Blogİnceleme

Oyun Konsolu Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

Son günlerde bilgisayarların pahalılığından dolayı oyun konsolu almayı düşünenlerin sayısı baya arttı. Ama bu kişiler daha önce konsol kullanmadıkları için birçok konuda ne yapacaklarını bilmiyorlar. Karar vermenize yardımcı olabilmek adına bazı püf noktalarını anlatmaya çalışacağız.

Gerek konsol oyunu fiyatları, gerek aylık üyeliklerin neler olduğunu ve gerekse daha önce konsol kullanmamış kişilerin korkulu rüyası olan kontrol cihazına (gamepad) değineceğiz.

GamePad Korkusu

Bilgisayar ile konsol arasında kalan kişiler genelde daha önce hiç konsol tecrübesi olmamış kişiler. Bu ikilemi yaşamalarının en büyük nedenlerinden biri gamepad. GamePad’i daha önce kullanmamış olanlar, klavye ve mouse olmadan oyunları iyi oynayabilecekler mi endişesi taşıyor. PC’den gelen bazı kişiler Gamepad’e alışma evresini çok çabuk atlatıyor ama bazıları da nedense hiç alışamıyorlar.

Bu konuda şöyle bir tavsiye verebiliriz; konsolu olan bir arkadaşınızdan yardım isteyerek, o arkadaşınızla beraber oynayın. Eğer böyle bir arkadaşınız yoksa MediaMarkt, Vatan Bilgisayar, Teknosa gibi yerlerde bu konsolların teşhir ürünleri tanıtım amaçlı sergileniyor. Artık oradaki görevli gelip sizi kovana kadar konsolu deneyimlemeye bakın.

Konsol Fiyatları

Playstation 4’ün fiyatı bugün oyunsuz olarak 2.000 TL civarında. Xbox One’da benzer fiyatlarda. Tabi konsol alındığı zaman yanına birkaç tane de oyun illaki alınacak. Şimdi burada şöyle de bir durum söz konusu; direkt olarak kutulu oyun fiyatlarına bakıp, “konsol oyunları çok pahalı” demek ve konsoldan vazgeçmek pek doğru bir düşünce değil.

Tamam, haklısınız; oyun ilk çıktığı zamanlar fiyatlar oldukça yüksek olabiliyor. Ancak yeni çıkan oyunları hemen almanız gerekmiyor. O halde ne yapacaksınız? Ya indirim bekleyecekseniz ya da çıkalı uzun süre olmuş ve indirime girmiş oyunları takip edeceksiniz. Eğer dar bütçeyle iyi bir oyun bilgisayarı alamadığınız için konsola yöneliyorsanız bu şekilde hareket edebilirsiniz.

PS4 veya Xbox One alıyorsanız yapacağınız en mantıklı iş; sürekli indirime girecek oyunları kovalamak olur.

Xbox Game Pass Sistemi

Ayrıca Xbox One’da Game Pass sistemi de mevcut. Game Pass, birçok oyunu aylık belli ücret karşılığında oynamanıza olanak sağlıyor. Eğer konsol olarak Xbox One düşünüyorsanız Game Pass olayı mükemmel bir artı.

Game Pass sistemine eklenen oyunları istediğim kadar oynamak istiyorum diyen biri için, aylık 60 TL ya da kampanyaları takip ederek 3 aylık 120 TL fiyatı ile Xbox Game Pass üyeliği almak iyi bir seçenek olacaktır.

Game Pass sisteminde geriye dönük destek de var. Xbox 360 oyunlarını da oynayabiliyorsunuz. Her oyun Game Pass’e eklenmiyor ama eklenmiş olanlar yeter de artar.

Bilmeyenler için şunu da söyleyelim; Xbox’ta çoklu oyuncu için “Gold üyelik” gerekiyor. Aynı PlayStation’daki “Plus üyelik” gibi. Ama Game Pass üyelik için ayrıca bir gold üyelik alınmasına gerek yok.

Eğer Game Pass’e sahip olduğunuz oyunları çoklu oyuncu (multi player) olarak oynamak istiyorsanız o zaman gold üyelik de almak zorundasınız. Sadece kendiniz oynayacaksınız gold üyelik olmaksızın Game Pass’ten yaralanabiliyorsunuz.

PlayStation’da Game Pass benzeri bir sistem maalesef bulunmuyor.

Eğer online oyun oynamıyorsanız, PS4’de Plus abonelik almanıza da hiç gerek yok. Çünkü çok nadir olarak plus abonelerine ayda 2 tane güzel oyun veriliyor. Bu oyunları Plus aboneliğiniz bitince oynayamıyorsunuz. Tekrar Plus abonelik aldığınızdaysa yeniden aktif hale geliyorlar.

Konsol Oyunu Takası – Kardeşlik Sistemi

Eğer kutulu oyunlu-kampanya fiyatlı konsollardan alıyorsanız, spotçular takas olayını gerçekleştiriyorlar.

Belli bir ücret karşılığı oyunlarınızı takas edebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta şu; elinizdeki kutulu oyunları dengi ve değerindeki oyunlarla takas etmeye bakacaksınız. Eğer elinizde bulunan yeni bir oyunsa durumu bilmeden 3-4 sene önceki oyunla bir de ütüne para vererek takas yapmayın. Bu takasladığınız oyunu daha sonra yeni bir oyunla takas etmek istediğinizde sizden fahiş fiyatlar istenecektir.

Bunun dışında kardeşlikle mağazadan oyun alabiliyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızla alakalı internette rahatlıkla bilgi bulabilirsiniz. Oldukça kolay ve kullanışlı bir sistem.

Mağazadan oyun alacaklarla ilgili de şunu söylemek istiyorum; söz konusu oyun eğer oynamaya çok istediğiniz bir oyun değilse ve kardeşlikle oyunu alamıyorsanız, fiyatlar iyice düşmeden mağazadan çok yüksek fiyatlara oyun almayın. Çünkü kutulu bir oyun olmadığı için tekrar satışınız zor olacak.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı