Blog

Oppo Telefonu Televizyona Bağlama

Gün içerisinde telefonlarımızı oldukça yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Sosyal medyaya da telefonumuzdan giriyor, dizi ve filmlerimizi de telefonumuzdan izliyoruz. Fakat telefonlarımızın ekranı bazı şeyleri görmek ve deneyimimizi son seviyeye çıkarmak için yetersiz kalabiliyor.

Bu gibi durumlarda başka cihazları kullanmaya yöneliyoruz fakat o cihazlarda da telefonlarımızda bulunan tüm fonksiyonlar bulunmayabiliyor. Bu yüzden telefonumuzun ekranını başka cihazlara yansıtmaya çalışabiliriz. Bunlardan en önemlisi de telefon ekranını televizyona yansıtmaktır.

Buna genellikle telefonu televizyona bağlamak olarak tanımlayabiliriz. Her telefonun ve televizyonun yansıtma ayarları farklı olduğu için hangi telefona sahip olduğunuza göre bağlama işleminin nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekir. Biz de bu yazımızda Oppo marka telefonların televizyona nasıl bağlanacağını göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: Telefon ekranını televizyona yansıtma

Oppo Telefonu Televizyona Bağlama

Telefonunuzu televizyonunuza bağlamak oldukça zor bir iş gibi gözükse de birkaç dakika içerisinde yapılabilecek bir işlemdir. Ayrıca telefonunuzu televizyonunuza bağlayarak yalnızca görüntü yansıtmazsınız. Bunun yanında telefonunuzu kumanda olarak kullanabilir ve iki cihaz arasında dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Hele kaliteli bir telefonunuz bulunuyorsa tüm bu işlemleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Oppo markalı bir telefona sahipseniz hızlıca cihazlar arasında bağlantı kurabilir ve istediğiniz her türlü işlemi yapabilirsiniz.

oppo
oppo telefonu televizyona bağlama

Oppo Telefonu Televizyona Bağlama

Oppo markalı telefonunuzu televizyonunuza bağlamak için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. Her yöntemin kendine göre özelliği ve farklılığı bulunur. Fakat tüm yöntemlerdeki genel amaç televizyon ile telefon arasında bir iletişim kurmaya yöneliktir.

Tüm yöntemlerin ortak gereksinimleri bulunmaktadır. Öncelikle telefonunuzun ve televizyonunuzun aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Telefon ile televizyon arasında kablolu bir bağlantı yapabilmeniz mümkün olmadığı için (USB ile dosya aktarımı hariç) Wi-Fi ile bağlanmanız zorunludur. Günümüzde tüm Smart TV’lerde Wi-Fi ağına bağlanma ve yansıtma özelliği bulunmaktadır.

Yansıtma Özelliğini Kullanma

Oppo telefonlarda direkt olarak gelen gizlenmiş bir yansıtma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği etkinleştirerek televizyonunuza kolayca bağlanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak Oppo yansıtma özelliğini aktifleştirebilir ve televizyonunuza ekranınızı yansıtabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açarak ekranı aşağıya kaydırın.
  • Açılan seçenekleri gördükten sonra sağ üstte bulunan “Düzenle” yazısına tıklayın.
  • Seçeneklerin arttığını göreceksiniz. Bu seçenekler arasında “Ekran Yansıt” seçeneğine tıklayın ve aktif hale getirin.
  • Daha sonra televizyonunuzun ekran ayarlarından “Wireless Connect” veya “Screen Mirroring” seçeneğini seçin.
  • Bu süreçte iki cihaz da aynı Wi-Fi ağında bulunmalıdır. Telefonunuzda Ekran Yansıt tuşunu aktif hale getirdiğiniz anda televizyonunuz telefonunuzda görüntülenecektir. Televizyonunuzun ismine tıklayın.

Bu işlemlerden sonra en geç birkaç saniye içerisinde telefonunuzun ekranını televizyonunuzda görebileceksiniz. İlk başta yapmanız zor gelse de daha sonrasında istediğiniz zaman kolayca bağlanabileceksiniz.

Smart TV Uygulaması

Birçok akıllı televizyonun kendine ait mobil uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde televizyonunuza kolayca bağlanabilir ve cihazlar arası veri akışı gerçekleştirebilirsiniz. Samsung, Vestel, LG gibi büyük markaların uygulamalarını Google Play üzerinden indirerek direkt ve otomatik bir şekilde bağlantı gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca günümüzde birçok uygulama akıllı televizyon ve telefon entegrelidir. Bu uygulamalara en büyük örnek Youtube uygulamasıdır. Telefonunuz ile televizyonunuz aynı Wi-Fi ağı üzerine bağlıysa Youtube’da açtığınız bir videoyu anında televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Oppo telefonunuzda da tüm bu özellikler bulunmaktadır.

Google Play Yansıtma Uygulamaları

Google Play üzerinde telefonunuzun televizyonunuza bağlayabileceğiniz onlarca uygulama bulunmaktadır. Hem Smart TV’nizin modeline göre hem de telefonunuzun Android sürümüne göre kullanabileceğiniz birçok uygulama vardır. Bu uygulamalara örnek olarak aşağıdakileri inceleyebilirsiniz veya arama kısmına “Screen Mirroring” yazabilirsiniz.

  • Samsung Smart View
  • AllConnect
  • Tubio
  • LetsView
  • All Cast

Oppo marka bir telefona sahipseniz yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemleri gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerin herhangi biriyle telefonunuzu televizyonunuza bağlayabilirsiniz. Umarız siz de başarılı bir şekilde Oppo telefonunuzu televizyonunuza yansıtmışsınızdır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu