Oyun

PC GTA 5 Dil Değiştirme

GTA 5 oyunu halen milyonlarca kişi tarafından oynanan ve indirilen oyunlar arasında yer almaktadır. Fakat bazen bazı sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Bunlardan en popüleri ise dil sorunudur. Genellikle GTA 5 oyunu indirildiğinde Rusça veya İngilizce dil karşılaşılır. Bunu kendinize uygun bir şekilde değiştirmek için ise uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bizler de içeriğimizde GTA 5 dil değiştirme işleminizi nasıl yapabileceğinizi sizlere göstermeye çalışacağız.

GTA 5 Dil Değiştirme

GTA 5, birden fazla dil desteğini içerisinde barındıran bir oyundur. Ayrıca açık dünya yapısına sahip bir oyun olduğu için sayısız seçenek ve diyalog barındırmaktadır. Bu yüzden anlaşılabilir bir dilde oyunumuzu oynamanız gerekecektir. Genellikle İngilizce dil seçeneği ile başlayan oyunumuzda, bazen Rusça veya Çince dil seçeneği yüklenmesi gibi hatalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda oyun içerisinden dili değiştirmek imkânsız hale gelmektedir. Dolayısıyla farklı yöntemlerle oyun dilini değiştirmeniz gerekecektir.

Aşağıda belirttiğimiz yöntemleri, mevcut sorununuzdan yola çıkarak uygulayabilir ve oyunun dilini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu noktada oyununuzun dosyalarının bütünlüğünün bozulmadığını kontrol etmeli ve içerisinde herhangi bir mod bulunmadığından emin olmalısınız. Daha sonrasında belirtilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

GTA 5 Dil Değiştirme
GTA 5 Dil Değiştirme

GTA 5 Dosyalarından Dil Değiştirme

GTA 5 Dil değiştirme işlemi için en çok başvurulan yöntem dosyalar içerisinden yapılmaktadır. Bu yöntem ile GTA 5 dosyaları içerisinde yer alan dil seçme yazılımını açabilir ve kolaylıkla değişim sağlayabilirsiniz. Fakat oyunumuzu Steam üzerinden indirmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Bilgisayarım > Program Files > Steam > steamapps > common yolunun izleyerek GTA 5 oyununun kurulu olduğu dizine ulaşın.
 • LanguageSelector.exe isminde veya benzer isme sahip olan programı bulun ve üstüne çift tıklayın.
 • Dil seçme ekranı karşınıza çıktığınızda mevcut dillerden kendinize en uygun olanı tercih edin ve kaydederek çıkış yapın.

Bu işlemler sonucunda uygulama içerisinde seçmiş olduğunuz dil oyunun dili olarak ayarlanacaktır. Oyununuzu açarak bunu teyit edebilir ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun giderilmediyse diğer yöntemleri de uygulamanız gerekecektir.

GTA 5 Sistem Ayarlarından Dil Değiştirme

Eğer yukarıda bahsedilen yöntem işe yaramıyorsa ve sorunu temelden çözmek istiyorsanız direkt olarak sistem dosyalarına erişebilir ve buradan GTA 5 varsayılan dilini değiştirebilirsiniz. İşlemleri düzgün bir şekilde uygulamanız halinde sorunsuz bir şekilde oyun içi dil değişecektir.

 • Windows + R tuşlarına aynı anda basın ve “Çalıştır” ekranını açın.
 • Açılan ekrana “regedit” yazın ve enter butonuna basın.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi ekranında sol menüde yer alan “HKEY_LOCAL_MACHINE” seçeneğini genişletin.
 • Alt menüde yer alan seçenekler arasından “SOFTWARE” seçeneğini genişletin.
 • Burada “WOW6432Node” klasörünü bulun ve genişletin.
 • Uygulamalar arasından “Rockstar Games” seçeneğini bulun ve genişletin.
 • Burada yer alan “Grand Theft Auto 5” klasörüne tıklayın ve sağ tarafta açılacak dosyalardan “language” seçeneğine çift tıklayın.
 • Buradaki mevcut veriyi silerek “en-US” yazın ve kaydedin. (Oyun İngilizce olacaktır)

Belirtilen ekrana başka dillerin de kısaltmalarını yazarak oyunun dilini değiştirebilirsiniz. Fakat eğer kayıtlarda yazdığınız dilin desteği bulunmuyorsa yine Rusça dil sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden öncesinde bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

GTA 5 Sistem Ayarlarından Dil Değiştirme
GTA 5 Sistem Ayarlarından Dil Değiştirme

Rockstar Games Launcher ile Dil Değiştirme

Bilgisayarınızda Rockstar Games Launcher bulunuyorsa ve yukarıda bahsedilen yöntemler ile uğraşmak istemiyorsanız, kolayca oyununuzun dilini değiştirebilirsiniz. Bunun için Rockstar hesabınıza uygulama üzerinden girmeniz ve dil ayarlarından oyununun dilini seçmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem ile birlikte Rockstar üzerinde bulunan oyunlarınızın tamamı belirlediğiniz dilde çalışmaya başlayacaktır. Böylece GTA 5 Dil değiştirme işlemini de kolaylıkla çözmüş olursunuz.

GTA 5 Türkçe Dil Nasıl Yapılır?

GTA 5 oyunun halen resmi Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bu yüzden manuel olarak Türkçe dil dosyalarını indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli web sitelerini inceleyebilir ve OpenIV gibi yazılımları indirerek Türkçe dil kurulumunu sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaptıktan sonra Online gibi hizmetlere giremeyeceğinizi unutmamanız gerekiyor. Bu durumları kabul etmeniz halinde GTATürk gibi önde gelen GTA forumlarından Türkçe dil dosyasını indirmeye başlayabilirsiniz. Daha sonrasında yukarıda bahsettiğimiz dil değiştirme yöntemleri ile Türkçe dile geçiş yapabilirsiniz.

GTA 5 Türkçe Dil Nasıl Yapılır?
GTA 5 Türkçe Dil Nasıl Yapılır?

İçeriğimizde tüm detaylarıyla GTA 5 Dil Değiştirme işleminin nasıl yapılacağını ve Türkçe dilin nasıl kullanılacağını sizlere göstermeye çalıştık. Umarız en kısa süre içerisinde probleminizin üstesinden gelebilir ve en uygun şekilde oyunumuzu oynayabilirsiniz. Bunun yanında GTA 5 Hile Kodları başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu