayın. Donanımsal arızalarda format atmanın işe yaramayacağını unutmayın.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu